Labris Madencilik: “Önümüzdeki yılların planını bugünden yapıyoruz”

Maden sektörünün köklü firmalarından biri olan Labris Madencilik, 2018-2019 dönemi faaliyetlerini Maden ve Ocak Teknolojileri Dergisi’ne değerlendirdi. Maden sektörünün Soma’daki yatırımlarını yakından takip ettiklerini ifade eden Labris Madencilik Genel Müdür Yardımcısı Dinçer Yakışır, “Firma olarak, bu zor dönemde kontrollü büyümeye devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin kömür madenciliğinde en büyük tam ve yarı mekanize sistemlerini karşılayan Labris Madencilik, 2018-2019 dönemindeki çalışmalarını Soma’da yapılan yatırımlara yoğunlaştırdı. Soma’da Demir Export, Fernas ve İmbat Madencilik’in yapmaya hazırlandığı yatırımları yakından takip ettiklerini ifade eden Labris Madencilik Genel Müdür Yardımcısı Dinçer Yakışır, yapılan bu yatırımların madencilik sektörünü hareketlendirebileceğini belirtti. Firmanın son faaliyetleri hakkında bilgi veren Yakışır ; Çin-Amerikan menşeili Daniels firması ile birlikte Polyak Madencilik için bir lavvar tesisi kuruyoruz, yılsonu itibari ile teslim edeceğiz” şeklinde ifade etti. Labris‘in her yıl olduğu gibi bu yılda büyümeyi hedeflediğini belirten fakat; ekonomide yaşanan sorunlardan kaynaklı olarak da tedbirli davrandıklarını belirten Yakışır; Hızlı ilerlemek istiyoruz ama önümüzü net göremediğimiz için ihtiyatlı büyümeyi tercih ediyoruz” dedi.

Soma’daki yatırımlar

Bölgedeki ivmelenmelere yönelik Yakışır, “Oradaki kömür rezervleri devlet tarafından ihale edildi. Demir Export’un, Fernas’ın ve İmbat Madencilik’in yatırımları çok önemli, dolayısıyla bizde bu yatırımlar için çalışma yapıyor ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ayrıca, değerli metaller kısmında bazı projeler var, bu projeler madencilik sektörünü hareketlendirebilir” şeklinde konuştu. Türkiye’deki termik santrallerin modernize edilmesi gerektiğini de belirten Yakışır, bu projeleri de yakından takip ettiklerinin altını çizdi.

En büyük yarı ve tam makanize sistemleri Labris’ten

Türkiye’nin kömür madenciliğindeki en büyük yarı ve tam mekanize sistemlerini Labris’in karşıladığını vurgulayan Yakışır, “Çin’deki partnerlerimiz ile geçen yıl İmbat ve Polyak Madencilik’e tam mekanize ürünler verdik, bununlar beraber yine Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile birlikte projeler gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. Galeri açma makinelerinin de ana ürün grupları içinde yer aldığını belirten Yakışır, “Yeni kuyu açma projelerinde de yer alıyoruz. Türkiye’deki neredeyse tüm kuyuları açan firma şu anda bizimle çalışıyor. Bu konuda Türkiye’nin en tecrübeli firmasıyız. Ek olarak, Soma bölgesinde de açılması gereken kuyular olduğunu söyleyebiliriz. Onları da bahsi geçen Çinli partnerimiz ile birlikte açmayı hedefliyoruz” dedi.

Diğer bir ürün grubu olan yeraltı elektrik ekipmanları ile ilgili de bilgi veren Yakışır; “Bu ürün gamında dünyanın önde gelen lider firmalarından biri olan Almanya merkezli Bartec firması ile çalışıyoruz. Yine bir diğer öncü olan Çek Cumhuriyeti’nden Ferrit firması ile de taleplere karşılık veriyoruz. Bu firmalar ile büyük projelerin içinde yer alıyor, yer almaya da devam ediyoruz” şeklinde ifade etti.

