Yeraltı madenlerinin emniyet kemeri: Sığınma odaları

MineARC systems minesafe refuge chamber underground.

Maden işletmelerinde oluşabilecek bir sorunda tahliye her zaman öncelikli eylem planı olarak öne çıkıyor. Ancak bu durum yer altı maden işletmelerinde her zaman mümkün olmuyor. Yüzlerce metre yer altında çalışmak, acil tahliyeyi zorlaştırabiliyor. Bu sebeple sığınma odaları acil müdahale planlanmasının kritik bir unsuru haline geldi. Yasal olarak gelen son düzenlemelerden sonra metalik madenlerde sığınma odası bulundurulmasının zorunlu hale geldi. Bu bağlamda Maden ve Ocak Teknolojileri Dergisi olarak sığınma odalarını teknik özellikleri ve avantajlarını sizin için derledik.

mineARC Sığınma Odaları

Foremec güvencesi ile Türkiye pazarında yer alan mineARC Sığınma Odaları, kontrollü ortam ve güvenli sığınma teknolojisi ile ön plana çıkıyor.

20 yıllık tecrübesi ile maden ve tünel açma sırasında yaşanacak kazalarında ve acil durumlarda kullanılan mineARC Sığınma Odaları, kontrollü ortam ve güvenli sığınma teknolojisini ön planda tutuyor. CO & CO2 temizleme sistemleri, 36 – 96 saat arası batarya opsiyonu, uzaktan izleme ve takip sistemi gibi özelliklerin yanı sıra mineARC’ın IVAN (Akıllı Sesli Yönlendirme Sistemi), dijital gaz izleme sistemi ve dış ortam gaz izleme sistemi, Gelişmiş dijital kontrol sistemi, LCD Kontrol Ekranı ve Hata günlüğü ve 3 farklı solunabilir oksijen kaynağı bulunuyor. Ek olarak yangın anında odanın zarar görmemesi için yangın dayanımlı yapısı olan mineARC, taşkın Koruma Filtresi, sızdırmaz çift kilitleme kollu kapı, hızlı kullanım kimyasal paketleri, kimyasal tuvalet, Gözetleme Penceresi, acil durum yiyecek ve su depolama, iklimlendirme ve nem azaltma sistemi, yan acil durum kapısı, ergonomik koltuklar ve özel boyut ve taşıma kombinasyonları mevcut.

mineARC’ın kullanıldığı Avustralya Yeni Güney Galler’ deki Tritton Bakır Madeni’nde yaşanan bir kaza ile ilgili bilgi veren yeraltı personeli Terry olayı şöyle anlattı:Bir kamyon yangını olduğunda güvenli bir şekilde bir kaç sığınma odasına sığınarak yangın ve havalandırma sistemini de etkilemesiyle birlikte duman alt katlardaki personeli de hapsederek ana kaçış rampası dahil tüm yer altını kapladığını ve neyse ki, kapsamlı acil durum müdahale planlaması sayesinde, yangın başladıktan sonra tüm yer altı personeli güvenli bir şekilde tahliye edildi. mineARC sığınma odaları yerinde olmasaydı, bu olayın çok farklı bir sonucu olabilirdi. Şirket, işçilerin emniyetine ve korunmasına çok değer veriyor, bu nedenle sığınma odaları kuruldu ve bakımları aksatılmadan yapıldı. Onlar olmasaydı, muhtemelen bugün burada olamazdım.”

mineARC Sistemleri hakkında

MineARC Systems, yeraltı madenciliği, tünel açma, petrokimya tesisleri, afet yardımı ve biyoteknoloji endüstrileri için kontrollü ortamlarda ve güvenlik teknolojilerinde dünya lideridir. Acil durum sığınma odaları, tam entegrasyona izin veren bir dizi uzaktan izleme ve iletişim teknolojisi konusunda uzmanlaşmıştır. mineARC Systems’in metal madeni, kömür madeni ve tünel sığınma odalarının satış, satış sonrası yedek parça ve servis hizmetleri Foremec tarafından sunulmaktadır.

Ketmak bünyesinde olan Ketmine Sığınma odaları 5mm’lik çift çelik dış kabuk ve 20 yılı aşkın tecrübesi ile öne çıkıyor.

