Mehmet Aygün Mermer: “Temsa İş Makinaları bizim yol arkadaşımız”

Türkiye’nin önemli mermer üreticilerinden biri olan Mehmet Aygün Mermer, Afyon merkezli firması ile müşterilerine hizmet veriyor. Eskişehir ve Balıkesir Marmara Adası’nda mermer ocakları bulunan firma, iş makinesini tercihini Temsa İş Makinaları’ndan yana kullanıyor.

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Firmanızda üstlendiğiniz görev ve sorumluluklar nelerdir?

Ben Ali Seven, maden mühendisiyim. Mehmet Aygün Mermer Ocaklarında Genel Koordinatör olarak görev yapmaktayım. 13 yıldır mermer sektöründe farklı görevler üstlenerek profesyonel hayatımı sürdürüyorum. Değişik firmalarda vardiya şefliği, şantiye şefliği görevlerinde bulundum.

Mehmet Aygün Mermer’in faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Mehmet Aygün Mermer, uzun süredir mermer ocak işletmeciliği, mermer fabrika işletmeciliği ve akaryakıt sektörlerinde hizmet veriyor. Afyonkarahisar merkezli şirketimizin şu anda, Marmara Adası’nda dolamit mermer ocağı, Eskişehir Günyüzü ilçesinde mermer ocağı, Eskişehir Kırka ilçesinde onix mermer ocağı ve akaryakıt istasyonu bulunuyor. Bugün, fabrikamızda plaka ve levha hatları, 5 bin metrekare kapalı alan ve 50 bin metrekare açık alan içerisinde en son teknoloji ile üretim yapıyoruz.

Yıllık üretim miktarınız nedir?

2013 yılındaki yatırımımızla kapasitemizi genişlettik. Bugün, mevcut yapımızda, Balıkesir Marmara Adası dolamit ocağından 15 bin ton blok ve 15 bin ton moloz, Eskişehir Günyüzü ocağından 20 bin ton blok, 40 bin ton moloz, Eskişehir Kırka onix ocağımızdan ise 2 bin ton blok 12 bin ton moloz yıllık üretimimiz bulunuyor.

İş makinesi alırken nelere dikkat ediyorsunuz? Mermer ocağında çalışacak olan bir iş makinesinde ne gibi özellikler olmalıdır?

Mehmet Aygün Mermer Ocaklarında Genel Koordinatörü Ali Seven

Maden sektörü en ağır sektörlerden birisi. Dolayısıyla sağlam, güçlü ve dayanıklı makinelere ihtiyacımız oluyor. İş makinesi sektöründe sağlamlık ve güç denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri olan Komatsu geniş ürün gamıyla bizim ihtiyaçlarımızı daima en iyi şekilde karşılıyor. İş makinesi alırken ilk yatırım maliyetinin yanı sıra yakıt tüketimi, yedek parça bulunabilirliği gibi işletme maliyetleri de bizim için çok önemli. Güvenilir ve sağlam bir makine aldığınızda yıllarca sorunsuz çalışarak ona ödediğiniz yatırım maliyetinin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Komatsu uzun kullanım ömrü, sağlamlığı ve verimliliği ile bu konuda da avantajlarıyla öne çıkıyor. Bizi şimdiye kadar hiç yarı yolda bırakmadı.

Bunun yanı sıra satış sonrası hizmetlerde aldığımız destek de satın alma kararında etkili bir unsur. Herhangi bir desteğe ihtiyacımız olduğunda sorunumuza hızlı çözüm bulabilmek de bizim için çok önemli. Bu yüzden servis ağı yaygınlığı ve arıza durumunda müdahale süresini de değerlendirme kriterlerimiz arasında bulunuyor. Ayrıca Komatsu’nun ikinci el değeri de oldukça yüksek. Bu da bizim için bir diğer önemli kriter.

Temsa İş Makinaları ile ne zaman çalışmaya başladınız?

13 yıllık meslek hayatımda çalıştığım firmaların hepsi Temsa İş Makinaları ile iş birliğindeydi. Bu benim için büyük bir avantajdır. Çünkü işinde uzman, profesyonel ve en önemlisi kurumsallığı ile sektörde öne çıkan Temsa İş Makinaları ile çalışarak işin doğrusunun nasıl yapılması gerektiğini de öğrendim. Önceki firmalarımda da Komatsu ile çalışıyorduk, yani Komatsu’nun lastikli yükleyici ekskavatör ve forkliftlerini çok iyi tanıyor, performanslarını biliyorum. Keza, Mehmet Aygün Mermer’in de Temsa İş Makinalarıyla iş birliği uzun yıllara dayanıyor. Hem benim hem de Mehmet Aygün Mermer’in Temsa İş Makinaları iş birliğimiz tek seferlik değil uzun soluklu bir yol arkadaşlığı diyebiliriz.

Makine parkınızda toplam kaç tane makineniz var? Bunlardan kaç tanesi Komatsu marka? Modelleri ile birlikte bilgi verir misiniz?