Polyak Madencilik için son teknoloji lavvar tesisi

Polyak Madencilik için bir lavvar tesisi projesi için çalıştıklarını belirten Yakışır; “Tesis bizim için ilk olacak, burada farklı bir teknoloji kullanacağız. Tesisi yılsonuna kadar teslim etmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda Türkiye’de nadir görülen ve en profesyonel konveyör bantlarını kullanıyoruz. Konveyör bant projesini ise Fransa merkezli RBL firması ile birlikte yürütüyoruz. Bu projeler Türkiye’de büyük ve önemli projeler. Labris için de firmamızın önemli referansları arasında olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Konveyör sistemlerinin özellikleri

Kurdukları konveyör sistemleri hakkında detaylı bilgi veren Yakışır, “Özellikle yeraltı madenciliği için oldukça önemli. Yeraltındaki kömürü veya madeni yeryüzüne en ekonomik şekilde çıkartamazsınız yapılan diğer yatırımların değeri azalıyor. Bu bağlamda bu taşıma sistemlerinde dizayn ve kullanılan malzeme çok önemli oluyor. Eğer, doğru bir dizayn yaparsanız işletme maliyetleriniz düşüyor ve işiniz kolaylaşıyor. Konveyör bant tasarımında en önemli nokta ise tecrübe; yani tasarımı yapan firma oluyor. Bu sebeple tecrübeli ve güvenilir bir firma ile çalışılması gerekiyor. Biz de tam bunu yapıyoruz. Konveyör hatlarında ne kadar az aktarım noktası (şut) olursa o kadar az sorun yaşanır. Ayrıca, bu hatların zor çalışma şartlarındaki değişkenliklere adapte olabilmesi ilerleyen dönemlerde büyük avantaj sağlar. Tüm bunların yanında imalatta kullanılan malzemelerin kalitesi de önemli bir noktadır. İyi düşünülmeden ve yatırım maliyetlerini düşük tutabilmek için yapılan çalışmalar kısa ve uzun vadede firmaya işletme maliyetlerinde artış ve üretim kaybı olarak yansımaktadır. Genel olarak “Malzeme Transfer Sistemleri” olarak adlandırabileceğimiz işlerde Türkiye’nin lider firmasıyız diyebilirim. Referanslarımız incelediğinde de bu konuda haklı olduğumuz görülebilir. ” şeklinde ifade etti.

Ağır sanayi ve Demir çelik sektöründe de yer aldıklarını belirten Yakışır. Orada da yine anahtar teslim projeler, servis, bakım ve montaj işleri yaptıklarını belirtti. Bu alanda sahada farklı bölgelerde çalışan ekiplerimiz var. Yukarıda belirttiklerimin dışında birçok proje de Labris Proje Departmanı tarafından takip edilmektedir. Labris olarak önceliğimiz kaliteli işler yaparak müşteri güvenini sağlamak ve devamında da bu güveni korumaktır. ” diyerek güvenilirliğe verdiği önemi vurguladı.

2018 ve 2019

Madencilik’te 2018 yılının tamamını ve 2019 yılının ilk yarısını değerlendiren Dinçer Yakışır, “2018’de ilk iki çeyrekte ekonomi iyiydi bundan dolayı sektörde satın almalar ve yatırımlar hız kesmemişti. 2018 yılı 3. ve 4. çeyrekte ise ekonomide yaşanan dalgalanma maden sektörünü de etkiledi. Firmalar projelerini öteledi ve satın almalarını azalttı. Genel olarak 2018 yılı Labris için iyi bir yıldı diyebiliriz. 2019 yılına sektör ihtiyatlı ve yavaş başladı buda genel Türkiye ekonomisi ile paraleldi diyebilirim. Bu durgunluk ilk iki çeyrekte devam etmiş olup son iki çeyrekte de benzer bir senaryo yaşanacak görünüyor. Yılsonuna doğru sektörde yapılacak yeni yatırımlara bağlı olarak önümüzdeki yılın daha olumlu olacağını umut ediyorum. Labris olarak bizde yatırımlarımızı gözden geçiriyor ve 2020 yılı için bazı kararlar alıyoruz. Bunlara ek olarak 2019 yılında tasarım merkezimizi kurduk. Bazı ufak yatırımlarla büyümeye devam etmek ve önümüzdeki yıllarda daha güçlü olabilmek için şimdiden çalışmalarımızı hızlandırdık” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top