Zitron ile madenler nefes alıyor

Maden ve tünel sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Zitron, özellikle sağladığı havanaldırma sistemleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca We Walter sığınma odalarınında distrübütörlüğünü üstlenmiş olan firmayı, Zitron Havalandırma Sistemleri Maden Mühendisi Umut Yaşa ile konuştuk.

Zitron’un kuruluş sürecinden ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?

Zitron, Kömür ve Metal madenleri, karayolu tünelleri, demiryolu tünelleri ve metro sistemleri için komple havalandırma sistemleri ve madencilik ekipmanları tasarlamak, üretmek, test etmek, kurulum ve devreye almak için dünya çapında lider bir firmadır. 

Tünel ve Metro aksiyal fanlar için dünyanın en büyük aerodinamik test merkezine sahiptir. Fanlar sadece dahili kullanım için test edilmekle kalmıyor, aynı zamanda müşterilerimize karakteristik eğriye ve diğer teknik şartnamelere uyduğunu kanıtlamak için de test edilmektedirler.

Ülkemiz de son yıllarda artan madencilik ve tünel/metro çalışmaları, talepleri de çoğaltmıştır. Mevcut açık ocakların yeraltına dönüşmeleri, yeraltı ocaklarının da derinleşmesi sonucu yeraltı madencilik ekipmanlarının kullanımı da artış göstermiştir. Kaliteli, kullanışlı ve güvenilirliği olan maden ekipmanları ile Türkiye pazarında saygın bir yer edinmiş olan Zıtron dünyanın farklı coğrafyalarındaki fabrikalarına bir yenisini de Türkiyede ekleme kararı aldı. Kömür madenciliğindeki uzun döneme dayanan bilgi birikimi ile ürettiği ekipmanları önümüzdeki yıllarda kademeli olarak İzmir’de üretmeye devam edecektir. Çeşitli güç ve çaplardaki tünel ve maden fanların üretilmesi 2017 yılından itibaren Türk mühendisler ve çalışanlarla yapılmaktadır.

Maden ve tünel ihtiyaçlarına göre havalandırma fanlarının ve madencilik ekipmanlarının üretiminin gerçekleştirilmesi dışında; Profesyonel ekibiyle mekanik ve elektrik konularında hızlı ve yetkin destek de sağlanmaktadır. Ayrıca havalandırma ve diğer madencilik çalışmalarına modern ekipman ve yazılımlarla danışmanlık hizmeti ile birlikte ekipmanların yerinde ve İzmir fabrikamızda bakımlarını da yapmaktadır.

Tünellere ve maden sahalarına yönelik havalandırma sistemleriniz bulunuyor. Bize bu ürünlerinizden ve bu ürünlerin avantajlarını detaylı olarak anlatır mısınız?

Zitron şu anda aksiyal fanlar, jet fanlar ve pnömatik fanlar olmak üzere 3 farklı tip fan üretimine devam etmektedir. Aksiyal fanlar, Hafif alaşım veya çelikten imal edilen ve açıları ayarlanabilir kanatları bulunan pervaneye sahip fanlardır. Gerekli basınç/hava miktarı ve saha koşullarına göre, farklı pervane çapı, motor gücü, motor kutup sayısı, koruma sınıfı tercih edilebilir.