Makine parkımız ağırlıklı Komatsu iş makinelerinden oluşuyor. Özellikle ağır işlerde Komatsu’yu tercih ediyoruz. 2014 yılında aldığımız 3 adet PC400 ekskavatörümüz bulunuyor. Yine 2014 yılında aldığımız bir WA500 lastikli yükleyicimizin yüksek performansından çok memnun kaldığımız için 2017 yılında bir adet daha aldık. Ayrıca neredeyse 15 sene önce aldığımız, bizi hiç yarı yolda bırakmayan ve performansından hiçbir şey kaybetmeyen 1 adet Komatsu forkliftimiz bulunuyor. Yine çok yakın zamanda makine parkımıza yeni bir Komatsu forklift daha ekledik.

Temsa İş Makinaları’nı tercih etmenizdeki nedenleri detaylı olarak belirtir misiniz?

Temsa İş Makinaları, çalıştığımız ilk günden beri gerek satış süreçlerinde gerekse satış sonrası hizmetleriyle her zaman çözüm ortağımız olarak yanımızda yer aldı. Her türlü ihtiyacımızda bilgili, güler yüzlü çalışanlarıyla destek sunarak, çözüm ortağımız oldu. Evet, ticaret yapıyoruz ancak karşımızda makine satan değil, samimiyetle çözüm sunan, yanımızda olduğunu hissettiren bir firmanın olduğunu bilmek çok değerli. Güler yüzün, samimi bir merhabanın açmayacağı hiçbir kapı, çözemeyeceği hiçbir problem olmadığını düşünüyoruz. Bunun için Temsa İş Makinası ailesine teşekkür ediyorum.

Bunun dışında, 36 yıldır distribütörlüğünü yaptıkları Komatsu, zaten kalitesi, dayanıklılığı ve verimliliğiyle öne çıkan bir marka. Benim geçmiş olumlu deneyimlerimin yanı sıra, yatırım maliyetleri, uygun işletme maliyetleri ve hızlı, çözüm odaklı servis anlayışı bizim en önemli tercih sebeplerimizden.

Temsa İş Makinaları’nın satış sonrası hizmetlerini memnun musunuz? Nedeniyle ile beraber bilgi verir misiniz?

Temsa İş Makinaları’nın hizmetlerinden satış sırasında da satış sonrasında da son derece memnunuz. Hızlı ve çözüm odaklı yaklaşımları işimizi son derece kolaylaştırıyor. Marmara Adası gibi bir yerde dahi 1 gün gibi kısa bir sürede makineye müdahale edebiliyorlar. Doğru yönlendirmeleri ile işimize değer katmak için her zaman yanımızda olduklarını hissettiriyorlar. Bu nedenle Temsa İş Makinaları’nın uzman yaklaşımına ve yine Temsa İş Makinaları nezdinde, Komatsu yetkili servisi Özen Makine sahibi Ömer Özen Bey’e bu konudaki hassasiyetinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Bundan sonraki süreçte Temsa İş Makinaları ile çalışmaya devam edecek misiniz?

Temsa İş Makinaları bugüne dek bizi hiç yarı yolda bırakmadı. Tüm ihtiyaçlarımıza en doğru şekilde cevap vermesi ve hızlı servis anlayışları sebebiyle Temsa İş Makinaları iş birliğiyle Komatsu’yu tercih etmeye devam edeceğiz. Daha önce de söylediğim gibi bizim iş birliğimiz uzun bir yol arkadaşlığı.

Maden sektörü hakkında genel bir değerlendirme yapar mısınız?

Maden sektörü hem zengin yer altı kaynaklarımızın doğru değerlendirilmesi açısından hem de sağladığı üretim ve istihdam açısından ülkemizin refah seviyesini artırmak adına kritik bir sektör. Tabi bir yandan da işletmesi hem maddi hem manevi açıdan güç gerektiren, emek yoğun bir sektör. Ancak inanıyorum ki maden sektöründeki üretim arttıkça ekonomi üzerinde yaratacağı olumlu etkiyle dışa bağımlılık ve gelişmiş ülkeler seviyesindeki rekabet gücümüz artacaktır. Bu hususta sektörün önündeki engellerin kaldırılması için çalışılmalar yapılarak milli müteşebbislerin artırılması memleketimize pozitif yönde ciddi bir ivme kazandıracaktır.

2019 Hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2019 yılının ekonomik açıdan tüm sektörler için zorlu bir yıl olacağını düşünüyoruz. Ancak biz bunu yeni yatırımlar için fırsat olarak görüyoruz. Bu yıl mevcut işletmelerimizin üretimini ve verimliliğini artırmaya yoğunlaşacak, yeni ocak yatırımlarıyla büyümeye devam edeceğiz. Üretmeden tüketmek ülkelerin felaketidir. Daha aydınlık yarınlar için daha fazla üretmek zorundayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top