FİLYON DOĞALGAZ İŞLEME TESİSİ 2023’TE HİZMETE BAŞLAYACAK

KARADENİZ’DE KEŞFEDİLEN DOĞALGAZIN ÇIKARILACAĞI ZONGULDAK’IN FİLYOS LİMANI’NDA, YAKLAŞIK 1 MİLYON METREKARELİK ALANDA İNŞAATINA BAŞLANAN DOĞALGAZ İŞLEME TESİSİ PROJESİNİN, MAKETİ HAZIRLANDI. FİLYOS’TA YAPILAN DOĞALGAZ İŞLEME TESİSİNİN, 2023 YILINDA TAMAMLANARAK HİZMETE ALINMASI PLANLANIYOR.

‘Fatih’‘Kanuni’ ve ‘Yavuz’ sondaj gemileri ile Karadeniz’de sürdürülen doğalgaz arama çalışmalarında, Zonguldak’ın 185 kilometre açığındaki Sakarya Gaz Sahası’nda toplam 540 milyar metreküp doğalgaz rezervi tespit edildi. Sondaj gemileri arama faaliyetlerine devam ederken, doğalgazın karaya çıkarılacağı Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki Filyos Limanı’nda ise doğalgaz işleme tesisi kurulumu için çalışmalara hız kesmeden devam ediliyor.

1 MİLYON METREKARELİK ALAN TAHSİS EDİLDİ

‘Yavuz’ sondaj gemisinin de Karadeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarında kullanılması için hazırlıkların sürdürüldüğü limanın hemen yanında bulunan yaklaşık 1 milyon metrekarelik alan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) tahsis edildi. Bölgede yüzlerce kamyon ve personel ile doğalgazın karaya çıkarılıp, şebekeye aktarılacağı doğalgaz işleme tesisi kurulması için çalışmalar başladı. Zemin etüt çalışmalarının sürdürüldüğü tesisin projesi de ilk kez görüntülendi.

TESİS 2023’TE HİZMETE AÇILACAK

Filyos Limanı’ndaki ‘Yavuz’ sondaj gemisinde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ilk kez tanıtılan doğalgaz işleme tesisi maketini inceledi. TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, proje maketi üzerinde Bakan Dönmez’e çalışmaları anlattı. Dünyadaki tüm doğalgaz tesisleri gibi yüksek güvenlik önlemlerine sahip olacağı belirtilen tesisin, 2023 yılında tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor. TPAO Genel Müdürü Bilgin, 170 kilometrelik boru hattı ile deniz altından gelecek gazın tesiste işlenerek şebekeye eklenmesi için BOTAŞ’a teslim edileceğini açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top