Çalışma koşullarına göre ATEX kodlarına göre üretilebilir. Maden, tünel gibi tüm kazılarda kullanılabilirler ve tek yönlü olanlar ZVN çift yönlü olanlar ZVR olarak kodlanmaktadır. Zitron aksiyal fanları dünya çapında kabul görmüş yüksek verimlilikleri ile yatırımcılara uzun vadede kayda değer bir enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca dünyada çok az sayıda üreticinin sağlayabildiği çoğunlukla metro projelerinde kullanılan yüzde 100 çift yönlü aksiyal fan üretimini yapabilmektedir. Farklı tünel havalandırma sistemleri arasında, aksiyal fanlar kullanan çapraz ve yarı çapraz havalandırma sistemlerine kıyasla, jet fanları ile boyuna havalandırma, esnekliği ve düşük maliyetinden ötürü en geniş kullanım alanı olanıdır. Jet fanlar tek yönlü tip (“JZ” serimiz) ya da çift yönlü tip (“JZR”serimiz) olabilir. Tek yönlü jet fanlar, asimetrik kanatlarıyla, tekyönlü (ileri) performanslarını optimize etmek üzere tasarlanırken, simetrik kanatlara sahip tamamen tersinir jet fanlar iki yöne de (ileri ve geri) aynı performansı elde edebilmektedir. Pnömatik fanlarımız ise 150 ve 600 mm arasında değişiklik gösteren çaplarına göre sınıflandırılmış ve TLZ harfleri ile kodlanan dar kesitli maden ocaklarında işçinin rahatlıkla taşıyıp kazı alanına götürüp hava ihtiyacını karşılayabilmesi için tasarlanmışlardır. ATEX sertifikasına sahiptir ve bütün maden ocaklarında kullanılabilirler. Özet olarak Zitron maden, tünel ve metro işleri için yüksek verimli ve teknolojiyi takip eden havalandırma sistemleri ve çözümleri sunmaktadır.

Maden sığınma odalarının özellikleri ve diğer sığınma odalarına göre avantajlarından bahseder misiniz?

Maden, Tüneller ve TBM üzerinde çalışan personele yer altında acil durumlarda güvenli bir sığınak sağlamak amacıyla tasarlanmış ve üretilmiştir. WeWalter sığınma odaları yüksek mukavemetli çelikten sürekli kaynak ile üretilmiş olup, nakliye kolaylığı sağlamak için kaldırma gözleri ile donatılmıştır.

We Walter sığınma odaları koşullara bağlı olarak iki farklı şekilde çalışmak için tasarlanmıştır

DIŞ DESTEKLİ MOD

Bu mod sırasında kaza meydana gelmiş, ancak birim hala tünel şebekesinden basınçlı hava ve elektrik ile desteklenmektedir.

Yüzeyde kurulu kompresörlerden gelen hava, ünite içinde belirli bir basınç oluşturur ve üç aşamalı filtre sisteminden geçerek içeride bulunan kişilere nefes alınabilecek bir ortam sağlar.

Bu sırada hiçbir kaza meydana gelmemiş gibi elektrik sistemi içeride bulunan sistemin çalışmasını garanti etmektedir.

DESTEKSİZ MOD

Bu mod, sırasında kaza meydana gelmiş olup, tünel şebekesinden herhangi bir dış hava ve elektrik desteği sağlanmamaktadır. Hava rejenerasyon sistemi aktifleştirilmelidir:

CO2 ve CO emilimi, Sığınma odası içerisindeki

sistem tamaen PLC tarafından yönetilmektedir.

Oda içersinde CO2 ve CO değerlerini uygun seviyede tutulması için önceden paketlenmiş uygun kimyasal emiciler kullanılmalıdır ve oda içerisinde depolanmalıdır.

O2 kaynağı, Oksijen seviyesi yeterli olmadığında, tam otomatik kontrol doğru değerleri elde etmek için odaya oksijen püskürtmeye başlar.

Bu modda, tüm iç destek sistemlerin ( PLC, aydınlatma, gaz algılama ) çalışması için yeterli güçte bir batarya sistemi (UPS) otomatik olarak devreye girer. Acil bir durumda insan hatasını en düşük seviyeye indirgemektedir.

En çok tercih edilen ürününüz hangisi? Tercih edilme nedeni nedir?

Zitron’un en çok tercih edilen ürünü aksiyal fanlarıdır. Yüksek verimli ve uzun ömürlü olmaları sebebiyle yatırımcıya uzun vadede önemli getirisi olan ayrıca kullanılan teknoloji ile operasyonel güvenliğin hat safhada tutulduğu aksiyal fanlar Zitron’un en çok tercih edilen ürünüdür.

