Alphin Makine: “Hedefimiz dünyaya ürünlerimizi tanıtmak”

Bulyanjulu mine, Acacia Tanzania

Madencilik sektörünün yerli üretcilerinden biri olan Alphin Makine, ürettiği yeraltı makineleri ile Türkiye’deki madenlerin yüzde 80’inde faaliyet gösteriyor. Alphin Makina ürünlerini basit, dayanıklı, performansı yüksek ve minimum arıza ile çalışacak şekilde tasarlıyor. Alphin Makina ve ürünlerini firmanın Yurtdışı Satış Pazarlama ve İhracat Müdürü Beris Kurtulan ile konuştuk.

Maden sektörüne yönelik bir çok ürününüz var. Bu ürünler arasında en çok tercih edilenleri hangisi? Teknik özellikleri ile birlikte avantajlarından bahseder misiniz?

Ürünlerimiz yükleyici, taşıyıcı ve delici olarak ayrılıyor. Tüm ürünlerimiz ortak bir prensipte (basit, dayanıklı, performansı yüksek ve minimum arıza) tasarlanıp üretiliyor.

Joystik kumanda kontrol sayesinde kullanımı basit, minimum sürelerde müdahale etmek için parçaların yerleşimi en ergonomik şekilde tasarlanmış, hidrolik pompaları ve motoru sayesinde performansı yüksek, elektronik parça kullanılmaması sebebiyle zor koşullarda rahatça sorunsuz çalışabilen makinelerdir.

Kamyonlar

Patentli olan taşıyıcı kamyonumuz 4 ton kapasiteli olup, yüklü devamlı olarak 17° eğimde çalışabilen, 4×4 ve noktasal dönüş (skid steer) özelliğine sahip dizel motorlu FOPS/ ROPS sertifikalıdır. Hızı, yük taşıma kapasitesi ve performansı ile en ekonomik ve verimli yük taşıma şeklidir.

LHD Serisi Yeraltı Yükleyicileri

LHD Serisi Yeraltı Yükleyicileri: 1.2 ve 3.5 ton kapasiteli dizel motorlu, belden kırmalı yükleyicilerdir. Yan olarak yerleştirilen operatör koltuğu, ileri ve geriye doğru sürüşte en iyi görüşü sağlar. FOPS/ ROPS sertifikalıdır. Özellikle dar ve alçak tavanlı madenler için tasarlanmıştır.

Kaya Deliciler

Yeraltı maden işletmelerinin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanmış, verimliliği arttırıp maliyeti düşürerek patlayıcı ve sondaj delikleri açmada eşsiz bir çözüm sunmaktadır. 32mm’den 42mm çapına kadar, 1.8metre derinliğe kadar delik açabilen kaya deliciler, zamandan ve enerjiden tasarruf sağlar.

  • Bu ürünlerin en önemli özellikleri dar galerili yeraltı madenlerinde çalışabilmeleri.

  • Günümüzde maliyetleri düşürmek için maden galerileri minimum ebatlarda açılıyor ve cevhere en hızlı ulaşabilecek, yeryüzüne en hızlı çıkarabilecek yollar aranıyor. Bu sebeple galeri ebatları yükseklik 2,5 metre, genişlik 2,5 metre ebatlarına kadar küçültüldü ve galeri içerisindeki eğimler daha dikleşti.

  • Dar alan, yüksek eğimli yollar ve yeraltı koşulları; toz, nem, su, çamur vb. dikkate alındığında araçlar için oldukça zor koşullar olduğunu anlayabilirsiniz. Ürünlerimizi tasarlarken tüm bu olumsuzlukları dikkate aldık.

  • Avantajlarımız: elektronik parça içermeyen araçlar olduğundan yeraltının zorlu koşullarından minimum düzeyde etkileniyor. Buna bağlı elektronik arızalar ile karşılaşılmıyor. Mekanik arızaları çözümlemek ise oldukça kolay, hızlı ve basit oluyor.

  • Ayrıca bakım ve servis masrafları oldukça düşük. Tasarımdaki parçaların konumlandırılması da bakımın veya tamiratların oldukça hızlı olmasını, işçilik maliyetlerinin düşük olmasını sağlıyor.

