Dost Madencilik’in kömür ocağında HİDROMEK ekskavatörler iş başında!

Erzurum’un Oltu İlçesi’nde açık kömür ocağı işletmeciliği yapan Dost Madencilik, günlük ortalama 400 ton linyit kömür üretimi ile sanayi tesislerinde çarkların dönmesini sağlıyor. Açık ocak işletmelerinde güçlü, sağlam ve performansı yüksek iş makinelerine ihtiyaç duyduklarını belirten firma sahibi Ayhan Türkan, Hidromek’in H4 Serisine ait HMK 310 LC paletli ekskavatörleriyle ocaktaki çalışmaların verimli bir şekilde ve aksamadan devam ettiğini söyledi.

Erzurum’un en büyük ilçelerinden biri olan Oltu’da açık kömür ocağı işletmeciliği faaliyetlerini yürüten Dost Madencilik, Türkiye’nin birçok bölgesinde yer alan işletmelere linyit kömürü tedarik ederek, ekonomiye katkı sağlıyor. Kömür ocağı işletmesinde verimliliğin devamlılığı için sorunsuz ve performansı yüksek iş makinesi kullanımının önemine değinen firma sahibi Ayhan Türkan, iş makinesi tercihlerinde Hidromek’in ilk sırada yer aldığının ve marka ile uzun yıllar çözüm ortaklığı yapmak istediklerinin altını çizdi. Makina Market olarak Ayhan Türkan ile görüştük; işletme faaliyetleri ve makine tercihleri hakkında kapsamlı bir röportaj gerçekleştirdik.

Günlük 400 ton linyit kömür üretimi

Erzurum bölgesinde faaliyet gösteren nadir kömür işletmelerinden biri olduklarına dikkat çeken Ayhan Türkan, 2008 yılından bu yana ocaklarında aralıksız olarak üretime devam ettiklerini söyledi. Türkan, “Ocağımızı devraldığımızda 300 metre derinliğe kadar kömür kaynağı bulunduğu aktarıldı. Bu sebeple tekrar kaynak ölçümü yapmak için herhangi bir sondaj faaliyetimiz olmadı. Ocağımızdan linyit kömürü çıkarıyoruz. Mevsim koşullarına göre ürettiğimiz kömür miktarı değişiklik gösterebiliyor ama şu anda günlük ortalama 400 tona yakın kömür üretimi yapıyoruz. Çıkardığımız linyit kömürü, 2800 ile 3500 arasında değişen kalorisiyle Rusya tarafından gelen ithal kömürlere göre enerji ihtiyacını karşılamada daha düşük bir seviyede bulunsa da maliyet avantajı sağlamasından dolayı işletmeler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Ürettiğimiz kömürleri Hatay, Tokat, Kastamonu, Sinop ve Ağrı Doğubayazıt’ta yer alan tuğla ve çimento fabrikaları ile sanayi işletmelerine gönderiyoruz” dedi.

Kömür üretim süreci

Üretim sürecinde öncelikle kömürün üstündeki toprağı almak için dekapaj yaptıklarını ve dekapaj işinde de güçlü iş makinelerine ihtiyaç duyduklarını belirten Ayhan Türkan, “Ocağımızdaki kömürü çıkarmak için öncelikle toprağı dekapaj yapıyoruz. Daha sonra açığa çıkan kömür, iş makineleri yardımıyla kırılıyor ve damperli kamyonlarımıza yükleniyor. Alana dökülen kömür yığını, iş makinelerimiz tarafından işleme tesisine aktarılıyor. Daha sonra ufak parçalar haline getirilen kömürün işletmelere tedariki sağlanıyor.” ifadelerini kullandı.

