Nord Drivesystems: “Sadece ürün değil, çözüm de sunuyoruz”

Sektöre 1965 yılında adım atan Nord Drivesystems, geliştirdiği motor tahrik sistemleri ile sektörde faaliyet gösteriyor. Türkiye pazarına 1996 yılında giren firma, ürünleri işe müşterilerine önemli avantajlar sunuyor. Nord Drivesystems’i ve faaliyetlerini firmanın Türkiye Satış & Pazarlama Direktörü Fikret Sokullu ile konuştuk

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Şirket içinde almış olduğunu göre ve sorumluluklar nelerdir?

1973 İstanbul / Kadıköy doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimi ile birlikte İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden 1997 yılında mezun oldum. Sew Eurodrive, Siemens gibi sektörün tanınmış firmalarında satış mühendisliği ve satış & pazarlama yöneticiliği yaptım. 13 Marta 2017 itibariyle, Siemens’teki görevimden ayrıldım ve NORD Drivesystems Türkiye Satış & Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlendim.

Nord Drıve Systems’in kuruluş süreci ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

NORD Drivesystems, 1965 yılında G. Schlicht ve G. A. Küchenmeister ortaklar tarafından kurulmuş bir aile firması olup şuan dünya genelinde yaklaşık 700 milyon avro net satış hacmine sahiptir. Endüstri sektörünün kalbi tahrik sistemlerine yönelik sunmuş olduğumuz redüktör, motorlu redüktör ve elektronik ürün portföyümüz ile pazarda hatırı sayılı bir noktada yer almakla beraber müşteri odaklı satış politikamız ile her geçen gün büyümeye devam etmekteyiz. Müşterilerimizden gelen geri bildirimlerle birlikte ürünlerimizin geliştirilmesi ve yeni ürünlerin pazara sunulması konularında çalışmalarımız her zaman, daha gelişmişe doğru devam etmektedir.

NORD Drivesystems dünya genelinde 89’u aşkın ülkede, 4000 den fazla çalışanı ile, minimum satış ofisi ölçeğinde faaliyet göstermektedir. Dünyanın hemen hemen her noktasında yer almamız satış ve satış sonrası destek konularında büyük avantajlar sağlamaktadır.

Merkezimiz Bargteheide / HAMBURG’da yer almaktadır. Burada yönetim binamız ile birlikte redüktörlü motor ve endüstriyel tip redüktör montajının yapıldığı, elektronik ürünlere yönelik ar-ge çalışmalarının yürütüldüğü birimler yer almaktadır. Bunun dışında yine Almanya dahilinde üç farklı noktada üretim tesislerimiz vardır; Glinde-Redüktör dişli üretim yeri, Gadebusch-Gövde ve teknoloji üretim yeri ve Aurich-Elektronik Tahrik Sistemleri ( Soft starter, Hız kontrol üniteleri ) üretim yeri. Bu üretim yerleri dışında USA, Polonya, İtalya, Fransa, ve Çin gibi ülkelerde redüktör dişlisi, redüktör ve motor üretimi yapan üretim tesislerimiz mevcuttur. İşten kazandığını işe yatıran bir vizyon ile yönetilen bir firma olduğumuz için üretim tesis sayımız her geçen gün artmaktadır.

Lokasyon olarak, Hamburg gibi bir liman şehrinde olmamız nedeniyle, oldukça avantajlı bir konuma sahip olduğumuzu söyleyebiliriz ki bu durum müşterinin özellikle Avrupa menşeli firmalardan beklediği kısa teslim sürelerinin sağlanmasında avantaj sağlamaktadır.

NORD Drivesystems ilk olarak 1996 senesinde Türkiye pazarına bir Türk ortaklığı ile girdi. Nord-Remas adıyla kurulan bu ortaklık 2009 senesine kadar sürdü. Bu tarihten itibaren firmamız NORD Drivesystems Güç Aktarma Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti adı ile %100 Alman sermayeli bir firma olarak faaliyet göstermektedir.