Pazar payınız nedir?

Zitron olarak madencilik endüstrisinde pazar payımız 50% civarında olmakla beraber metro işlerinde 90%’lara varan pazar payımız bulunmaktadır.

Zitron olarak 2019 ‘un ilk 6 ayını değerlendirir misiniz?

Ülkemizin hem kendi yaşadığı hem de dünya ekonomisine bağlı yaşadığı krizler inşaat sektörü başta olmak üzere ülke madenciliğimizi de hayli etkiledi. Bunu sahada yaptığımız ziyaretlerde görüştüğümüz yetkililerden bir çok kez işittik. Bu durumdan biz de elbette etkilendik tüm diğer sektör paydaşları gibi. Fakat genel anlamda yaşanan bu krizlere rağmen sektör içindeki konumumuz çözüm odaklı önerilerimiz ile bu süreci nispeten en az kayıp ile geçirmenin gayretinde olduk. Bunda da önemli ölçüde başarılı olduk diyebiliriz. Uzun yıllara dayanan güvenilir marka değerimiz, işletmeler ile olan güvene dayalı ilişkilerimiz sayesinde iyi sayılabilecek bir seviyede geçirmiş olmamıza rağmen yeterli görmüyoruz. Elbette hedeflerimiz çok daha fazla ve bunun için kapsamlı çalışmalarımız devam ediyor.

Madencilik sektörünü genel hatları ile değerlendirir misiniz?

Firma felsefemiz olarak Türkiyenin her noktasındaki maden işletmeleri ile çalışmak istiyoruz. Bu kapsam da tüm işletmelere ziyarette bulunmak ve ürünlerimiz hakkında bilgilerinin olmasını amaçlıyoruz. Ürün yelpazemizdeki en küçük malzeme/ekipmandan en büyük ekipmanlara kadar en az bir ürünü kullanmalarını ve bu performansı kendilerinin test etmesini arzuluyoruz. İnanıyoruz ki Zitron kalitesini bir kez test ettiklerinde diğer tüm ekipmanlarımıza olan ilgileri artacaktır. Yine çeşitli ürünlerimizi kullanan firmalara da sık sık ziyarette bulunarak ekipman hoşnutluklarını bire bir kullanıcılardan duymak istiyoruz. Sevinerek belirtmeliyiz ki sürekli memnuniyet ifadelerini duyuyoruz. İşte tüm bu seyahat ve maden gezilerinde madencilik sektörünü de gözlemleme fırsatı buluyoruz. Yaşanan bunca global ve yerel krizlere rağmen maden işletmelerimizin güçlü ve mücadeleci yapılarını da görmüş oluyoruz. Bundan özellikle 90’lı yıllarda farklı bir kategoriye sahip madenlerin işletmeciliğe başlaması bu işletmelerde ciddi bilgi ve tecrübeye ulaşan kadroların artık bir çok işletmede yönetici olmaların etkisi, maden işverenlerinin kabuklarını kırarak günün şartlarına uyan madencilik teknolojilerine adapte olması ile madenciliğimiz ciddi bir ivme yakalamış durumda. Özellikle son yıllarda küresel, bölgesel ve yerel bir çok kriz yaşanmasına rağmen madenciliğimizin bu olumsuz şartlara rağmen çok güçlü ve bu süreci atlattıktan sonra daha da büyüyeceğine olan inancımız tamdır. Bu nedenle İzmir’de fabrikamızı açtık ve artan ürün yelpazesi ile madenlerimize elimizden gelen katkının en fazlasını vermek istiyoruz. Bu vesile ile de madenciliğin geçtiği zor süreçte madenlerimize omuz veren tüm emekçi madencilerimize, madenlerin verimli ve karlı işletmeler olması için var gücü ile çalışan teknik personellere, yöneticilerimize ve tabi işletme sahiplerine kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top