Ekskavatör seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Ekskavatörler, inşaat ve maden sektörünün en önemli iş makineleri arasında yer alıyor. Bu nedenle tüm firmalar, yer aldıkları projelerde en iyi performansı sunan ekskavatörlerle çalışmak istiyor. Bu istekleri doğrultusunda hareket eden firmalar, yeni ekskavatör yatırımları gerçekleştiriyorlar. Peki, doğru bir ekskavatör seçimi yapmak için göz önünde bulundurulması gereken kriterlerin neler olduğunu daha önce hiç düşündünüz mü? Maden ve Ocak Teknolojileri, yeni ekskavatör alımlarında dikkat edilmesi gereken 5 hususu sizler için araştırdı

Her işe mükemmel şekilde uyacak bir ekskavatör bulmak kolay olmayacak. Ancak, aşağıda yer alan beş faktörü bilmek ve yeni bir ekskavatör satın alırken bunları dikkate almak, size mükemmel şekilde uyan bir ekskavatör bulmanıza yardımcı olacaktır.

İşte ekskavatör satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 husus;

1. KAZI İHTİYAÇLARI

Bir ekskavatörde özel olarak neye ihtiyacınız var? Bu soru açık uçlu görünebilir, ancak tam olarak yeni bir ekskavatör alırken kendinize sormanız gereken soru budur. İhtiyaçlarınızı bir ekskavatörden değerlendirirken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç farklı şey vardır:

İşe özgü şartların bilinmesi

Öncelikle ekskavatörün asgari veya ağır kullanım için gerekli olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Belirli bir miktarda çalışmaya dayanacak şekilde tasarlanmamış bir ekskavatörün aşırı kullanımı, ekskavatör hasarına veya erken gerekli bakıma neden olabilir.

Şantiyenin ve ondan zorlukların anlaşılması

Hangi ataşmanlara ihtiyaç duyabileceğinizi düşünün. Popüler ve çok yönlü seçenekler arasında kova, kırıcı, riper, ve kuplör sayılabilir. Bunların hepsi, ekskavatör markalarını ve modellerini karşılaştırırken önemli faktörlerdir. Yukarıdakilerin dikkate alınmaması, ekskavatör hasarına, düşük performansa, düşük iş verimliliğine ve daha fazlasına neden olabilir.

2. BOYUT

Ekskavatörlere gelince, daha büyük her zaman daha iyi anlamına gelmez. Hangi boyutta ekskavatöre ihtiyacınız olduğunu anlamak (ister kompakt ister standart ister büyük olsun) sizin ve işletme personeliniz için değerli olacaktır. Çok küçük bir ekskavatör satın almak, kompakt ekskavatörlerin büyük ekskavatör gerektiren işlerde gereken kazma gücüne veya derinliğine sahip olmadığından performans sorunlarına neden olur. Aksine, çok büyük bir ekskavatör satın almak, kelimenin tam anlamıyla geçersiz sayılır. Büyük bir ekskavatöre giden yatırım miktarı, makinenin kendisi olsun, bakım veya taşıma araçları önemlidir ve her seferinde dikkatlice düşünülmelidir. Neyse ki alıcılar için, her bir beden kategorisinde mevcut birçok farklı konfigürasyon var. Bu nedenle boyutlandırma ihtiyaçlarınızı daraltmak bir problem olmamalıdır.

3. EKLER

Ekskavatörünüzü ataşmanlarla donatmak, bir makineden daha fazla kilometre almanın harika bir yoludur. İş için doğru ataşmanlar olmadan ekskavatörünüz oldukça işe yaramaz bir makine olduğu gerçek. Doğru ekskavatörün seçilmesi, hangi ek parçalara ihtiyacınız olduğunu bilmek ve hangi ekskavatörün bu ek parçalarla uyumlu olduğunu bulmak ve bunları tüm potansiyelleriyle kullanabilmek anlamına gelir. Aşağıda, yeni bir ekskavatör satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ekler verilmiştir.

Çekiçler

Yıkıma gelince, çekiçler iş için en iyi ekskavatör ataşmanıdır. Hangi tür ekskavatörlerin ihtiyacınız olan çekiç ataşmanıyla en iyi şekilde çalıştığını bilmek, faydalı ve değerli olacağını ispat edecektir.

