Wilo’dan maden ocakları için; Wilo-Padus PRO

Wilo-Padus PRO excavation

Pompa ve pompa sistemleri sektörünün en önemli oyuncularından ona Wilo, ürettiği Wilo-Padus PRO ile taş ocakları, madenler, şantiyeler ve kazı alanları gibi zorlu ortamlarda maksimum verim sağlıyor. Wilo Türkiye’nin faaliyetlerini ve Wilo-Padus Pro’yu firmanın Altyapı ve Endüstri Satış Müdürü Şanver Demirata ile konuştuk

Wilo markası uzun yıllardır sektörün önemli oyuncularından birisi. Wilo’nun Türkiye’deki faaliyetleri nelerdir? Bilgi verir misiniz?

Wilo-Turkiye Altyapı ve Endüstri Satış Müdürü Şanver Demirata

Pompa ve pompa sistemleri sektörünün öncüsü Wilo olarak dünyada 148, Türkiye’de ise 28 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Almanya’nın Dortmund kentinde bakır ve pirinç işleme fabrikası olarak 1872 yılında kurulan Wilo, 1928’de dünyanın ilk sirkülasyon pompasını üreterek yerel oyunculuktan global oyunculuğa ilk adımını attı. Wilo olarak Türkiye’deki faaliyetlerimize 1992 yılında başladık ve 1997’de markanın dünyadaki malzeme temin merkezlerinden biri olarak tescillendik. Wilo Türkiye operasyonumuzda 35 bayimiz, 90’a yakın merkez çalışanımız ve ürün gamı özelinde uzmanlaşmış servis kadromuz ile yaklaşık 1.000 kişilik bir aile olarak müşterilerimize enerji verimliliği yüksek, üstün performanslı ürün ve çözümler sunuyoruz. En büyük hedefimiz müşterilerimize sadece ürün sağlamak değil onlar için çözüm ortağı olmak. Bu hedefe giden yolda da geniş ürün yelpazemiz ve sistemlerimizle farklı alanlar için çözümler geliştiriyoruz. Ülkemizdeki faaliyetlerimizi; ticari ve domestik alanda bina teknolojileri, alt yapı uygulamaları, endüstri ve servis olmak üzere beş ayrı alanda kategorize ediyoruz. Ürünlerimiz binalarda, endüstride ve altyapı uygulamalarında ısıtma, soğutma, havalandırma sistemlerinin yanı sıra su temini ve atık su uygulamalarında da kullanılıyor. Bina teknolojilerinde, bireysel kullanıcıların yanı sıra iş merkezleri, hastaneler, alışveriş merkezleri, üniversiteler hizmet alanlarımız arasında yer alıyor. Endüstriyel kuruluşların ihtiyaçlarını karşıladığımız endüstri kategorisinde ise kuruluşların bir parçası gibi çalışıyor ve ihtiyaçlarına yönelik özel yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. Bununla birlikte müşteri memnuniyetinin yüksek kaliteli ürün, çözüm ve hizmetten geçtiğine inanıyor ve gerek yetkili servislerimiz gerek merkez servisimiz ile satış sonrası hizmetlerimizle de farklılaşıyoruz.

Wilo’nun maden sektörüne yönelik ürünleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 10 bine yakın geniş ürün gamı ve sistemleri ile farklı alanlar için çözümler geliştiren Wilo, enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanıldığı bir dünya için çalışmalarını sürdürüyor. Geniş atık su drenaj pompalarına sahip ürün gamına Wilo-Padus PRO ile bir yenisini daha ekleyen Wilo; şantiyeler, taş ocakları, madenler ve kazıların susuzlaştırılmasında kullanılan yeni ağır hizmet tipi drenaj pompası ile aşındırıcı ortam koşullarında dahi yüksek güvenilirlikte işletim imkânı, enerji tasarrufu ve kullanımda maksimum konfor sunuyor.

Wilo madenlere ve taş ocaklarına yönelik yeni drenaj pompası Wilo-Padus PRO hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Ürünün teknik özellikleri ve avantajları nelerdir?

