Daha az ağırlık daha fazla güç

HB 3100

Yeni nesil hidrolik kırıcılarının ağırlık/güç performansı sayesinde işletme giderlerini önemli ölçüde azaltan Epiroc Türkiye, inşaat ve madencilik sektörünün yanı sıra yıkım, mermer ve hafriyat sektöründe de etkinliğini artırmayı hedefliyor. Sektördeki 145 yılı aşkın tecrübesiyle müşterilerinin operasyonlarına çözüm ve teknoloji sunan firma, dünyanın her yerindeki şubeleri ve iş ortaklarının sunduğu servis ve destek ile makinelerinin çalışabilir olduğu süreleri en üst düzeye çıkartıyor. Makina Market olarak Epiroc Hidrolik Ataşmanlar Satış ve Servis Bölüm Müdürü Irem Palavan ile bir araya gelerek, Epiroc Türkiye’nin faaliyetlerini, ürünlerini ve hizmetlerini konuştuk.

MB 1500

Öncelikle Epiroc’un faaliyetleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

145 yılı aşkın deneyim ile Epriroc, dünya genelinde 13.000’den fazla çalışanı, 150’den fazla ülkedeki müşterileri İsveç, ABD, Kanada, Çin ve Almanya’da üretim tesisleri ve onlarca ürün geliştirme merkezleri ile hizmet vermektedir. Epiroc olarak öncelikle hedefimiz, müşterilerle ve iş arkadaşlarımızla yakın işbirliği içinde çalışarak, gereksinimlerini anlamak ve çözümler geliştirmektir. Üretkenlik, güvenlik, güvenilirlik ve sürdürülebilirlik bizim için en önemli konulardır. Sektöre odaklı yapımız, piyasanın taleplerine çabuk ve kararlı biçimde cevap vermemize olanak tanımaktadır. Makinelerimiz, projelerinizin programa ve bütçeye uygun biçimde yürütülmesinde size yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Aynı zamanda yaptığımız her işte çevre ayak izimizi azaltmak için çaba gösteriyoruz. Yüksek performanslı makineler ve servis mükemmelliğinden, otomasyon ve birlikte çalışma için en yeni araçlara kadar her alanda iyiyi daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Dünyanın her yerindeki şubelerimiz ve iş ortaklarımızın sunduğu profesyonel servis ve destek ile makinelerinizin çalışabilir olduğu süreleri en üst düzeye çıkartıyoruz. Yedek parçalar ve eğitimden revizyonlara, yeniden üretim çözümleri ve Midlife hizmetlerine kadar her alanda hizmet veriyoruz.

Hangi alana/sektöre yönelik kırıcı satışı gerçekleştiriyorsunuz ve ürün gamınızda bulunan ürünler hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Irem Palavan – Epiroc Hidrolik Ataşmanlar Satış ve Servis Bölüm Müdürü

Epiroc hidrolik kırıcılarının satışını; iş makinelerinin kullanıldığı tüm yeraltı ve açık madenlerde, tünelcilik, baraj, altyapı, yol, yıkım ve bakım çalışmalarında, çimento fabrikalarında, tüm kamu kurumlarına gerçekleştirmekteyiz. Tüm bu sektörlerde kullanılmak üzere daha az ağırlık daha fazla güç prensibine göre özel tasarlanmış ürün gamımızda, 5,5 kg’ dan 10 tona kadar çalışma ağırlığına sahip, toplamda 22 adet farklı ağırlıkta makina ve uygulamaya özel kırıcılarımız mevcuttur. Epiroc olarak Hidrolik kırıcılarımızın yanı sıra farklı ataşman gruplarında da hizmet vermekteyiz. Bunların başında yıkım makası, ezici, parçalayıcı gibi sessiz yıkım ekipmanlarımız, hurda makaslarımız, mobil kırıcı kovalarımız, tamburlu kesicilerimiz, hidrolik mıknatıslarımız, hidrolik kompaktör ve çok amaçlı eleçlemelerimiz bulunmaktadır.

Türkiye’de ürünleriniz en çok hangi sektörlerde tercih ediliyor? Sizin özellikle yer almak istediğiniz bir sektör var mı?

Epiroc kırıcıları ile aktif olarak inşaat, maden ve kamu sektöründe ağırlıklı olarak hizmet vermekteyiz. Ancak kısa ve orta vadedeki hedefimiz yıkım, mermer & doğaltaş ve hafriyat sektöründe de etkinliğimizi daha da arttırarak, küresel olarak edindiğimiz tecrübelerimizi bu sektörlere aktarmak, sektöre değer katarak, işletme maliyetleri minimize ederek fark yaratmaktır.

Epiroc olarak sektördeki diğer ürünlere kıyasla nasıl bir farkınız olduğunu düşünüyorsunuz?

