Maden analizlerine kadın eli değdi

Maden analizi konusunda hizmet veren Yıldız Kimya, 2012 yılında kuruldu. Yıldız Kimya’nın maden, kimya, çevre, inşaat, taşımacılık, sanayi ve tarım alanlarında analiz ve test hizmetleri verdiklerini ifade eden Firmanın kurucusu Selay Yıldız, yetkililerden uluslararası şirketlerin de faaliyet gösterdiği bu alanda daha iyi rekabet edebilmek için yerli kuruluşlara pozitif ayrımcılık yapmalarını beklediklerini ifade etti

Yıldız Kimya ne zaman kuruldu? Faaliyetleri nelerdir?

Selay Yıldız (S.Y.)

Yıldız Laboratuvar 2012 yılında maden analizleri konusunda
faaliyet gösteren bir laboratuvar olarak kurulmuştur. Yıldız Laboratuvar, uluslararası kalite standartlarında iş yapan, ulusal ve uluslararası işbirliği fırsatlarını değerlendirerek büyümeyi öngören bir kuruluştur. Laboratuvarımız, kısa sürede araştırma yaparak sürdürülebilir, yenilikçi, bilimsel ve teknolojik çözümlerle kadromuzu ve kapsamımızı genişletip bir çok sektörde test ve analiz hizmeti sunmaya başlamıştır. 2013 yılında TS EN ISO/IEC 17025 ‘Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar’ standardına uygun olarak TÜRKAK tarafından akredite bir laboratuvar olmuştur.

Müşterilerimizden gelen numunelerin fiziksel test ve kimyasal analizlerini, her biri alanında eğitimli ve deneyimli personel yapmaktadır. Laboratuvarımızda maden, kimya, çevre, inşaat, taşımacılık, sanayi ve tarım alanlarında analiz ve test hizmetleri verilmektedir.

Yıldız Laboratuvar’ın maden analizleri konusundaki çalışmaları hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Sevim Kürekçi (S.K.)

Laboratuvarımızda ağırlıklı olarak krom, demir, mangan, kurşun, çinko, rafine kükürt ve katı yakıt test ve analizleri yapılmakla birlikte; ferrolar, mermer, feldispat (kil, kaolen vb.), gümüş, altın, bentonit, boksit, dolamit, perlit, pomza, DAP, gübre, olivin, tinkal, sönmüş ve sönmemiş kireç, alçıtaşı, basalt gibi madenlerin de kimyasal analizleri gerçekleştirebilmektedir.  Fiziksel testler kapsamında ise TML/FMP, yoğunluk, nem, kızdırma kaybı ve yapi testleri gibi testler yapılmaktadır. 

Yaptınız analizler sektöre ne gibi katkılar sağlıyor?

S.Y.

Türkiyede maden analizi alanında faaliyet gösteren çok fazla yerli ve yabancı şirketler bulunmaktadır. Biz de bu piyasa koşullarında yerli bir şirket olarak Türkiye de ve Dünya da önemli bir oyuncu olmak için çok çalışıyoruz. İnovasyonu önceleyerek bu kapsamda hızlı ve kaliteden taviz vermeyerek hizmet sunuyoruz.

Yıldız Laboratuvar 2013 yılından bu yana akredite bir laboratuvar olarak hizmet veriyor. Akreditasyon kısaca ne demek, ne tür avantajları var

S.K.

Akreditason, denetleyici kuruluşların düzenlediği uygunluk teyit denetimleri ile verilir. Bu denetimler, yeterlilik kriterlerini belirleyen uluslar arası akreditasyon kuruluşları tarafından rehber dokümanlarla belirlenmiş, dünya genelinde kabul görmekte olan, gereklilikler esas alınarak gerçekleştirilmektedir. Avantajlarına gelecek olursak bir laboratuvarın başka bir kurum tarafından denetlenmesi laboratuvarın yıllar içerinde ne kadar deneyimli olursa olsun hata payını düşüren önemli bir etkendir. Bu bağlamda yerli veya yabancı kurumların denetimi her zaman avantajlı bir durumdur.

Üniversiteler ile ortak çalışmalar yapıyor musunuz?

S.Y.

Sadece üniversitelerden değil bazı rakip laboratuvarla bile maden analizi konusunda iş birliği yapmaktayız. Bu bazen yarışma numunelerinin birbirlerine gönderilmesi şeklinde olabilirken bazen de bir laboratuvarın ikinci kez analiz yaptırması ve kendini teyit etmesi şeklinde de olabiliyor. Yine bazı üniversitlerin yüklü miktardaki analizleri çabuk çıkması için veya öğrencilerin tez esnasında numuneleri göndermeleri şeklinde de iş birliği olabiliyor.

Türkiye’de maden analizleri konusuna yeterince önem veriliyor mu? Siz ne düşünüyorsunuz?

S.K.

Son yıllarda daha fazla önem verilmeye başlandığı bir gerçek. Ancak eksiklikler mevcut. En önemli konu ise sürdürülebilirlik. Bu bağlamda madenlerin çıkarılıp satılması dışında diğer kısımlara da önem verilmesi gerekiyor. Çıkarılan her çeşit madenin Türkiye de işlenebilmesi ve geri dönüşümün de ağırlık verilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

S.Y.

Öncelikle bu röportaj için size teşekkür etmek istiyoruz. Çünkü maden sektörünün medya ayağı olan sizleri de önemli bir paydaş olarak görüyoruz. Ayrıca biz iki kadın girişimci olarak karar vericilerden 2020 yılı için önemli bir beklentimiz var. Uluslar arası şirketlerin de faaliyet gösterdiği bu alanda daha iyi rekabet edebilmemiz için bizim gibi yerli kuruluşlara pozitif ayrımcılık yapmalarını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top