Yeni ürünleriniz var mı? Varsa ürünlerin teknik özellikleri ve avantajlarından detaylı olarak bahseder misiniz?

Bu seneki yeni ürünümüz iş makineleri sektörü için. Süper Alçak Mini Yükleyici. Yüksekliği 1.5 metre olup 600 kg kaldırma kapasitesine sahip. Tersane ve belediyelerin oldukça dikkatini çeken bir ürün. Bunun haricinde Arge çalışmalarımız devam ediyor. Yeni ürünler 2020 yılının Mayıs-Haziran aylarında tanıtılacak.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Arge ekibimiz 3 proje üzerine çalışıyor. 2020 Mayıs-Haziran gibi prototip modellerin üretimi bitmiş test süreçleri başlamış olacak. 3 model de maden sektörü için hazırlanıyor. Özellikle ihracatta oldukça ilgi göreceğini düşünüyoruz. Bu modeller hakkında prototip çalışmaları bittiğinde detaylı bilgi vereceğiz.

Madencilik sektöründe 2019 yılında bir daralma meydana geldi? Sizce sektör neden daralıyor? Sektörün gelişmesi için tavsiyeleriniz nelerdir?

Türkiye pazarına çok fazla vakıf değilim ama müşterilerimizden duyduklarımıza ve gözlemlediklerimize göre; Ruhsat ve izin süreçlerindeki belirsizlikler, azalan ruhsat güvencesi, ağırlaştırılan maddi cezalar, artan üretim maliyetleri, yüksek orman izin bedelleri, ruhsat bedelleri, devlet hakkı bedelleri maden sektöründe zor günler yaşanmasına sebep oluyor.

Dünyada 132 ülke arasında toplam maden üretim değeri itibariyle 28.sırada yer alan Türkiye, maden çeşitliliği açısından ise 10. sırada bulunmaktadır. Ancak buna karşılık ithalatımız ihracatımızın üzerinde. Bu oranı tersine çevirecek birçok plan yapıldı ancak az önce bahsettiğimiz konular çözümlenmedikçe oldukça zor görünüyor.

Bunun yanı sıra Türkiye’de de büyük ölçüde çıkartılan madenlerin (bakır, kurşun,çinko,altın vb) borsa fiyatlarının düşüşe geçmesi tüm dünyayı etkiliyor. Bundan sadece etkilenen Türkiye değil. Talebe, ihtiyaca göre böyle daralma veya artışlar oluyor bu çok normal. Sadece Türkiye’de çok daha fazla hissedildiğini söyleyebilirim. Yaşanan kriz sebebiyle tarım ve inşaat sektörü uzun süredir duruyor, devlet (belediye, orman müdürlüğü, karayolları, vs) alımları durdurdu, maden bu dönemlerde iyi çalışan tek sektördü ki o da şuanda hızını kesti bu sebeple Türkiye’de bunu çok daha fazla hissediyoruz ve panikliyoruz.

2019’un son çeyreğine girdik. Bu bağlamda bu girdiğimiz son çeyreği ve 2020’den beklentileriniz neler? Alphin Makina’nın hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’deki ekonomik kriz sebebiyle ihracata ağırlık verdiğimiz için 2018-2019 yılında oldukça fazla atılımda bulunduk. Bazı ülkeler ile çalışmaya başladık, bazıları ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu sebeple yavaş yavaş da olsa, her sene ihracat yüzdemizi arttırıyoruz. 2020 için bu oranın çok daha artacağını söyleyebilirim. Hedeflerimiz yüksek. İlk satışların üzerinden 1-1.5 yıl geçmesiyle müşterilerden veya distribütörlerimizden gelen güzel geri bildirimler ile marka/ürün tanınırlığı ve güvenirliği artıyor. Bu da beraberinde satış rakamlarını arttırıyor. Alpin Makine’nin hedefi yeraltı maden araçları konusunda uzman, güvenilir bir Türk markası olmaktır. Yeraltı Maden Makinesi denilince kalitesi, servisi, ürün portfoyü, performansı ile başka bir markayı aratmadan müşterilere ihtiyacı olan tüm makineleri sunabilmektir. Dünyada Türk malını tanıtmaktır. Bu sebeple hedeflerimiz büyük, ekip olarak bunun bilincinde çalışıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top