Kovalar

Kazma, çıkarma, temizleme; bunlar bir ekskavatördeki bir kova eki için pratik ve yaygın kullanımlardan sadece üçü. Makineniz için çok yönlü ataşmanlardan biridir ve ataşman ihtiyaçlarını değerlendirirken dikkate alınmalıdır.

Sökücüler

Sert toprak, buz veya aradaki herhangi bir şeyi parçalayacaksanız, cephanenizde bir yırtıcı olmalıdır. Belli bir riperle uyumlu ve işi yapacak kadar güçlü bir ekskavatör bulmak, yapılması gereken önemli bir husustur.

Kuplörler

Hepsinden önemlisi, kuplörler, operatörlerin mürettebat yardımı olmadan ekler arasında etkin bir şekilde geçiş yapmasını sağlar. Ekskavatörünüz için birden fazla ataşman almayı planlıyorsanız, bir bağlayıcı bir zorunluluktur.

4. OPERATÖR KONFORU

Açıklayıcı gibi görünse de, operatör konforu yeni bir ekskavatör alırken göz önünde bulundurulması gereken çok önemli bir faktördür. Operatörünüz her gün saatlerce boyunca bir kabinin içindeyse, konforları öncelikli olmalıdır. Operatörler kabini rahatsız edici buluyorsa veya ergonomik bir sandalye ve kumandalar bulunmuyorsa, verimleri düşecektir. Aksine, konforlu bir kabin alanı operatör verimliliğini artıracak ve karşılığında memnun kalmaya devam edecektir. Üst düzey kabin konforuyla birlikte gelen biraz daha pahalı bir ekskavatör sorumlu ve neredeyse gerekli bir satın almadır ve yatırım getirisini gösterecektir. Yeni bir ekskavatörde ihtiyaç duymanız gereken özelliklerden bazıları:

Ergonomik koltuk

Tıpkı bir ofis koltuğu gibi, operatör de günde birkaç saat bu koltukta oturacak. Ergonomik bir koltuk, operatör için daha fazla konfor ve gün boyunca üretken kalma konusunda daha yüksek motivasyon anlamına gelir.

Ayarlanabilir koltuklar

Birden fazla operatörün ekskavatörünüzü kontrol edeceğini varsayarsak, her birinin kendi zevkine göre rahatça konumlandırılması önemlidir.

Kolayca erişilebilir kontroller

Tıpkı yukarıdaki iki gibi; Bir operatör kabin içindeki kontrollere erişmek ve kullanmak için sürekli mücadele ediyorsa, hayal kırıklığı artacak ve motivasyon azalacaktır.

Isıtma ve klima sistemi

Bu özelliklerin geri kalanıyla ilgili olarak, bu özelliğin operatör güvenliği ile diğerlerinden daha fazla yapılması gerekir. Aşırı sıcak veya soğuk koşullarda, bir ısıtma ve iklimlendirme sistemi sadece operatör konforu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kabini konforlu ve güvenli bir sıcaklıkta tutacağı için operatör güvenliği de sağlar.

5. PARÇALAR VE ŞASİ

Son ve kesinlikle en az olmayan, bir ekskavatörün izleri ve alt takımı, yeni ekskavatörünüz için alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken temel faktörlerdir. Büyük ve dayanıklı alt takımlar genellikle zaman testine dayanacaktır, ancak dilek listenizde sahip olmanız gereken tek şasi türü değil. Ayrıca kolayca bakımı yapılan ve temizlenen bir alt takım bulmak da bir öncelik olmalıdır. Bir ekskavatördeki izler, boyutuna ve kullanım amacına bağlı olarak değişir ve ekskavatörünüz için mükemmel izleri bulurken bu değişken koşulları göz önünde bulundurmalısınız. Genellikle küçük ekskavatörlerin lastik paletlerle donatılması tipiktir. Bununla birlikte, lastik palet çelikten daha hızlı yıpranır, bu nedenle çelik paletlere yükseltmeyi düşünebilirsiniz, bir endişedir. Öte yandan, standart ve daha büyük ekskavatörler genellikle çelik paletlerle gelir. Çelik paletler söz konusu olduğunda, ekskavatörünüzün çalışmasına neden olabileceğiniz koşulları anlamak önemlidir. Bu tür uygulamaların satıcınızla iletilmesi, çelik paletlerinizin olması gereken büyüklüğü, genişliği ve derinliği belirlemeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top