ML Konsult’un tercihi Astec

Bulgaristan Pleven’de faaliyetlerini sürdüren ML Konsult 2009 LTD., Astec marka kırma – eleme – yıkama tesisinde ürettiği malzemeleri bölgedeki önemli projelere temin ediyor. Astec’ten yaptığı yatırımla büyük bir tesise sahip olan firma, Pleven bölgesinde güçlü bir konumda bulunuyor

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne girme süreci, ülkedeki yeni projelerin hızlanmasına neden oldu. Özellikle ucuz iş gücü ve bölgesel konumundan dolayı önem kazandan Bulgaristan’a Avrupa ve Amerikan firmaları yatırımda bulunarak, bölgedeki projelerde yer almaya başladı. Avrupa Birliği fonları ile yeni inşaatlar, geri dönüşüm tesisleri, yollar, okullar gibi projelere ağırlık verildi ve agrega, yol ve inşaat sektörleri de bu bağlamda yatırımlardan payını aldı.

Astec yatırımı

Bu projeler kapsamında Pleven’de çalışmalarını sürdüren ML Konsult 2009 firması da başvuru yaparak bölgede yapılacak olan yeni otoyol, bağlantı yolları, şehir içi yollar, inşaat projeleri, asfalt ve betonda kullanılmak üzere malzeme üretimi için 2015 yılında Astec’ten kırma – eleme-yıkama tesisi yatırım kararı aldı. 2016 senesinde Astec Aggregate&Mining/USA firması distribütörü olan Prosol firması ile temasa geçen ML Konsult firma sahipleri Ivelina Atanasova ve Plamen Atanasova 2017 senesi başında komple tesisin siparişini verdi. 2017 yılında kurulan tesiste Astec markasına ait KPI-JCI /USA Kodiak 200 Konik kırıcı, KPI-JCI/USA 2500EVT-A Dik Milli kırıcı, KPI-JCI 6203 1800X6000mm 3 katlı elekler ve yıkama ekipmanları bulunuyor. Tesisten 0-5mm yıkanmış doğal kum ve 0-5mm, 5-12mm, 12-22mm, 22-38mm, 38-50mm 0-50mm kırma taş ürünleri alınıyor ve bu ürünler asfalt, beton, alt yapı malzemesi olarak Pleven ve çevresindeki projelere temin ediliyor.

Astec büyük ve iyi bir firma”

Firma sahibi Ivelina Atanasova ve Plamen Atanasova, neden Astec’i tercih ettiğini şu sözlerle açıklıyor: “Astec, yıllardır kırma-eleme sektöründe olan büyük ve güçlü bir Amerikan firması. Bizim için hem Amerikan markalarının sağlamlığı hem de firma yapısı, müşteri ile iyi ilişkileri ve desteği çok önemliydi. Astec’in Türkiye’de çok güçlü olduğunu biliyordum, Türkiye/İstanbul ziyaretinde bulunup Astec Avrupa Bölge Müdürü Oğuzhan Toprak ile İstanbul ve çevresinde kurmuş oldukları 1000tph, 600tph kırma eleme tesislerini gezdik. Bu ziyaret esnasında hem firma sahipleri hem de şantiyedeki arkadaşlar ile görüşmeler yaptım ve hepsinden olumlu geri dönüşler aldım. Ardından Oğuzhan Bey ile Amerika-Fabrika ziyaretimiz oldu, Amerika’ya gittiğimizde, Astec firmasının 3 fabrikasını ziyaret ettik. Astec’in çok daha büyük ve iyi bir firma olduğunu bu ziyarette anladım ve o anda makine almaya karar verdim. Tesis kurulumu ve çalışmasının ardından doğru bir karar verdiğimi bir kez daha anladım. Tesisimiz yaklaşık 1.5 senedir çalışmakta olup Pleven bölgesinde bu tesis sayesinde oldukça güçlü bir konuma sahibiz. Ayrıca geçen senenin başında yol projelerinde kullanmak üzere Astec KPI-JCI firmasından bir adet FT4250 Mobil-Dizel Paletli kırıcı siparişi verdim. Ayrıca Astec firmasının distribütörü olan Prosol/Bulgaria firması da yıllardır beraber çalıştığımız bir firma, tesisin alımı-kurulumu ve servis desteği ile bizi yalnız bırakmadı” dedi. Tesisin satışını ve satış sonrasını organize eden Prosol Bölge Müdürü Kalin Kyordov de Bulgaristan’da yatımların az da olsa devam ettiğini ve bu projelerin Avrupa Birliği fonlarından yapıldığını söyledi. Ayrıca Pleven’de kurulan tesis ile ilgili de konuşan Kyordov, şu anda Pleven bölgesinin en modern ve kaliteli tesisinin kurulduğunu ileterek tesisle ilgili şunları söyledi: “Saatte yaklaşık 250 ton ürün veren tesisten çıkan malzemenin hem temizlik hem de şekil olarak diğer ocaklardan çok çıkan malzemeden çok farklı ve kaliteli.”

Ürün kalitesi

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Astec Aggregate&Mining Avrupa Satış Müdürü Oğuzhan Toprak ise ML Konsult firması ile çok iyi ilişkilerinin olduğunu ve böyle bir müşteri ile çalışmaktan mutluluk duyduklarını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Müşterimiz ile ilk olarak 2015 senesinde bir konik kırıcı için anlaşma yaptık. Bu kırıcı KPI-JCI imalatı Rulman tipli k200+ model, yüzde yüz 100 Amerikan yapımı. Bu ürünün özellikle rulman tipli olması sayesinde sürtünmeler çok az ve bu sayede kırma verimi daha yüksek. Kırma işlemi için daha çok güç açıkta kalıyor ve bu sayede hem makinenin kırma verimi hem de ürün kalitesi çok yüksek oluyor. Ayrıca geri dönen yük de az olduğu için kırıcının aşınma parçalarının ömrü de daha uzun olmaktadır, genel olarak bu makine hem operasyonel maliyetleri acisindan hemde verimlilik bakimindan rakiplerinin cok onunde bir makine. Bu kırıcı Bulgaristan’daki ilk kırıcımız oldu ve bu sayede bir adet komple tesis ve ardından bir adet FT4250 Mobil paletli darbeli kırıcı daha sattık. Bulgaristan, küçük bir pazar ancak müşteriler kaliteli ürünleri tercih ediyorlar. Ayrıca ML Konsult firması makinelere gerçekten çok iyi bakıyor, ekibine makineler kurulurken ve daha sonra Amerika’dan gelen ve Avrupa’da bulunan teknisyenlerimiz eğitim verdiler, yedek parça ve stoklama konusunda çok titizler, özel programımız sayesinde müşterinin stoklarını takip ediyoruz. Aşınma parçaları azaldığında parçaları tamamlıyoruz, bu konuda Prosol firması da titizlikle çalışıyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top