Taş ocakları, madenler, şantiyeler ve kazı alanları gibi zorlu ortamlar için geliştirdiğimiz kullanıcı dostu yeni ağır hizmet tipi drenaj pompamız Wilo-Padus PRO, IE3 verimlilik sınıfına sahip motoru ve su üstünde veya altında sürekli işletim imkanı sağlayan soğutma ceketi ile üstün enerji tasarrufu sunuyor. Çevreye duyarlı ürünlerimizden biri olan Padus PRO drenaj pompalarımız akışkan ve motor arası sızdırmazlığını iki mekanik salmastrayla elde ediyor. Salmastralar arasındaki odayı dolduran ve ısınmayı önleyen akışkan maddenin, biyolojik olarak çözülme özelliğine sahip ve çevre açısından sakıncalı olmamasına özen gösteriliyor.

Wilo-Padus PRO, aşındırıcı ortam koşullarında dahi yüksek güvenilirlikte işletim imkânı, enerji tasarrufu ve kullanımda maksimum konfor sunuyor. Kauçuk kaplı hidrolik malzemesi ve dubleks krom çeliğinden imal edilmiş yarı açık çarkı ile sağlam bir konstrüksiyona sahip olan Wilo-Padus PRO, aynı zamanda emiş ağzında bulunan filtresi sayesinde aşındırıcı akışkanlarda yüksek güvenilirlik sağlıyor. Ağır hizmet tipi drenaj pompası Wilo-Padus PRO, standart olarak on/off kontrol ünitesi ile birlikte temin edilebiliyor. Hızlı ve kolay montaj özelliği ile öne çıkan ürün; düşük ağırlığı ve dikey ya da yatay esnek basınç bağlantısı sayesinde, kullanıcılar zorlu ve değişken saha, kazı koşullarında maksimum konfor avantajı yakalıyor. En önemli komponentlere hızlıca erişim sayesinde devreye alma ve bakım işlemlerini de kolaylaştırıyor. Ayrıca gelecekteki bakım çalışmalarının ideal şekilde planlanması için dijitalleşmeye ilişkin tüm gereksinimleri karşılıyor.

Ürünleriniz hangi maden sahalarında kullanılıyor? Müşterilerinizin ürünle ilgili geri dönüşleri nasıl?

Ürünlerimiz tüm maden sahaları, kazı alanları ve şantiyelerde kullanıma uygundur. Ayrıca Wilo-Live Assistant projemiz ile kullanıcılar, pompa ve pompa sistemlerimiz hakkında tüm soru ve sorunları için bulundukları noktadan kolaylıkla servis hizmetlerimize ulaşarak canlı ve gerçek zamanlı video iletişimi ile destek alabiliyor. Servis hizmetlerimize 7/24 telefon desteği veya e-mail yoluyla ulaşma imkanı da sunuyoruz. Gelen tüm talepleri hızlı ve etkin bir şekilde servis hizmetlerimiz tarafından yanıtlıyoruz.

2020 yılı Wilo için nasıl geçiyor? Pandemi süreci çalışmalarınızı etkiledi mi?

Wilo olarak pandemi sürecinde global bir şirket olmanın avantajlarını yaşadık. Bu noktada Wilo Türkiye olarak üretim ve tedarik zinciri dahil olmak üzere tüm çalışma süreçlerimizi çok daha erken sürede adapte etme olanağımız oldu. Alınan tedbirler doğrultusunda Wilo’nun dünya çapındaki farklı ülkelerde üretim, montaj ve lojistik faaliyetleri kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Biz de Wilo Türkiye olarak tedarik zincirindeki olası aksaklıklara karşı acil önlemler almak ve ürünlerimizin ulaşılabilirliğini sürdürülebilir kılmak üzere fabrikamız ve tedarikçilerimizle birlikte acil eylem planlarımızı Mart ayı itibariyle devreye aldık. Stoklarımız da bu durum planına göre oluşturuldu ve şu anda sevkiyatlarımız olağan sürecinde sorunsuz olarak sürüyor.

