EMİB: Doğaltaşın en iyi tanıtımı fuarlarda yapılıyor

Madencilik sektörünün en önemli fuarlarından biri olan Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı İzmir’de gerçekleşecek. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye’ye yıllık 2 milyar dolar döviz kazandıran, dünya rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olan Türk doğaltaş sektörünü ve Marble 2019’u değerlendirdi

Dünya’nın en büyük doğaltaş fuarı olarak kabul edilen Çin’de düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na 6-9 Mart 2019 tarihleri arasında 150 firma ile çıkarma gerçekleştiren Türk doğaltaş sektörünün Mart ayında ikinci durağı ise; İzmir’de düzenlenen ve dünyanın ikinci büyük fuarı konumuna gelen İzmir Marble Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı olacak. Doğaltaş sektörünün Mart ayındaki fuar heyecanını anlatan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “Bizim sektörün en iyi tanıtımı fuarlarda yapılır. İzmir’deki fuar sayesinde ihracatın artacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Şu anda fuar, alan olarak neredeyse yüzde 95 doldu. Bu durum gidişatın son derece iyi olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

27 – 30 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan İzmir Uluslararası Marble Doğaltaş ve Teknoloji Fuarı dünyaya kapılarını açacak. Birçok farklı ülkeden katılımın olacağı fuar, ihracat ve ekonomik kalkınma için öncülük edecek. Ege Maden İhracatçı Birlikleri Başkanı Mevlüt Kaya, dünyada moda olan her renk mermerin Türkiye’de bulunduğunu hatırlatarak, ‘Maden çıkartma ve pazarlama izinlerinin hızlandırılmasını istiyoruz’ dedi

Marble Fuarı’na inanılmaz talep oldu”

Ekonomide küresel bir kriz yaşandığına işaret eden EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, sözlerine şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz küresel krizin yansımalarından en çok etkilenen ülke Türkiye maalesef. Biz Marble Fuarı’nda yerlerin boş kalma kaygısını taşırken inanılmaz bir taleple karşılaştık. Şu anda fuar alan olarak neredeyse yüzde 95 doldu. Fuar alanının dolması, taleplerin karşılanması ve kapasite anlamında hiçbir sıkıntımız yok. İzmir’den önce Çin’de 6 – 9 Mart 2019 arasında gerçekleşen Xiamen Stone Mermer Fuarı’na gittik. Doğal taşlarla ilgili sektörün planlarını yapmasının 2 kriteri bulunuyor. Xiamen Fuarı iyi gitmişse İzmir’in kötü geçme ihtimali yok. Hatta Xiamen biraz sönük bile geçse Ortadoğu ve Avrupa’nın bizi merkeze alması nedeniyle Marble Fuarı daha başarılı oluyor. Xiamen Fuarı’nda beklediğimizi üzerinde bir ilgi ile karşılaştık. Bu ilgi Marble Fuarı’nın iyi geçeceği ile ilgili umutlarımızı arttırdı. Marble Fuarı’nın Türk doğaltaş sektörüne ilaç gibi geleceğine inanıyoruz. 2019 yılında Türk doğaltaş sektörü Xiamen ve Marble Fuarları dışında çok sayıda fuara katılacak. EMİB olarak 2 tane URGE Projesi yürütüyoruz. Bu projeler kapsamında, Hindistan ile başladığımız Sektörel Ticaret Heyetlerine önümüzdeki süreçte; İtalya, Dubai, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere başta olmak üzere hedef pazarlarımızda devam edeceğiz.”

İnadına üretim, inadına ihracat”

Ekonomik daralma sonrasında Doğaltaş sektöründeki son durumu da özetleyen EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, “Ben her zaman sektör için pozitif bakış açısında oldum. Bizim mottomuz “İnadına üretim, inadına ihracat” Türkiye’nin başka şansı olmadığını biliyoruz. Üreteceğiz ve ihracat yapacağız. Çünkü içinde bulunduğumuz bu tür krizlerden çıkmanın olmazsa olmazıdır ihracat. Eğer siz kendi öz kaynaklarınızı katma değeri yüksek (yani tamamı kendi ürünü olan, ithal girdisi olmayan) bir sektörseniz bu tür krizlerde anlam kazanırsınız. Çünkü hastalıkta ilaç gibi olacak bizim sektörümüz ülkeye. Hiçbir ithal girdisi yok, tümüyle yerli üretim… En büyük ihraç pazarımız Çin’de Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadıkları ticaret savaşları nedeniyle ekonomide bir duraksama oldu. Çin ile ABD ticaret savaşlarını bitirmek için masaya oturdu. Yakın gelecekte anlaşacaklarına inanıyoruz. Yarın Amerika ile Çin ticaret anlaşmalarını olumlu yönde geliştirirse bizler bir anda hiç öngöremediğimiz bir şekilde Çin’e ihracat patlaması yaşarız. Çin, dünyanın en büyük ihracatçı ülkesi olması yanında, dünyanın ikinci büyük ithalatçı ülkesi aynı zamanda. Ticaret savaşlarının bitmesi sonrasında Çin ekonomisinde çarkların daha hızlı dönmeye başlayacağını göreceğiz. Bu durumda Türk doğaltaş sektörün lehine sonuçlar doğuracak” şeklinde konuştu.

Türk doğaltaş sektörünün en büyük zenginliği çeşitlilik”

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya

Türk doğaltaş sektörünün en büyük zenginliğinin desen ve renk çeşitliliği olduğuna da değinen Kaya, “Türkiye’deki mermer rezervi, dünyadaki mermer rezervinin yüzde 35’ini oluştururken, ülkemiz mermer çeşitliliğiyle de dikkat çekiyor. Türkiye’de 80’nin üzerinde değişik yapıda, 120’nin üzerinde değişik renk ve desende mermer rezervi bulunuyor. Uluslararası piyasada en tanınmış mermer çeşitleri; Süpren, Elazığ Vişne, Akşehir Siyah, Manyas Beyaz, Bilecik Bej, Kaplan Postu, Denizli Traverten, Ege Bordo, Milas Leylak, Gemlik Diyabaz ve Afyon Şeker olarak karşımıza çıkıyor. Doğaltaş sektörünün en önemli özelliği dünyadaki moda ile ilişkili olması. Yani, bir renk moda olur, 7 – 8 yıl o taş modası geçtiği anda artık siz onu satamazsınız. Renklerin kullanımı ve modaya uygunluk taş sektörünün vazgeçilmezi. Türkiye işte bu noktada çok ciddi avantaja sahip. Dünyada doğaltaş rezervlerinin yüzde 35’ine sahip olmasının ötesinde Türkiye’nin şu avantajı var, dünyanın en müthiş renk seleksyonuna sahip ülkeyiz. Muhteşem bir renk seleksyonu olan ülkemizde modaya uygunlukta sorun yaşamıyoruz. İstediğiniz kadar doğaltaş rezevrleriniz olsun, bunu moda ile ilişkilendirecek renkleriniz yoksa, taşı satacak pazarınız kalmamışsa rezervlerin hiçbir anlamı yok. Bizim en büyük avantajımız renklerimiz ama en büyük sıkıntımız da tam olarak burada başlıyor. Bir taş moda oluyor ama biz bunu sahaya sunmak için en az 2 yıl uğraşıyoruz. Sektörümüzün ciddi sorunlarından olan izin süreçlerinin ivedilikle çözülmesi sektörün gelişimi için de iyi olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top