3 MİLYON DOLARLIK İTHALAT ENGELLENDİ

TÜRKİYE GENELİNDE MERMER VE İTHAL GRANİT ALIMI YAPAN BANDIRMA MERKEZLİ AC MADENCİLİK, VİETNAM’DAN GETİRİLEN GRANİT TAŞININ BENZERİNİ ÇANAKKALE’NİN EZİNE İLÇESİNDE FAALİYET GÖSTEREN BİR MERMER OCAĞINDA BULUP, TAŞI PİYASAYA SÜREREK, 5 YILDA 3 MİLYON DOLARLIK İTHALATI ENGELLEDİ.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde mermer sektöründe faaliyet gösteren AC Madencilik’in ortaklarından ve aynı zamanda Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bandırma Şube Başkanı Cemal Gümüş, 3 milyon dolarlık ithalatı engelleyerek ülke ekonomisine katkı sağladı.

Cemal Gümüş – Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bandırma Şube Başkanı

‘VIOLET’ YERİNE EZİNE GRANİT MERMERİ

Çanakkele’nin Ezine ilçesinde ‘violet’ taşına birebir benzeyen bir granit türü bulduklarını aktaran Cemal Gümüş, “Çanakkale’nin Ezine ilçesinde 5 yıl önce bir yerli granit ocağı faaliyet gösteriyordu. Biz bunu tespit ettik. Bu taşları belediyelere kaldırım taşı olarak gönderildiğini gördük. Bizim Vietnam’dan getirdiğimiz ‘violet’ isminde bir granit modelimiz vardı. Keşfettiğimiz bu taşın granitle aynı renkte ve aynı yapıda olduğunu tespit edince, ocak sahiplerine dedik ki: “Siz bu taşı kesin, cilalayın, bu şekilde getirin. Biz bunu iç piyasada satalım, böylece ithalatı engellemiş olalım”. Çıkarılan taş Türkiye geneli çok ilgi gördü ve her bölgeye gönderimini sağladık. 5 yılın sonunda Vietnam’dan ithal edilecek 3 milyon dolar değerinde ‘violet’ granit taşının Türkiye’ye girişini engelledik. Bu sayede 3 milyon dolarlık bu Ezine yerli granitimizi Türk lirasıyla iç piyasada satmış olduk. Bugüne kadar da ülkemizde çıkan bu graniti Türk liramızla sattık ve satmaya da devam ediyoruz. Fransa’ya, Bulgaristan’a ve Azerbaycan’a mermer ihracatı yapıyor. Üretim ile alakalı 2023 yılında bir tesis kurarak, kendimiz imal edip ihracatını yapmayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top