DÜNYANIN VE ÜRETİMİN ÇEVRECİ GELECEĞİ VII. İSTANBUL KARBON E-ZİRVESİ’NDE ELE ALINACAK

TÜRKİYE’NİN MAL İHRACATININ YÜZDE 38’İNİ GERÇEKLEŞTİREN SEKTÖRLERİN ÇATI KURUMU İSTANBUL MADEN VE METALLER İHRACATÇI BİRLİKLERİ (İMMİB); T.C. ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI, İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM VE TÜKETİM DERNEĞİ’NİN (SÜT-D) ÖNCÜLÜĞÜNDE 28 EYLÜL 2021’DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK VII. İSTANBUL KARBON E-ZİRVESİ’NİN EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİNDEN BİRİ OLDU. TÜRKİYE’NİN ÜRETİMİNE KATKI SAĞLAYAN İŞ DÜNYASININ ÖNEMLİ FİRMALARI VE BİRLİKLERİNİN KATILACAĞI, “İKLİM DİRENÇLİ TÜRKİYE İÇİN YEŞİL TOPARLANMA ATIK VE ENERJİ YÖNETİMİNİN ROLÜ” TEMASIYLA ONLİNE OLARAK DÜZENLENECEK ZİRVEDE, DÜNYANIN VE ÜRETİMİN ÇEVRECİ GELECEĞİ ELE ALINACAK. ZİRVEDE AYRICA ÜRETİM VE TÜKETİMDE BAŞARILI KARBON YÖNETİMİNİ SAĞLAYAN VE DÜŞÜK KARBON EKONOMİSİ İÇİN UĞRAŞ VEREN FİRMALAR “DÜŞÜK KARBON KAHRAMANLARI ÖDÜLÜ”NÜ ALACAK.

İMMİB Koordinatör Başkanı Aydın Dinçer

Türkiye’nin toplam ihracatında en büyük paya sahip 7 farklı sektörü çatısı altında bulunduran İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB), dünyanın ve sanayinin öncelikli konuları arasında yer alan karbon ayak izi ve emisyonların azaltılması doğrultusunda düzenlenecek VII. İstanbul Karbon E-Zirvesi’nin en büyük destekçileri arasındaki yerini aldı. İlgili bakanlıklar, üniversiteler, üreticiler, birçok dernek ve birlikten alanında uzman isimlerin konuşmacı olarak katılacağı zirvede; “İklim Dirençli Türkiye İçin Yeşil Toparlanma Atık ve Enerji Yönetiminin Rolü” temasıyla iklim değişikliği, karbon ayak izi, atık ve enerji yönetimi masaya yatırılacak.

Sektör temsilcilerinin ‘’Yeni Yeşil Yol: Fırsatlar ve Zorluklar, Karbon Yönetimi ve Enerji, Karbon Yönetimi ve Endüstri’’ başlıklarında yapacakları konuşmalarla katılımcılar; iklim dirençli sanayi için yapılması gerekenler, sürdürülebilir üretimde karbon yönetiminin yeri, enerji ve atık sektörlerinin iklim dirençli Türkiye için önemi hakkında önemli bilgilere ilk ağızdan ulaşabilecek. Ayrıca zirvede; Avrupa Yeşil Mutabakat Belgesi ve karbon yönetimi, Karbon Ticaret Sistemi (ETS), iklim finansmanı ve yeşil bankacılık gelişmeleri hakkında bilgiler paylaşılacak.

KARBON SALIMI, YENİ FİNANSMAN VE DÜNYA İLE UYUM ÇERÇEVESİNDE ELE ALINACAK

Zirveye verdikleri destekle ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Koordinatör Başkanı Aydın Dinçer, “Bünyemizde yer alan birlik ve üyelerimizle ülkemizin üretimine, istihdamına ve ihracatına katkılarımızı sürdürüyoruz. Birlik olarak ekonomiye olduğu kadar dünyamızın geleceği ve çevremize karşı sorumluluklarımızın da farkındayız. Bu doğrultuda da üretimin çevreye olan olumsuz etkisinin azaltılması, geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakılması adına atılacak tüm proje, fikir ve girişimleri destekliyoruz. VII. İstanbul Karbon E-Zirvesi, bu amacımız doğrultusunda destek verdiğimiz bir zirve oldu. Zirveye katılan tüm firmalar, üniversiteler, birlik ve derneklerle birlikte karbon ayak izi, karbon salımı ve atıkların azaltılması adına izlenmesi gereken tüm adımları en ince detaylarına kadar ele alacağız. Zirvede karbon ayak izi, emisyon ve atıkların azaltılmasını sadece çevresel boyutuyla değil, firmalara yeni finansman ve dünya ile uyum çerçevesinde ele alacağız” diye konuştu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu’nun açılış konuşmasıyla başlayacak zirvede; Küçük Karbon Kahramanları Gösterisi ve SÜT-D Düşük Karbon Kahramanları Ödül Töreni gerçekleştirilecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top