Türkiye ve Fas arasında enerji ve madencilik alanında anlaşma yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ile Fas arasında enerji ve madencilik alanlarında iki anlaşma imzalandığını duyurdu. Anlaşma ile iki ülkenin yenilenebilir enerji, elektrik, hidrojen, petrol, doğal gaz, madencilik ve kritik mineraller başta olmak birçok farklı alanda ortak projeleri hayata geçirmeyi amaçladığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Fas’ta resmi temaslar kapsamında Fas Enerji Dönüşümü ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Leila Benali ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından, bakanlar enerji ve madencilik alanında iki anlaşmaya imza attı. Anlaşmaların iki ülkenin yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, elektrik, hidrojen, petrol, doğal gaz, madencilik ve kritik mineraller başta olmak üzere enerjinin birçok farklı alanındaki ilişkilerini geliştirmeyi ve ortak projeler hayata geçirmeyi amaçladığı belirtildi.

İki ülke arasındaki enerji ilişkileri daha ileriye taşınacak

Anlaşmalarla Türkiye ve Fas’ın enerji ilişkilerinin daha ileriye taşınması ve iki ülkenin enerji sektörlerinin yanı sıra sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin desteklenmesi hedefleniyor. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Bakan Bayraktar, Türkiye’nin ciddi bir sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alma kapasitesi olduğuna dikkat çekerek, “Şimdi Fas, bununla alakalı çözümler arıyor ve biz bunlara çözüm olabileceğimizi ifade ettik. Birlikte ortak tedarik anlaşması yapabileceğimizden bahsettik” ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Bayraktar: “Aynı zamanda Fas’ın da yenilenebilir alanında hem güneşte hem rüzgarda hem de offshore rüzgarda ciddi potansiyeli var. Dolayısıyla bu ortak potansiyeli birlikte nasıl harekete geçiririz, bunları konuştuk. Türkiye, son yıllarda yaptığı yatırımlarla ciddi bir LNG alabilme kapasitesine sahip. Şimdi Fas, bununla alakalı çözümler arıyor ve biz bunlara çözüm olabileceğimizi ifade ettik. Birlikte ortak tedarik anlaşması yapabileceğimizden bahsettik. Dolayısıyla birçok alanda yeşil hidrojen, diğer enerjinin yeni alanlarında ortak geliştirebileceğimiz projeler var.”

Madenler ve diğer alanlarda yeni projeler ortaya çıkacak

Bayraktar somut projeler ortaya koymak istediklerini vurgulayarak, “Temmuz başında bir araya getireceğimiz bir teknik komiteyle bunları net olarak ortaya çıkaracağız. Kamu şirketlerimiz ve özel sektörümüzle birlikte burada madenler ve diğer alanlarda hangi projeleri geliştirebileceğimizi ortaya koyacağız. İki ülkenin ticari ilişkilerin çok daha ileri noktaya götürecek bir çalışma içerisinde olacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top