Yasal olarak gelen son düzenlemelerden sonra metalik madenlerde sığınma odası bulundurulmasının zorunlu hale geldiğini belirten yetkililer, Ketmine Sığınma Odaları’nın avantajların en başında personelin sığınabileceği güvenli bir alan ve tabi ki bunun sonucu olarak personelin yaşamına zarar gelmemesi olarak belirtti. Ek olarak yetkililer, yeryüzünden sondajla Sığınma Odasına çekilen haberleşme, basınçlı hava ve enerji hattıyla odaların kapalı sisteme alınmadan süre kısıtlaması olmadan kullanılabilmesi de bir artı olarak sayılabileceğini sözlerine ekledi.

Tecrübe ile harmanlanmış kalite

Ketmine Sığınma odaları, yüksek kalitesi ile dikkat çekiyor. Üretimde kullandıkları robot kaynak makinası ile kaynak işçiliğinde sıfır hata ile gerçekleştiren Ketmine, bunun yanı sıra 5mm’lik çift çelik dış kabuk en zor koşullara karşı dayanacak şekilde imal edilmiş. Kaya çökmesi, yangın, zehirli gaz kaçağı, sel, patlama veya duman kaçağı gibi afet durumlarında yeraltındaki personelin güvenliği konusunda oldukça hassas davranılmış. Ketmine Sığınma odaları; beş milimetrelik çift katmanlı çelik dış kabuk, CO ve CO2 Scrubber, Klima, Akrilik pencere, Akü desteği, ilk yardım kiti, yangın tüpü, bank tipi koltuk, reflektif yazılar, hava geçirmeyen kapı & kapak, Kimyasal tuvalet, oksijen desteği, kişisel kurtarma cihazı donanımları bulunuyor. Bunun yanında opsiyonel olarak ise; genişletilmiş akü desteği, ayrılabilen modüler kabin, özel tercihler ve boyutlar, patlama derecesi iyileştirmesi, gaz dedektörü, kişisel kimyasal oksijen desteği, kapalı devre kamera sistemi seçenekleri de mevcut. Özellikle yerin onlarca metre altında yapılan yeraltı madenciliğinde güvenliğin oldukça önmeli olduğunun altını çizen yetkililer, Bu bağlamda yüzlerce metrelik tünellerin olduğu madencilik alanında, her bir acil durumun önceden düşünülmesi gerektiğini belirtiyor. Ketmine Sığınma Odaları’nın 20 yılı aşkın tecrübe ile olası bir durumda karşılaşılabilecek her türlü afeti göz önünde bulundurarak, en ufak detayları dahil edilerek tasarlandığını ifade eden yetkililer, afetlerden korunabilmek için her sorunun çözümünü adım adım bularak ilerlediklerini belirtti.

Strata Worldwide Sığınma Odaları

Labris güvencesi ile Türkiye’de aktif olarak kullanılan Strata Worldwide müşteri ve çözüm odaklı sığınma odaları çözümleri sunuyor.

8 ila 30 kişi kapasiteli

2,2m genişlik ve 2,2m yüksekliğe sahip olan Strata Worldwide Sığınma Odaları, ana havalandırma kaynağı olan maden hava hattı beslemesi üzerinde yüksek kalitede fitre sistemi mevcut olup herhangi bir yağ, su, koku ve organik bileşenleri filtreler. Ana havalandırmanın kesilme durumunda kişi sayısı ve 96 saate kadar kapasiteli oksijen silindirleri mevcut. Sığınma odası içerisindeki konforu sağlamak amacıyla klima mevcuttur.

Strata Worldwide Sığınma Odaları içerisinde CO ve CO2 yıkama üniteleri bulunuyor. Bu sayede sığınma odası içerisinde madencilerin solunum esnasında ürettiği gazları temizleyebiliyor. Ayrıca oda içerisinde O2, CO2 ve CO gaz izleme sensörleri mevcut. Sığınma odaları sızdırmaz kapıları haricinde darbeye ve yangına dayanıklı hem ikincil bir çıkış, hem de sığınma odasının dışını gözlemleme imkanı sunan polikarbonat pencereye sahip. Sığınma odalarının hem içerisinde hem dışarısında ışıklı göstergeler mevcut olup, sığınma odası çalıştırıldığında devreye giriyor. Sığınma odası kapasitesi ve kişi sayısına göre özel yiyecek ve su, sığınma odası içerisinde yer alıyor. Yerüstünden sığınma odasının tüm parametrelerini gözlemleme imkanı isteğe göre sağlanabiliyor. Strata Worldwide Sığınma Odaları 1600’den fazla sığınma odasına sahip olup, kendini ispatlamış bir sistem olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Strata firması herhangi bir sebeple bakım kiti alma zorunluluğu koymamakta olup bu doğrultuda eskimemiş veya yenilenme gereği duyulmayan parçalara harici bir masraf oluşturmuyor. Bütçe dostu özelliği ile ön plana çıkıyor.