Bu dönemde 2020 yılı başında geniş bir içerikle hayata geçirdiğimiz projelerimizi daha da geliştirip zenginleştirdik. Projelerimizden biri sosyal platform uygulamamız olan Wilo Social. Bu uygulamamızla kullanıcılara anlık bildirimlerle Wilo ve sektör hakkında güncel haberlere ulaşma, yeni ürün, referanslar ve eğitimlerden haberdar olma, canlı destek özelliği ile ihtiyaç duyulan her anda yardım alabilme gibi olanaklar sunuyoruz. Bununla birlikte her yıl belirli aralıklarla düzenlediğimiz eğitimlerimizi de “eAcademy” ismiyle dijital platformumuza uyarladık. Kullanıcılar, Wilo Social uygulamamızda bulunan eAcademy bölümünden ihtiyaç duydukları eğitime kaydolabiliyor ve bulundukları ortamdan kolaylıkla seçilen eğitime katılabiliyorlar.

Servis hizmetlerimizde ise kullanıcılarımıza hem online hem de fiziki olmak üzere iki ayrı şekilde hizmet vermeye devam ediyoruz. Bunlardan ilki biraz önce bahsettiğim servis hizmetlerimiz için hayata geçirdiğimiz mobil ve dijital çözümümüz olan Wilo-Live Assistant projemiz. Servis hizmetlerimizdeki mobil ve dijital çözümümüz olan bu projemiz sayesinde kullanıcılara, pompa ve pompa sistemleri hakkında tüm soru ve sorunları için bulundukları noktadan canlı ve gerçek zamanlı video görüşmesi ile destek sağlıyoruz. Talep edenler 7/24 telefon desteği veya e-mail yoluyla servis hizmetlerine ulaşabiliyor. Gelen tüm talepler hızlıca servis hizmetlerimiz tarafından yanıtlanıyor. Tüm bu çalışmaların dışında sahada fiziksel bir ziyaretin gerekmesi durumunda ise ziyaretlerimizi sadece kullanıcıların talepleri doğrultusunda önceden görüşerek, karşılıklı onayların alınması, uygun koşulların sağlanması ve gerekli tüm tedbirlerin alınmasının ardından gerçekleştiriyoruz.

Pandemi nedeniyle iptal edilen IFAT 2020 Fuarı için tasarlanmış olan standımızı sanal hale getirerek dijitale taşıdık. “Daha iyi bir iklim için yeşil çözümler” konseptiyle hayata geçirdiğimiz ve sektörümüzde bir ilk olma özelliğine sahip sanal fuar standımızda sürdürülebilir bir dünya için geliştirdiğimiz yeşil çözümleri kullanıcılarımızla buluştu ruyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Wilo, uzun vadeli stratejisinin bir parçası olarak önümüzdeki yıllarda insanların hayatlarını derinden etkileyecek altı küresel mega trend tanımladı. Tüm yatırımlarını dünyaya hızla yön verecek bu mega trendler ışığında gerçekleştiren Wilo; globalleşme, akıllı şehirler, enerji sorunu, iklim değişikliği, kuraklık ve dijital dönüşüm olarak belirlediği mega trendlere karşı nasıl bir çözüm geliştirebileceği üzerinde çalışmalar yapıyor.

2020 yılını “çözüm odaklı bir teknoloji şirketine geçiş” olarak planladık. Bu doğrultuda yatırımlarımızda pompa teknolojileri alanında çağın ihtiyaçlarını karşılamak adına gereken sorumluluğu üstlenerek, ağırlıklı olarak dijitalleşmeye odaklanıyoruz. Bunun en belirgin örneği olarak Endüstri 4.0’ın çıkış noktası olan Almanya’nın Dortmund şehrindeki merkezimizi ‘Akıllı Fabrika’ kimliği ile yeniden şekillendirmemiz yer alıyor. Sektörümüze dijitalleşme ve yeni nesil teknolojiler açısından öncülük yapacak olan bu akıllı fabrika, 300 milyon Euro’luk bir yatırımla ileri teknoloji robotik sistemlerin kullanıldığı dijital bir üretim tesisi olarak hayata geçiriliyor. Bu yıl içerisinde faaliyete başlaması planlanan Dortmund fabrikamız Wilo tarihindeki en büyük yatırım olarak da dikkat çekiyor. Bize ayrı bir güç katacak fabrikamız sayesinde geleceğin ekonomisine kendimizi bugünden hazırlıyoruz. Bu akıllı fabrikayla beraber hem çözüm önerilerimizde hem de hizmet kalitemizde yepyeni bir yolculuk bizi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top