Eti Bakır, Epiroc COP MD20 ile verimliliğini artırıyor

Türkiye’nin bakır ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini tek başına karşılayan Eti Bakır, Kastamonu’daki Küre Tesislerinde Epiroc’un COP MD20 kaya delici tabancasını kullanmaya başladı. COP MD20’nin 1000 delici darbe saatine varan uzatılmış bakım saatleri ve sorunsuz çalışmasından memnun olduklarını ifade eden Eti Bakır Küre İşletmesi Bakım Müdürü Sezayi Özer, “Epiroc ile dayanışmamız her zaman devam edecek” dedi.

Eti Bakır, Küre İşletmesi yeraltı madenciliği ile yılda 1 milyon 350 bin ton tüvenan bakır cevheri, 170 bin ton bakır konsantresi ve 400 bin ton pirit konsantresi üretimi yaparak, Türkiye’nin bakır ihtiyacının yüzde 9’unu karşılıyor. 960 metre derinlikteki maden tünelleriyle Türkiye’de en derin galeri tesise sahip olan Eti Bakır Küre İşletmesi, Epiroc COP MD20 kaya delici tabanca ile bakır üretimini başarılı bir şekilde sürdürüyor. COP MD20, yenilikçi tasarımı ve daha az muhafaza parçası barındıran tasarımıyla 4 metrelik deliği, 30 saniyede açarak madenlerde verimliliği arttırıyor.

Bir buçuk milyon ton yıllık üretim kapasitesi

Yaklaşık 30 yıldır yeraltı bakır madenlerinde çalıştığını son 10 yıldır da Eti Bakır Küre İşletmesi’nde görev yaptığını belirten Eti Bakır Küre İşletmesi Maden Müdürü Kazım Küçükateş, “Eti Bakır, yeraltından bakır cevheri üretmektedir. Küre’de bir buçuk milyon ton seviyesinde yıllık üretim kapasitemiz var. Bu üretim seviyesiyle tek başımıza Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu karşılıyoruz. Yeraltı bakır cevheri üretiminde Epiroc’a ait delici, kazıcı ve yükleyici makineleri kullanıyoruz. Son kırma çalışmalarımızı MD20 kaya delici tabancalar ile yapıyoruz. Bu delici tabancalar yaklaşık 4 metrelik deliği 30 saniyeden daha kısa sürede açabiliyor. Ayrıca aylık sürece baktığımızda yüzde 80 oranında daha az diyafram ve su başlığı kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Epiroc COP MD20 arıza yapmıyor”

Eti Bakır’ın Kastamonu Küre’deki tesislerinde maden faaliyetlerinin aralıksız devam ettiğini belirten Küre İşletmesi Bakım Müdürü Sezayi Özer, “Buradaki maden sahamızda bakır çıkartıyoruz. Bakım bölümü olarak maden sahamızda çalışan iş makinelerine teknik destek sağlıyoruz. Madende kullanılan makinelerin planlı bakımlarını ve arızalarını gideriyoruz. Servis bakım saatlerindeki uzun aralık ve sorun çıkarmadan çalışması nedeniyle Epiroc’tan aldığımız MD20 kaya delici tabancadan çok memnunuz. Bu tabanca gerçekten arıza yapmıyor. Bir mekanikçi olarak bu durumdan çok memnunum. Epiroc ile dayanışmamız her zaman devam edecek” dedi.

“Maden sahamızda kullandığımız en hızlı kaya delici”

Küre maden işletmesinde Epiroc’un ayna sondaj makinelerini de kullandıklarını belirten Eti Bakır Küre İşletmesi Ekipman Kontrol Asistanı Enes Uysal, “Eti Bakır Küre İşletmesi’nde Epiroc’un MD20 kaya delici tabancalar ve ayna sondaj makinesi Boomer 282’yi kullanıyoruz. COP MD20 kaya delici tabancanın uzun servis bakım süresi ve dayanıklılığı maden üretiminde mekanik ve mali açıdan bize büyük avantaj sağlamaktadır. Geliştirilen tasarımla hortum mekanizma sisteminde titreşim önemli ölçüde azaltılmış. Böylece yağ ve hortum tüketimi minimum seviyeye inmiştir. Bu özellikleri diğer kaya delicilerle kıyasladığımızda MD20’nin kullanılabilirliğinin arttığını görüyoruz. Açıkçası MD20’nin, Küre maden işletmesinde bu zamana kadar kullandığımız en hızlı delici makine olduğunu düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

MD20 tabanca ile hızlı ve kalite iş

Küre’de makine operatörlüğü yapan Ozan Bilir, “Yeraltı maden sahalarında kullanılan makinelerin en önemli parçalarından biri hidrolik delici tabancalardır. MD20 tabancalar sayesinde bize verilen görevi zamanında ve hızlı şekilde yerine getirmekteyiz” dedi.

