ZENGİN DOĞAL TAŞ REZERVİNE SAHİP BAYBURT YATIRIMCILARINI BEKLİYOR

MADEN TETKİK VE ARAMA GENEL MÜDÜRLÜĞÜ (MTA) EKİPLERİNCE 2005 YILINDA BAYBURT’TA YAPTIĞI ÇALIŞMADA KENTİN YER ALTI KAYNAKLARINDA 200 MİLYON METREKÜPE YAKIN İŞLENEBİLİR DOĞAL TAŞ TESPİT EDİLDİ. DOĞAL TAŞ REZERVLERİ BAKIMINDAN ÖNEMLİ POTANSİYELE SAHİP BAYBURT, BAŞTA TRABZON OLMAK ÜZERE ÇEVRE İLLERDEN YENİ YATIRIMCILARINI BEKLİYOR. BAYBURT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI SÜLEYMAN SEYHAN, “YENİ YOLLARIN HAYATA GEÇMESİYLE BİRLİKTE BAYBURT, TRABZON’UN YANİ SAHİL BANDININ ARKA BAHÇESİ KONUMDA YER ALIYOR. ULAŞIM İMKANLARI ARTTIĞI İÇİN TRABZON’DAKİ YATIRIMCILARIN BAYBURT’U DEĞERLENDİRMELERİNİ İSTİYORUZ” DEDİ.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ekiplerince 2005’te yapılan çalışmada, ekonomik değere sahip 200 milyon metreküpe yakın işlenebilir doğal taş tespit edildi. Kentte, 9 maden ocağından çıkarılan doğal taşlar 12 fabrikada işlenirken, sektörde yaklaşık 800 kişi istihdam ediliyor.

Türkiye’nin ihracattaki artışına özellikle doğal taş sektörüne yapılacak yatırımlar ile katkı sağlayabileceklerini söyleyen Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Seyhan, “Bayburt’ta doğal taş ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren firmalar var. Yalnız bu firmaların merkezlerinin farklı illerde olması ve ihracatlarının bu illerde kayıtlı olması, bizim rakamlarımızın resmi olarak düşük çıkmasına yol açıyor. Yani mevcut rakamların içerisinde bizim görünmeyen oranlarımız da var” dedi.

SÜLEYMAN SEYHAN – BAYBURT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI

“BAYBURT’TA DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜ ÖN PLANA ÇIKACAK

Kentte son yıllarda doğal taş sektörünün ön plana çıktığını ifade eden Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Seyhan, “Bayburt’ta keşfedilmemiş veya daha işlenmemiş çok fazla doğal taşın olduğu bölge mevcut. Organize Sanayi Bölgesi’nde ve yeni yer altı kaynakları için ocaklar açmayı düşünenlerin müracaatlarını inceliyoruz ve değerlendiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda Bayburt’un doğal taş sektöründe ön plana çıkacağı öngörüsünde hareket ediyoruz. Bayburt’ta Valilik, Belediye Başkanlığı ve odamızın iştiraki olan, Avrupa Birliği fonundan alınan hibe ile oluşturulan doğal taş fabrikası var. Kurulan bu fabrika, bölgemizin en önemli yatırımları arasında yer alıyor. Fabrikayı, doğal taş sektörünü en yüksek seviyeye çıkaracak şekilde desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BAYBURT, TRABZON’UN ARKA BAHÇESİ”

Kentin imkanlarının yatırımcılara önemli kolaylıklar sağlayabileceğine dikkat çeken Seyhan, “Çevre illerimizdeki yatırımcılara seslenmek istiyorum; Bayburt, Trabzon’un yani sahil bandının arka bahçesi. Yeni yapılan yollarla birlikte artık Trabzon’a yaklaşık 2 saatte gidilebiliyor. Trabzon’daki yatırımcıların Bayburt’u değerlendirmelerini istiyoruz. Bayburt’un teşvik kapsamında 6. bölgede bulunduğunu, bütün imkanların en iyisine sahip olduğunu kendilerine duyurmak istiyorum” açıklamalarında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top