Sumitomo SH500LHD-7 MASS ile taş ve agrega üretiminde verimlilik artıyor

Türkiye iş makinesi sektöründe önemli pazar hacmine ulaşan Sumitomo’nun yeni 7 serisi MASS tipi ağır hizmet ekskavatörleri, maden sektörünün ilk tercihi oldu.

TSM Global tarafından Türkiye pazarına sunulan Sumitomo iş makineleri en güncel modelleriyle saha çalışmalarında verimlilik ve performansı destekliyor. Daha çevreci ve düşük yakıt sarfiyatı ile Japon mühendisler tarafından geliştirilen Sumitomo’nun yeni 7 serisi, ekskavatör teknolojisine yeni bir soluk getiriyor. Yüksek yakıt verimi, sağlam tasarımı ve düşük işletme maliyetiyle dikkat çeken Sumitomo’nun ağır hizmet modeli SH500LHD-7 serisi, özellikle madencilik alanına olan uyumluluğuyla tercih ediliyor. Mükemmel tasarımı ile pek çok yeniliği bir araya getiren Sumitomo SH500LHD-7 modeli; güçlü, çevreci ve yeni SPACE 5 Alpha kontrol sistemi ile daha önceki seriye göre çok daha düşük yakıt sarfiyatı sunuyor.

Güçlü ve akıllı hidrolik sistem ile yüksek verimlilik hedefleniyor

Sumitomo SH500LHD-7 Serisi, bünyesinde yer alan SHIS Alpha Akıllı Hidrolik Sistemi ile makinenizin değişken güç ihtiyaçlarını maksimum verimde sağlayabiliyor. Yeni kontrol sistemi ile hidrolik sistem kullanım modu ayarınıza göre en yüksek performansı size sunuyor. Sumitomo’ya özgü geliştirilen Spool Strok Denetimi (SSC), Bom Aşağı Enerji Tasarrufu (BES), Otomatik Enerji Tasarrufu (AES), Pompa Geçişinde Düşüş (PTR), Rölantide Motor Kapatma ve Otomatik Rölanti (Idle Shut Down & Auto Idle) özellikleri bu yeni seride daha da geliştirilerek verimleri artırıldı. Bu özelliklere ek olarak yeni: Özel Kontrol Valfi, Arm Aşağı Enerji Tasarrufu gibi özelliklerle de makinenin verimi katlanıyor. Özellikle Sumitomo için özel olarak geliştirilen SHIS Alpha Akıllı Hidrolik Sistemi’nin ilerici tasarımı ve sağlam yapısı ile maden ocaklarının ihtiyacı için yüksek güç sunuluyor.

Hızlı, güçlü, sağlam tasarım ön planda

Başta madencilik sektörü olmak üzere ağır şartlarda çalışan kullanıcılar için Sumitomo 7 serisinde tüm modeller ağır hizmet tipi ekipman ve komponentler ile donatıldı. Yeni 7 Serisi artırılan güç ve performansın yanı sıra bir önceki seriye göre çok daha yüksek hıza kavuştu. Daha önce SP ve H modundaki ivmesini, yeni 7 Serisi ile A modunda bile karşılar hale geldi. Bu yüksek hız ve verimlilik, makinenin çok daha düşük yakıt sarfiyatı ile çok daha yüksek hızlarda çalışması anlamına geliyor. Sumitomo 7 Serisi ayrıca geliştirilen yeni tasarımı ile arm ve bom yapısını da yeniledi. Çok daha yüksek stres direnci ve dayanımı ile serinin tamamı HD (ağır hizmet) olarak üretiliyor. Sumitomo bu özelliği ile de standartları değiştirdi. Yeni 7 Serisinin yenilenen arm-bom yapısı, artırılan kalınlık ölçüleri, iç yapısında yapılan yenilikler ile benzersiz bir seviyeye çıkarılmış oldu. Sumitomo SH500LHD-7 modeli de bu özellikleri sayesinde ağır hizmet koşullarına tam uyum sağlarken, maden ocaklarındaki zorlu çalışma şartlarında mükemmel performans gösteriyor.

Yeni 7 Serisi ile yere daha sağlam basıyor

Sumitomo SH500LHD-7’ninönceki seride kullanıcılar tarafından bilinen ve rakiplerine fark atan alt takımları çok daha dayanıklı ve dengeli bir yapıda tasarlandı. Güçlendirilen koruma ve kapaklar, artırılan hidrolik kapasite gibi pek çok geliştirme ile kusursuz hale getirilen Sumitomo SH500LHD-7’nin alt takımları, özellikle zorlu zeminlerde çalışan kullanıcıların beklentilerinin de ötesinde bir performansı garanti ediyor. Maden ocaklarındaki sert, dengesiz ve aşındırıcı zeminde ihtiyaç duyulan sağlamlık ve stabilite performansı ile dikkat çeken SH500LHD-7, uzun şase avantajı ile daha dengeli çalışıyor.