Marka memnuniyeti ve 2 adet HMK 310 LC yatırımı

“İş makineleri, maden ocaklarının vazgeçilmez bir parçasıdır.” ifadelerini kullanan Türkan, kömür ocaklarında işlerin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için sorun çıkarmayacak iş makinesi markaları ile yola devam etmek istediklerinin altını çizdi ve şöyle devam etti: “Makine parkımızda yükleyici ve ekskavatör olmak üzere toplam 12 adet iş makinesi ve 22 adet damperli kamyon bulunuyor. Filomuzda yer alan makinelerinin 4 tanesini Hidromek’ten satın aldık. Hidromek ile çözüm ortaklığımız 2012 yılında makine parkımıza eklediğimiz HMK 300 LC paletli ekskavatör ile başladı. Makineden çok memnunuz. Makinemiz şu anda 35 bin saat çalışma süresiyle, verilen görevleri başarılı bir şekilde yapmaya devam ediyor. Makinelerin bakımları, zamanında yapıldığı için sürpriz bir sorunla karşılaşmıyoruz. Memnuniyetimiz doğrultusunda 2021 yılında Hidromek’in H4 Serisine ait HMK 310 LC modelinden iki adet daha satın aldık. Satın aldığımız makineler, 30 ton çalışma ağırlığına sahip ve işlerimizi yürütürken ihtiyaç duyduğumuz performansı sunuyorlar.”

“Hidromek, satış öncesinde ve satış sonrasında gerekli ilgiyi gösteriyor”

İş makinesinin uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılması, ilk yatırım maliyetinin amorti edilmesinde etkili olurken, işletme faaliyetlerinin devamlılığının sağlanması için de servis hizmetlerinin hızlı çözüm sunuyor olması gerekiyor. Hidromek’in Dost Madencilik için bu faydaları oluşturduğunu aktaran ve marka memnuniyetini dile getiren Türkan, “Hidromek makineleri; güç, yakıt tasarrufu ve performans anlamında bizi memnun ettiği için uzun yıllar marka ile çalışmayı düşünüyoruz. İthal markalardan pek memnun kalmadık. Servis aşamasında yeterli performansı gösteremediler. İthal markaların işlerimizi aksattığını ve bize ekstra maliyet çıkardığını söyleyebilirim. Hidromek, satış öncesinde olduğu gibi satış sonrasında da gereken ilgiyi gösteriyor. Her zaman yanımızda olduğunu bize hissettiriyor. Hidromek’in servis personelleri, makinelerimize bakım yaptığı zaman, doğru tespitlerde bulunarak, en hızlı ve en güvenilir çözümü sunuyorlar. Böylece işlerimiz aksamadan devam ediyor.” açıklamalarında bulundu.

KUTU OPERATÖR

HMK 310 LC ile daha verimli çalışıyoruz

Yaklaşık 13 yıldır operatör olarak çalıştığını söyleyen Murat Taş, Dost Madencilik’in 2021 yılında makine parkına kattığı Hidromek HMK 310 LC ile çalışmalarını sürdürüyor. İşlerinde yoğun olarak kullandığı ekskavatör hakkında değerlendirmelerde bulunan Taş, “HMK 310 LC ile işlerimizi daha verimli bir şekilde yapıyoruz. HMK 310 LC; yürüyüş, göbek ve pompa konusunda hiçbir sıkıntı yaşatmadı. Makinenin gücünden ve performansından çok memnunum. Makine, ağır işlerde çalışmasına rağmen yakıt tüketiminde de muadil diğer marka ekskavatörler ile kıyaslandığında kayda değer bir şekilde tasarruf sağlıyor. Operatör rahatlığı düşünülerek tasarlanmış HMK 310 LC ile çalışırken hiç yorulmuyorum. Hidromek ürettiği tüm makinelerde güç konusuna büyük önem veriyor. İşletmemizde bulunan 35 bin çalışma saatindeki 2012 model Hidromek paletli ekskavatör de gösterdiği performans ile motor konusunda sağlamlığını bize kanıtladı” dedi.

KUTU

HİDROMEK HMK 310 LC

Çalışma Ağırlığı: 31.600 kg

Maksimum Güç: 239 HP @ 1900 rpm

Maksimum Tork: 1014 Nm @ 1400 rpm

Standart Kepçe Kapasitesi: 1.6 m³

Kepçe Kazma Kuvveti (ISO): 21.500 kgf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top