Öncelikle Epiroc sektördeki 145 yılı aşkın tecrübesi ile dünyanın her kıtasında bilfiil faaliyet gösteren, geniş küresel bilgi birikime sahip çok köklü bir firmadır. Firma olarak senelik ciromuzun yüzde 7’sinden fazlasını yeni teknolojiler üretmek için Ar-Ge’ye yatırmaktayız. Dolayısıyla ürettiğimiz ürünlerimiz de teknolojik olarak pazarın en üst seviyesindedir. Epiroc’un yeni nesil orta ve ağır hidrolik kırıcılarının güç /ağırlık oranı ve performansı diğer ürünlere kıyasla önemli ölçüde daha fazladır. Düşük ağırlığı ve yüksek verimi sayesinde, iş makinesinden daha az hidrolik güce gereksinim duyarken azami darbe performansını korur. Bu durum, daha küçük iş makinelerinin kullanılmasına olanak sağlayarak iş makinesi için yatırım maliyetini azaltır. Aynı zamanda kırıcılarımızın hidrolik sistemden daha az güç alarak, iş makinesinden daha az yakıt almasına ve müşterilerimizin işletme maliyetini düşürmesini sağlar. Türkiye koşullarında yakıt maliyetlerinin genel işletme giderlerindeki payı göz önünde bulundurulduğunda, yeni nesil kırıcılarımız ile müşterilerimizin genel işletme giderlerini önemli ölçüde azaltıyoruz. Toplam işletme maliyetinde sağladığımız tasarrufa ve dayanıklılığa önem veren firmalar tarafından tercih edilen bir markayız.

Türkiye’de kırıcı piyasasında yaşanan rekabeti değerlendirebilir misiniz?

Türkiye’deki kırıcı pazarı rekabet ve fiyat yoğun olup, birçok yerel ve global oyuncu bulunmaktadır. Rakiplerimize kıyasla daha yüksek teknolojili, yüksek performans ve verime sahip, daha hafif ve çevreye duyarlı ürünler sunarak, müşterilerimizin toplam yatırım ve işletme maliyetlerini düşürdüğümüzden ötürü tercih ediliyor, pazarda fark yaratıyoruz.

Mermer üretimi konusunda Türkiye pazarı oldukça hareketli. Mermer ocaklarında kullanılmak üzere ne gibi ürünler sunuyorsunuz?

Doğal taş ve mermer sektörüne; operatörün, makinenin kullanımını iyileştirmek ya da boşta giden vuruşları önlemek için kırıcıyı gerçek iş koşullarına göre otomatik ayarlayabilmesini sağlayan yeni teknolojimiz Akıllı Koruma Sistemine (IPS), aşırı basınç ayarlarını tespit ederek kendini hemen en uygun durumuna getirerek performansını arttıran Power Adapt özelliğine sahip çok sessiz Ağır Seri kırıcılarımız ile hizmet vermekteyiz.

Mermerde kullanılan ürünlerin ne gibi farklılıkları/özellikleri oluyor? Bilgi verebilir misiniz?

Mermer sektöründe faaliyet gösteren firmalar ürünün performansına, sağlamlığına, ömrüne ve bakım giderlerine çok önem vermektedir. Bu sektördeki satın alma kararları da genelde bu paraleldeki ürünleri ön plana çıkmaktadır.

2019 yılında müşterilerinize sunacağınız yeni modeller olacak mı?

2019 yılında pazarda daha rekabetçi olabileceğimiz, kullanıcı ve çevre dostu, minimum bakım gerektiren, işletme maliyeti daha düşük, daha hafif ama daha yüksek performansta olan, otomasyon odaklı, yeni nesil ürünlerimizi ve orta ve ağır sınıfta mevcut modellerimizi daha da iyi hale getirmeye yönelik ek opsiyonlarımızı pazara sunuyor olacağız. Ayrıca, geçtiğimiz senenin ortasında da lansmanını yapmış olduğumuz, dünyada bir ilk olan, Akıllı Koruma Sistemi (IPS) teknolojisine sahip, yine sadece bize özel AutoControl ve StartSelect fonksiyonlarının bir araya getirmesiyle tamamen otomatik hale gelen Ağır Seri Kırıcılarımızı kullanıcılar ile buluşturduk. 2019 yılında da birincil ve ikincil kırım işlemlerini her zamankinden daha basit, daha verimli ve daha ekonomik hale getiren, performans olarak fark yaratan bu IPS teknolojisinin daha çok kullanıcıya ulaşması için faaliyetlerimiz devam edeceğiz. Epiroc olarak, tüm bu yeni ürünlerimizin tanıtımını Nisan ayında gerçekleşirilecek olan Almanya Bauma Fuarında da görücüye çıkacaktır.

Eklemek istediğiniz nelerdir?

Günümüzde Ağır Seri bir kırıcıların toplam maliyetinin yüzde 33’ünün operatör, yüzde 19’unun yedek parça, yüzde17’sinin yatırım ve yüzde 31’inin enerji kalemlerinden geldiği düşünülürse, firmaların kırıcı seçimi yaparken ilk yatırım maliyeti yerine toplam işletme ve beraberindeki enerji maliyetlerini göz önünde bulundurarak seçim yapmaları gerektiğini hatırlatmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top