WeWalter Sığınma Odaları

Zitron güvencesi ile Türkiye pazarında yer alan WeWalter Sığınma Odaları, PLC ve otomasyon sistemleri ile kişisel hataların en aza indirgenmesini sağlıyor

We Walter sığınma odaları koşullara bağlı olarak dış destekli ve desteksiz mod olmak üzere iki farklı şekilde çalışmak için tasarlanmış.

Dış Destekli Mod

Bu mod sırasında kaza meydana gelmiş, ancak birim hala tünel şebekesinden basınçlı hava ve elektrik ile beslenebildiği durumlarda kullanılıyor. Yani yüzeyde kurulu kompresörden gelen hava, ünite içinde belirli bir basınç oluşturuyor ve üç aşamalı filtre sisteminden geçerek içeride bulunan kişilere nefes alınabilecek bir ortam sağlıyor. Bu sırada hiçbir kaza meydana gelmemiş gibi elektrik sistemi içeride bulunan sistemin çalışmasını garanti edebiliyor.

Desteksiz Mod

Bu mod kaza meydana gelmiş olup, tünel şebekesinden herhangi bir dış hava ve elektrik desteği sağlanamayan durumlarda kullanılıyor. Hava jenerasyon sistemi aktifleştirildikten sonra sığınma odası içerisindeki sistem tamamen PLC tarafından yönetiliyor. Oda içerisinde CO2 ve CO değerlerini uygun seviyede tutulması için önceden paketlenmiş uygun kimyasal emiciler kullanılarak oda içerisinde depolanması gerekiyor. Oksijen seviyesi yeterli olmadığında, tam otomatik kontrol doğru değerleri elde etmek için odaya oksijen püskürtmeye başlıyor. Bu modda, tüm iç destek sistemlerin (PLC, aydınlatma, gaz algılama) çalışması için yeterli güçte bir batarya sistemi (UPS) otomatik olarak devreye giriyor. Ek olarak WeWalter Sığınma Odaları patlamaya mukavim, yangına dayanıklı ve tehlikeli/patlayıcı ortamlar için kullanıma uygun versiyonları da mevcut.

PLC ve otomasyon sistemleri

WeWalter Sığınma Odaları’nın en büyük farkı ve özelliği PLC sistemi ve otomasyon sistemi ile kişisel hataların en aza indirgenmesi sağlanmış olması. Acil bir durumda PLC yetkili kişilere direktifler verebiliyor.

Sığınma odası 2 şekilde çalışıyor: Birincisi, çalışma sahasından gelen elektrik gücü ve hava desteği. Acil bir durumda PLC her çalışmayı otomatik yapmaktadır uyarısı doğrultusunda hava akışı arttırılıp azaltılıyor. Bu personel tarafından manuel olarak yapılıyor. Bunun haricinde de personel herhangi bir müdahale yapmasına gerek olmuyor. İkincisi ise kendi kendine yeten sistem. Bu sistemde, acil bir durumda sahadan gelen elektrik gücü ve hava desteği kesildiği zaman devreye giriyor. Burada gene PLC personele direktif veriyor. Oksijen tüpünün vanasını açma, CO ve CO2 kartuşlarının çalışma mekanizmasına yerleştirilmesi ve kullanılması, alarmlar ve alarmlar doğrultusunda müdahaleleri PLC otomatik olarak personele bilgi veriyor. Genel sığınma odalarında oksijen tüpü vanası açıldığında oksijen salınımı sürekli olmasından dolayı fazla oksijene neden olurken, We Walter Sığınma Odaları’nda kurmuş olduğu sistemde püskürtme sistemi bulunuyor. PLC yetersiz hava tespiti yaptığında otomatik püskürtme sistemi ile sığınma odasına yeterli miktarda oksijen veriyor. Kartuşların bitme sürelerini alarm vererek ve ekranda da açıklama yaparak değişim süresini belirlemektedir bu da insan hatasının ortadan kalkmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top