Parçacı İş Makinaları, emin adımlarla büyüme devam ediyor

İş makineleri yedek parça sektörünün güçlü oyuncusu Parçacı İş Makinaları, iç piyasada önemli bir büyüme elde ederken, ihracatını da artırmaya yönelik çalışmalara devam ediyor. Pandemi döneminde dijitalleşme noktasında önemli yatırımlara imza attıklarını belirten Parçacı İş Makinaları CEO’su Nusret Büyükçelebi, “Bu zorlu süreçte müşterilerimizin tüm taleplerini eksiksiz bir şekilde yerine getirdik” dedi.

Koi Hydraulics ve BASS Spare Parts markalarıyla müşterilerine kaliteli ürünleri ucuz fiyata sunan Parçacı İş Makinaları, 35.000’den fazla yedek parça ürün stoğu ile hem yurtiçi hem de yurtdışı iş makineleri pazarında faaliyetlerini yürütüyor. Özellikle son dönemlerde iç piyasa önemli büyüme rakamları elde eden firma, dış piyasadaki gücünü daha fazla artırmaya çalışıyor. Parçacı İş Makinaları CEO’su Nusret Büyükçelebi ile bir araya gelerek, firmanın faaliyetlerini ve ihracata yönelik çalışmalarını konuştuk.

Nusret BÜYÜKÇELEBİ – Parçacı İş Makineleri CEOsu

Parçacı İş Makinaları, 2021 yılını nasıl tamamladı? İstenilen hedeflere ulaşıldı mı?

2021 yılında iş potansiyelimiz, geçtiğimiz 2 yıl içerisinde yaptığımız teknolojik yatırımların da etkisiyle, etkin ve güncel olarak tuttuğumuz stoklarımız sayesinde, beklediğimizin çok üstünde pozitif olarak gelişti. Özellikle iç piyasada iki haneli oranlarda büyüme kaydettik. Bu dönemde ihracat satışları beklediğimiz gibi bir miktar düşüş gösterdi. Fakat bu durum da en büyük rol tabi ki pandemiye ait. Önümüzdeki yıl ihracat satışlarında da büyük yükseliş beklentilerimiz mevcut.

Pandemi ve döviz kurlarında yaşanan hareketlilik sizi nasıl etkiledi?

İhracat tarafında sonuçta döviz satışı olduğu için bizi çok etkileyen bir durum olmadı. İç pazarda ise günlük kurdan satış yaptığımız için yine çok etkilenmedik. Tabi kurun aşırı hareketli olduğu günlerde piyasada bizim de gözlemlediğimiz bir panik havası oluyor. Bundan dolayı müşterilerin biraz daha temkinli sipariş verdikleri aşikar. Fakat bu birkaç günün ardından genelde normale dönüyor. Ülkece kurun hareketli olmasına artık çok önem vermiyoruz diye düşünüyorum.

Koi Hydraulics ve Bass Spare Parts markalarıyla 35’den fazla ülkeye yedek parça satışı yapıyorsunuz? Pandemi döneminde ihracat konusunda herhangi bir aksaklık yaşadınız mı?

Aksaklık mutlaka oldu. Özellikle gümrüklerdeki vardiyaların sık değişimi, firmaların kısıtlı saatlerde çalışmaları ve resmi tatiller de eklenince başta taşıma firmaları ve gümrükler olmak üzere bir kaç sorun yaşadık. Fakat çözülebilir ve basit konularda sadece teslimat sürelerinde 1-2 gün gecikmeler gözlemledik. Onun haricinde bir sorun olmadı.

Özellikle ihracatın üzerine daha çok düşüldüğü şu günlerde Parçacı İş Makinaları’nın ihracat tarafındaki çalışmalarını detaylıca anlatabilir misiniz?

2017 yılından itibaren bu konuya oldukça fazla ağırlık vermiştik. Bu kapsamda fuarlara katıldık ve reklam çalışmaları yaptık. Kurumsal kimliğimizi ve dış görünüşümüzü değiştirdik. Dijital ve basılı kataloglara ek olarak yabancı dil konuşan çalışan sayımızı ve dil çeşitliliğini de artırdık. Pandemi gibi bir etken olmasaydı, müşteri ve tedarikçi ziyaretlerini sıklaştırıp yeni pazarları yerinde araştırmak gibi bir hedefimiz de vardı. Fakat bu dönem mümkün olduğunca işlerimizi online olarak takip edip sonuçlandırmaya çalıştık. Pandemi etkileri azalmaya başlayınca ziyaret hedefimizi ve fuar katılımlarına da devam edeceğiz. Umarım önümüzdeki yıl her şey yolunda giderse, ihracat hedeflerimizi artırmaya yönelik birçok çalışma gerçekleştireceğiz.

Bu zorlu süreçler stok yönetimi oldukça önemli bir konu. Parçacı İş Makinaları, bu dönemde stok yönetimini nasıl sağladı?

Stok yönetimi için yapay zeka teknolojisi kullandığımız bir yazılımımız mevcut. Bu yazılımı 2 yıl önce geliştirmeye başlamıştık ve yayına hızlıca almıştık. Zaman içerisinde beklentilerimize yönelik geliştirmeler yapmaya da devam ediyoruz. Böylece daha dinamik ve etkin çözümler üretmeye devam edeceğiz.

Yakın dönemde yeni bir markalaşma planınız var mı? Yoksa yurt içi ve yurt dışı pazarında Koi Hydraulics ve Bass Spare Parts markalarının etkinliğini daha fazla mı artırmak istiyorsunuz?

Yeni bir marka hedefimiz var. Ama önceliğimiz BASS Spare Parts üzerindeki hedeflerimiz. Koi Hydraulics markamız bir noktaya geldi ve üzerinde çalışmaya da devam ediyoruz. BASS ile ilgili planladığımız bazı değişiklikler var. Öncelikli olarak bunları gerçekleştirip sonrasında yeni markamızla ilgili çalışmalara başlayacağız. Yeni markamızın marka onayı henüz gelmedi fakat küçük bir ipucu vereyim, kısaltması “WSP” olacak gibi görünüyor.

Yakın dönemdeki hedefleriniz nelerdir?

Pandeminin kontrol altına alındığını düşünürsek eğer, yine fuarlara katılıp ihracatla ilgili çalışmalara devam etmek istiyoruz. Geçtiğimiz hafta Antalya’da düzenlenen Komatek fuarına katıldık. Bu yıl içerisinde Bauma, Münih ve önümüzdeki yıl için de, Conexpo, Las Vegas fuarlarına katılımlarımız kesinleşti. Bununla beraber yurtdışı tedarikçi ve müşteri ziyaretleri ve yeni marka gibi hedeflerimiz var. Günün sonunda da her yıl olduğu gibi büyüme hedefimiz var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top