NORD Drivesystems’in Türkiye pazarına olan inancının artması ve pazarda yüksek talep görmesi Türkiye’de bir ofisin açılmasında önemli rol oynamıştır. 1996 – 2009 arası çözülme süreci olarak düşünülebilir. NORD Drivesystems’in Türkiye pazarına kendi ofisiyle girmeye karar vermesi aynı zamanda istihdam yaratan girişimleriyle devam ediyor. Bugün itibariyle yaklaşık olarak bünyemizde 17 kişi çalışıyor.

Nord Drıve Systems’in Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Nord Türkiye Satış & Pazarlama Direktörü Fikret Sokullu

Nord olarak sahamızda öncü olan bir firmayız. Endüstri 4.0 uyumlu cihazlar ve sistemleri üretirken aynı zamanda enerji verimliliğinde en yüksek noktayı hedefliyoruz. 2020 senesinde piyasaya çıkacak IE5+ motorlarlar ile mevcut verimlilik sınıflarında yeni bir standart oluşturacağız. Aynı zamanda Nord SK 500 Pro pano içi frekans inverterlerimiz ile Endüstri 4.0 uyumlu, uzaktan haberleşme, bulut teknolojisi ile veri depolama ve analiz, harici sensörler olmadan kestirimci bakıma ve devreye almaya imkan sağlayan teknolojiyi sunuyoruz.

Maden, çimento, hububat gibi ağır endüstri kollarında, yüksek moment ve hızın aynı anda ihtiyaç duyulduğu alanlarda, yeni ürünümüz Maxxdrive XT serisi ile bu alanda yaşanan termal problemlerin önüne geçiyoruz.

Üretici ve son kullanıcı için daha güçlü tahrik sistemlerini, sistemlerine yük oluşturmadan, en zorlu şartlar altında çalıştırılması için çalışmalarımız sürüyor. Nordbloc serisi alumiyum döküm gövdeli redüktörlerin ürün yelpazesini genişletiyoruz.

Nord Drive Systems’i pazarda öne çıkaran özellikleri nelerdir? Müşterilerine ne gibi avantajlar sunuyorsunuz?

Müşterilerimize sadece ürün değil, sistemlerimizle çözüm sunuyoruz. Redüktör, motor ve inverter ile sadece hareket değil aynı zamanda kendi sistemlerine, kontrole ve veri analizine de yön veriyoruz. Zorlu şartlar altında çalışabilecek (sıcak/soğuk ortam, asit ya da alkali içeren ortam, patlama ve yanma tehlikeli ortamlar) ürünlerimiz ile müşterilerimize uygulamalarında ve sistemlerinde güvenilirliği vaat ediyoruz. Mekanik ve elektrikli ürünlerin yanı sıra elektronik ürünlerimizde de, en yüksek verimlilik sınıflarında, enerjiden azami tasarruf, ilk yatırım ve servis maliyetlerinde azalmayı sunuyoruz. Teknolojide bir sonraki adımı öngörerek, ileride oluşacak teknolojik yenilikler için tekrar yatırım yapılmasının önüne geçiyoruz.

Satış öncesinde ve sonrasında ne gibi hizmetleriniz bulunuyor?

Doğru ürünün seçilmesi ve sistemlere entegrasyonu için destek veriyoruz. Doğru ürün kullanımı bizim için en önemli faktör, bu nedenle müşterilerimize ihtiyaçları doğrultusunda eğitimler veriyoruz. Eğitimler temel bilgilerin yanı sıra taleplere göre servis, bakım ve ürünlerin kullanımı konusunda detaylandırabiliyoruz. Hem mekanik hem de elektronik için uzman personellerimiz ile ihtiyaçları doğrultusunda en kısa sürede iletişim kurmalarını sağlıyoruz. SAP ve CRM sistemi ile talep alma, teklif verme ve sipariş durumları hakkında kısa sürede detaylı bilgilere sahip olabiliyorlar. Ayrıca 7/24 servis hizmetimiz ile sıkıntı yaşamamaları için her zaman müşterilerimize destek veriyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top