Ağır hizmet için geliştirildi

Sumitomo tarafından ağır hizmet çalışma şartları için geliştirilen SH500LHD-7 serisi, özellikle ekstra güçlendirilen arm-bom yapısıyla dikkat çekiyor. SH500LHD-7’nin yenilenen bom-arm tasarımı çok daha yüksek verimle çalışmasını sağlarken, bom ve armda %38’e varan kalınlaştırma ile stres direnci daha da artırılmış oldu. Yine %8 oranında artırılan pin çapı ve ekstra güçlendirilen bağlantı noktaları ile SH500LHD-7 gücüne güç katarak daha da sağlamlaştırılmış oldu.

Konfor ve güvenlik kullanıcı ihtiyaçlarını karşılıyor

Konfor ve güvenlik konusunda ödün vermeyen Sumitomo, yeni 7 Serisinde de önemli iyileştirmeler gerçekleştirdi. Özel olarak tasarlanan ve entegre ROPS – FOPS koruma sunan yeni 7 Serisi operatör kabini, geniş görüş açısı ve ferah ortamı ile rakiplerine fark atıyor. Mükemmel izolasyona sahip kabinde operatörün konforu için geniş ayak mesafesi, yatar pozisyon alabilen su geçirmez koltuk, geniş ekranlı Türkçe menülü kontrol paneli, erişimi kolay joystickler, güçlü klima, üst koruma, geri ve yan görüş kameralarını kapsayan pek çok özelliği bir arada sunuluyor. Makinelerdeki özel led aydınlatmalar ile iş güvenliği ve görüş için avantaj sağlayan Sumitomo 7 Serisi, kabine giriş çıkışta kolaylığıyla operatörlerin günlük rutinlerini daha konforlu hale getiriyor. Yıkanabilir zemin, açılır ön camlar, güneşlik, saklama gözleri gibi daha pek çok detayı barındıran Sumitomo 7 Serisi kabini standartların ötesinde bir kalite sunuyor.

OPERATÖR GÖRÜŞLERİ

“Operatörü üzmeyen iyi makine”

Operatör Bayram Yavaş: “Şu anda Çanakkale’de bulunan bir taş ocağında çalışıyor.18 Yıldır operatörlük yapıyorum. Hızı, dönüşü, koparma gücü çok iyi. Kova toplaması, boşaltması çok hızlı. Yakıt tüketimi düşük, bu bizim için çok büyük avantaj. Dengeli bir makine, görüş açısı çok iyi. Kameraların kullanımı çok rahat. Kabin konforu için söylenecek bir şey yok çok iyi. Sıcak bir bölgede çok tozlu ortamda çalışmamıza rağmen kliması, kabin içi konforu çok iyi. Çalışması rahat, güvenli. Gücü, hızı, kazı ve sökü gücü ile operatörü üzmeyen iyi bir makine. Çok memnunuz.”

Bayram YAVAŞ – Operatör

“Tuttuğunu koparan bir makine”

Mesut Çavga: “Meslek hayatıma 16 yıldır operatör olarak devam ediyorum. Yalova’da bulunan Taşocağında çalışıyorum. Önceki seri makineyi de kullandım. Kullanım açısından, operatör rahatlığı bakımından her türlü sıkıntısız bir makine. Kullanımı çok rahat, operatörü yormayan bir makine diyebilirim. Ben sabah 8’de marşa basıp akşam kadar çalışan bir operatörüm. Akşam makineden indiğimde herhangi bir yorgunluk hissi yok. Genelde zaten kaliteli ve kullanıma açısından rahat bir makine. Gerek ön cam zırhı gerek tavan zırhı olarak her türlü güvenli. Yakıt tüketimi bir önceki seriye göre çok düşük. Yeni adbule sistemli motorun kullanım açısından bize bir yükü yok. Koparma olarak da tuttuğunu koparan bir makine. Tonajına göre gayet seri ve verimli bir makine. Yani söylenebilecek olumsuz hiçbir şey yok. Sumitomo’yu tebrik ediyorum.”

Mesut ÇAVGA -Operatör

“Koparması, yüklemesi, hızı çok güzel”

Ahmet Aksoy: “38 yıldır iş makinesi operatörü olarak görev alıyorum. Meslek hayatım boyumca çeşitli iş makinelerini kullanma fırsatım oldu. Şu anda İstanbul’da bulunan bir Taşocağında çalışmalarıma devam ediyorum. 1985 yılından bu yana sektördeyim. Kömür ocaklarında ve taş ocaklarında uzun yıllar çalışma tecrübem var. Daha önce 70 tonluk ve 35 tonluk Sumitomo kullandım. Makine çok güzel. Yakıtından ve yüke girişinden çok memnunum. Koparması, malzeme yüklemesi, hızı işlerimizi kolaylaştırıyor. Günde 10 saat çalışıyoruz ve konforu çok iyi. Çok rahat bir makine. Kliması çok iyi, koltuğu çok güzel. Makinenin ayarlanabilen bir koltuğu var. Kolçaklar istenilen şekilde ayarlayabiliyor. Kameraların kullanımı çok iyi. Güvenli, konforlu çalışıyorsunuz. Bakım ve temizliği çok kolay. Ters fan özelliğini kullanarak radyatörleri temizliyoruz. Bu bizim için büyük kolaylık. Yine aynı şekilde öğle paydosunda makineyi bırakıyoruz ve kendi kendine soğutma yaparak motor duruyor. Tüm bunlar çok güzel, çok iyi bir makine.”

Ahmet Aksoy – Operatör

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top