Maden ve tünellerin yeni süvarileri: Tembo 4×4 e-LV

Son yıllarda her sektörü etkisi altına olan Yeşil” devrim, madencilik sektöründe de kendini hissettiyor. Son olarak maden ve tünel sektörlerinde kullanılan Jeep’in Tembo 4×4 e-LV elektirkli aracı ,hem performansı hem de tasarruf avantajları ile dikkat çekiyor.

Son yıllarda her sektörü etkisi altına olan “Yeşil” devrim, madencilik sektöründe de kendini hissettiyor. Yük taşıma damperleri (LHD’ler) zaten batarya, bağlı elektrikli ve evre V motorlar yoluyla emisyonları kaldırıyor ve azaltıyordu. Şimdi ise sıra ticari araçlara geldi. Otomotiv üreticileri, bunun yanmalı motorlardan elektrikli motorlara ve akülere geçiş yapan yol binek otomobillerinde sadece işe yaramakla kalmayıp, aynı zamanda çok düşük maliyetli ve çevre dostu bir yapı olduğunu gösterdi. Ancak, neredeyse hiç bir üretici üretken kullanım için “gerçek” arazi araçlarını kullanıma sunmuyor.

Sağlık ve güvenlik ve gaz emisyonlarının azaltılması, bugün yeraltı madenciliği endüstrisinde karşılaşılan en büyük zorluklardan biri olarak öne çıkıyor. Özellikle de yeraltı madencilerini ciddi sağlık risklerine maruz bırakan dizel partikül maddesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan kanserojen etkiler firmaların dizel motorlu araçları hızlı bir şekilde azalmasına neden oluyor.

Maliyetlere ve sağlığa odaklanın

Özellikle hafif ticari araçlar nispeten hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde değiştirilebildiği için, şu anda bu alan üzerine yoğunlaşılmış durumda.

Tembo 4×4 e-LV bu alanda öncü olarak kabul ediliyor: Hollandalı tedarikçi, 2016’dan beri Electric Cruiser ve 2018’den beri Electric HLX ile pazardaydı. Bu araçlar, dizel Toyota Land Cruiser ve Hilux modelleri. Her ikisi de, dünya çapındaki madenlerde sınıflarında en sık kullanılan araçlar olarak kabul ediliyor. Tembo 4×4 e-LV, Toyotas’ı yoğun bir şekilde dönüştürüyor ve bunları elektrikli motor ve batarya ile donatıyor. Tembo 4×4 e-LV araçları halihazırda Almanya, Kanada, İrlanda, İsveç ve Avustralya’da çalışıyor. Operatörlerden kullanma konusunda olumlu dönüş alan bu araçların diğer avantajlar ise düşük doğrudan işletme maliyetleri, daha yüksek güvenilirlik ve yeraltı madenciliği havalandırma maliyetleri yer alıyor.

Makine üreticisi olan GHH, bu potansiyeli keşfetti ve büyük yollara girdi: Eylül 2019’dan bu yana, GHH Grubu, elektrikli off-road hafif ticari araçlarını, ürün portföyüne ve dünya çapındaki satış ve servis programlarına ürün portföyüne ekledi. Araçlar şimdi Almanya, Türkiye, Yunanistan, Rusya, Hindistan, ABD, Meksika, Şili, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Botswana, Mozambik, Namibya, Tanzanya, Zambiya, Zimbabwe, BDT ülkeleri ve Latin Amerika’da sunulacak.

Bir yük ile 100 km

GHH, sert ve yumuşak kayalarda madencilik ve tünel açma için sağlam ve güvenli araçların üretiminde, 21 tona kadar yük taşıma kapasiteli yük taşıma damperli kamyonlar ve 35 tona kadar damperli kamyonlar dahil 50 yılı aşkın bir deneyime sahip. Düşük profilli, dar damarlı ve toplu madencilik yeraltı işletme ortamları için tasarlanmışolan araçlar, dünya çapında kullanılıyor. GHH, Schmitz Kranz Grubunun bir parçası ve dolayısıyla sondaj ekipmanı uzmanı Mine Master’ın da dahil olduğu küresel pazar liderlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Tembo 4×4 e-LV’ler, tümü Toyota 70 ve Hilux serisine dayanan, çeşitli versiyonlarda dört tekerlekten çekiş olarak mevcut. Araçlar, 250 Nm torklu 65 kW elektrik motoru ile donatılmış. Sıcaklık kontrollü, modüler ve değiştirilebilir batarya, kullanımı kanıtlanmış yer altı kullanımında 80 ila 100 km arasında bir aralık sunuyor. 15 yıl veya 8.000 şarj döngüsü (yüzde 80 DoD) servis ömrü için tasarlanmış olanTembo 4×4 e-LV’ler, 2,5 saat içinde yüzde 20 ila 80 arasında şarj edilebiliyor. Araçları sarjı için dış bir altyapı gerekli değil. Araçlar, maksimum 80 km / s hıza ulaşıyor ve 45 dereceye kadar olan eğimler yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top