Üretim hızında yüzde 17 artış

Maden sahasında verimi arttırmanın en önemli faktörünün kullanılan ekipmanın kalitesi olduğunu belirten Eti Bakır Küre İşletmesi Bakım Mühendisi Celal Karagöz, “MD20 tabanca, diğer makinelere göre sarf malzeme kullanımını yüzde 30 bakım maliyetini yüzde 15 azalttı. Ayrıca Epiroc COP MD20 tabancayı kullandıktan sonra delgi hızında yüzde 39 ve üretim hızında yüzde 17 artış görüldü. MD20 tabanca ile toplam sahip olma maliyetinde ciddi bir düşüş gözledik. Bütün bu veriler ışığında Eti Bakır sadece Kürede değil, diğer yeraltı işletmelerinde de, yeraltı ayna delgisinde MD20 tabancalarını kullanmayı planlıyor” ifadelerini kullandı.

“MD20 ile zaman kaybımızı ve maliyetimizi azalttık”

Eti Bakır Küre İşletmesi Maden Şefi Mustafa Genç, “Seçtiğimiz iyi bir ekipman, aylık ve yıllık planlarımızı sağlıklı ve düzgün bir şekilde yerine getirmemizi sağlar. Epiroc’un geliştirdiği MD20 tabanca zaman kaybımızı ve maliyetimizi azalttık. Böylece üretim verimliliğimizi son derece güçlendirdik” açıklamasında bulundu.

Köklü iş birliği

Epiroc ile Eti Bakır arasındaki ilişkinin köklü bir geçmişe sahip olduğuna dikkat çeken Epiroc Kaya Delici Tabancalar Bölge Ürün Müdürü Ertan Öztürk, “Değer odaklı iş birliği anlayışı, güven ve iletişim, başarıyı beraberinde getirmektedir. Küre maden sahasında yapmış olduğumuz çalışmalarda MD20 model Epiroc tabancaların göstermiş olduğu üstün performans bizleri oldukça mutlu etmektedir. Epiroc olarak burada olduğu gibi tüm dünyada müşterilerimizin verimli çalışmasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de yeraltı bakır madenciliğinde büyük bir öneme sahip olan Küre’de elde ettiğimiz bu sonuçlar bize gelecek adına büyük umut veriyor” dedi.

“Eti Bakır, değerli bir iş ortağımız”

Makineleri teslim ettikten sonra 6 ay Küre işletmesinde destek amacıyla bulunduklarını belirten Epiroc Parça ve Servis Mühendisi Emre Elkırmış, “Eti Bakır İşletmeleri, Epiroc için çok değerli bir iş ortağıdır. Burada bulunmamızın sebebi yaklaşık altı ay süren ürün teslimimizi başarıyla tamamlamamızdır. Değerli iş ortağımız Eti Bakır ile yaptığımız bu sıkı işbirliği büyük önem arz etmektedir” dedi.

Servis ve bakım kolaylığı

MD20 tabancanın başarılı tasarımı nedeniyle bakım ve revizyon işlemlerinin daha kolay bir şekilde gerçekleştiğini aktaran Epiroc Servis Teknisyeni Gökhan Fidan, “Eti Bakır yeraltı işletmelerinde Epiroc makineleri bakım, onarım ve kontrol sorumlusuyum. Yakın zamanda montajını yapmış olduğumuz yeni nesil MD20 tabancanın birkaç özelliğinden bahsetmek istiyorum. MD20 tabancamız 3 ana parçadan oluşmaktadır. Bizim için bu yenilikler bakım, onarım ve revizyon işlemlerinde daha kısa zamanda işimizi bitirmek anlamına geliyor. Bu sayede tabancamızın revizyonunu kısa sürede tamamlayarak, müşterilerimizin servis sürelerindeki zaman kaybını önlemiş oluyoruz. Yeni nesil hortum makaraları sayesinde parçaların yıpranması önemli ölçüde azaldı. Hortum makarasındaki bütün hortumların hepsi ayrı ayrı kanallardan geldiği için hortumlar birbirine sürtmüyor. Böylece sürtünmeyle oluşabilecek makine hasarı minimum seviyeye inmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top