İMİB, EMİB VE BAİB’ten sektörün geleceğini değiştirecek burs projesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi Maden Sektör Kurulu üyeleri olan İMİB, EMİB ve BAİB tarafından eğitim projesi hazırlandı. Proje kapsamında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendisleri yetiştirebilmek amacıyla üniversitelerin maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendislikleri programlarında okumayı seçen ve belirlenen kriterlere uyan öğrencilerine burs verilecek. Verilecek olan bursun detaylarını İMİB Başkanı Aydın Dinçer, EMİB Başkanı Mevlüt Kaya ve BAİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi sektör basını ile yaptığı online toplantı ile duyurdu

Madencilik sektörünün gelişmesi için birçok önemli projeye imza atan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İharcatçıları Birliği (EMİB) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği(BAİB) YÖK ile birlikte yeni bir eğitim projesine imza attı. Proje kapsamında maden, jeoloji ve cevher hazırlama mühendislikleri programlarında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendisleri yetiştirebilmek ve böylelikle Türk madencilik sektörüyle ihracata katkıda bulunmak amacıyla önümüzdeki yıldan itibaren üniversitelerin maden, jeoloji mühendisliği ve cevher hazırlama programlarında eğitim görmeyi seçen öğrencilere burs verilecek. Verilecek burs için belirnene kriterler hakkında bilgi veren İMİB Başkanı Aydın Dinçer, ilk 50 bin içinde yer alan ve belirlenen bölümleri seçen öğrencilere 2104 TL asgari ücret, 50 bin ile 65 bin arasına giren öğrencilere asgari ücretin yarısı olan 1052 TL, 65 bin ile 80 bin arasına giren öğrencilere ise asgari ücretin 1/3’ü 701 TL burs verilecek. Burslar 4 yıl, eğitim öğretim dönemi ( yılda 9 ay) boyunca verilecek. Burs için sağlanacak olan toplam 1 milyon TL finansmanın 587 bin TL’si İMİB, 283 bin TL’si EMİB ve kalan 137 bin TL’si BAİB tarafından karşılanacak. Burs ve istihdama ilişkin çözümler içeren sanayi-üniversite işbirliği protokolü; TİM Maden Sektör Kurulu ile YÖK arasında online düzenlenen tören ile imzalanırken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, TİM Başkanı İsmail Gülle, TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, EİB, MTA, MAPEG, İMMİB yöneticileri, YÖK üyeleri, İTÜ, Hacettepe ve ODTÜ mühendislik fakültesi bölüm başkanları hazır bulundu.

Amacımız başarılı öğrencileri sektöre kazandırmak”

Burs projenin bu yıl YÖK kataloğuna girdiğini ifade eden İMİB Başkanı Aydın Dinçer, “Bu protokol imzalanmadan önce YÖK, sektör temsilcileri ve maden mühendisliği bölümünün dekanları, bölüm başkanları ile 2-3 kez toplantılar yapıldı. Yaptığımız görüşmelerde bursun haricinde sektörün ihtiyaçları, gelişmesi için gerekenler üzerine bazı maddeler belirlendi. Bu maddeler ileriye dönük hayata geçirilmek üzerine oluşturuldu. Ancak burs projesini katloğa sokarak başlamasını sağladık” dedi. Burs projesindeki amaçlarının başarılı öğrencileri bu bölümleri tercih etmelerine vesile olmasını sağlamak olduğunu ifade eden Dinçer, “Önümüzdeki dönemde başarılı öğrencilerin bu sektöre girerek katkı sağlayacaklarına inanıyoruz. Çünkü bu katkı hem özel sektörde veya kamu da çalışarak ve akademik dünyada daha başarılı öğrencilerin bu sektör için yeni buluşlar, Ar-Ge çalışmaları ve yeni üretim teknikleri geliştirmelerine fırsat vererek sektörün gelişmesini sağlamak istiyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu projeyi devam ettireceğiz” ifadelerini kullandı.

Gençlerin sektörde itici güç olmasını sağlamak istiyoruz”

Milli maden ve enerji politikasının gereğini yerine getirmek ancak ve ancak katma değeri yüksek ürünler ile mavi ve beyaz yakalıların öne çıkmasıyla mümkün olabiileceğini ifade eden EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, “Bunun için ihracatçı birlikleri olarak yoğun çalışmalar yapıyoruz. 83 milyonun sahip olduğu maden değerlerini, dünyaya en doğru şekilde pazarlamak ve hakettiği değeri elde etmek için birlikler olarak üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Bunu yaparkende de mimarlık ve mühendislik fakülteleri ile paydaş olarak belirledik” dedi.

Özellikle sektörün maden ve jeoloji mühendisliklerindeki ihtiyacı karşılamak ve öngörüleri yüksek planlama yapabilecek gençlerin de bu sektöre girip itici güç olmalarını sağlamak için yola çıktıklarının altını çizen Kaya, “Bu kapsamda bir yerden başlamak istedik. YÖK ile toplantılar yaptık. İMİB Başkanı Aydın Dinçer’in bu süreçte yoğun çabaları oldu. Sonuçta bir adım attık ve bunun devamını getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu

Tesktil sektöründeki başarı ilham kaynağı oldu

Burs projesini daha önce tekstil sektöründe uygulayan ve oldukça başarılı olduklarını ifade eden Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Batı Akdeniz İhratcatçıları Birliği olarak Türkiye’de bu konuda daha önce tekstil sektörü için burs projesi başlatmıştık. Öğrenci kalitesine yaşanan düşüş vardı. Mezun olup çalışma hayatına atılan gençleri çalıştıkları kurumlarda yeniden eğitmek gerekiyordu. Bu da ciddi bir maliyet, iş ve zaman kaybı yaratıyordu. Ek olarak Öğrenciler tekstil mühendisliğinin ne olduğunu tam olarak bilmiyorlardı biz onlara tekstil mühendisliğinin önemli olduğunu anlattık. Maden ve jeoloji mühendisliklerinin de bu ülke için ne kadar önemli olduğunu öğrencilere anlatmamız lazım. En önemli mesele Türkiye’nin %100 öz sermayesi madenleri gençlere tanıtıp bundan nasıl katma değerli üretim yapılacağını ve iş imkanlarını anlatmamız lazım. Tesislerin ne kadar çok mühendise ihtiyacı olduğunu anlatmalıyız.” dedi.

Yerli üretimin önemi ortaya çıktı”

Covid-19 sürecinin özellikle yerli üretimin ne kadar önemli olduğunun ortaya çıkmasını sağladığını ifade eden Aydın Dinçer, “Bu yerli üretimi yapacak kaynakların da yerli olmasının önemi de ortaya çıkıyor. Siz ne kadar üretim yapmak isteseniz de eğer yerli ve o üretimi destekleyecek kaynaklarınız yoksa yerli üretimin yapılamayacağı, böylesi kriz dönemlerinde her ülkenin içine kapanarak kendi kaynakları ile bişeyler yapması, bize madenciliğin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkıyor. Dolayısyla jeoloji mühendisleri ile madenlerin aranması ve bulunması, cevher hazırlama mühendislikleri ile birlikte Türk ekonomisine katkı sağlanması zincirinin oluşturulmıuş oluyor. Bu nedenle başarılı öğrencilerle kendi kendine yetebilen bir Türkiye’nin inşaasında bir katkımız olmasını istedik ve böyle bir projeye imza attık” şeklinde ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top