Madencilik sektörü yılın ilk çeyreğinde 1,52 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaştı

Aydın DİNÇER-TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı

Sanayideki pek çok alana hammadde temini sağlayan madencilik sektörü, 2022 yılının ilk çeyreğinde 1,52 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk çeyreğinde yapılan ihracat hacmini değerlendiren TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, sektörün yıllık bazda yüzde 25,8 değer artışı yaşadığını ifade ederek yılsonu maden sektörü hedefinin 7 milyar dolar olduğunu sözlerine ekledi.

Mart ayında 556,3 milyon dolar ihracat gerçekleştiren madencilik sektörü yılın ilk çeyreğinde ise 1,52 milyar dolarlık toplam ihracata ulaştı. Sektör ihracatının mart ayı verilerine dair görüşlerini paylaşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, yıllık bazda ihracatta yaşanan değer artışının yüzde 25,8 olduğunu kaydetti.

İlk üç ayda en fazla ihracat hacmine metalik cevherler grubunda ulaşıldı

Maden sektörünün alt kırılımlarına dair açıklamalarda bulunan Aydın Dinçer, “Yılın ilk 3 ayında metalik cevherler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37,34’lük bir artış gösterdi ve 570,53 milyon dolarlık ihracat ile ilk sırada yer aldı. İkinci sırada yüzde 7,68’lik artış ve 480,2 milyon dolar ile doğal taşlar, üçüncü sırada yüzde 19,2’lik artış ve 291,3 milyon dolar ile endüstriyel mineraller yer aldı. Bu maden gruplarını ise yüzde 101,05’lik artış ve 116,6 milyon dolarlık ihracat ile ferro alyajlar takip etti” dedi.

İlk üç aylık doğal taş ihracatında ilk sırayı ABD alıyor

Sektörün ilk 3 ayında doğal taş ihracatında ilk sırayı yüzde 13,8 değer artışı ve 112,9 milyon dolarla ABD’nin bulunduğunu söyleyen Aydın Dinçer, 104,8 milyon dolar değerinde doğal taş ihracatı yapılan Çin’in ise bu oranla ikinci sırada olduğunu belirtti. Dinçer, Çin’den sonra ihracat hacminde 25,9 milyon dolarla İsrail’in, 24,1 milyon dolarla Fransa’nın ve 22,7 milyon dolarla Irak’ın bulunduğunu ifade etti.

İMİB’den MARBLE İzmir Fuarı’nda geniş kapsamlı alım heyeti

İhracat rakamlarında yeni başarılara ulaşmak adına sektörün fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğini vurgulayan Aydın Dinçer, “Sektörümüzün rekabet gücünü artırmak ve hedef pazarlarımızdaki müşteri portföyünü genişletmek amacıyla 2022 yılında yurt içi ve yurt dışında katılım göstereceğimiz tüm organizasyonlar önem arz ediyor. Bu doğrultuda doğal taş sektöründe dünyanın en büyük üç fuarı arasında gösterilen ve 30 Mart-2 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 27. MARBLE İZMİR Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda İMİB olarak katılım gösterdik. Bu yılki fuarda diğer ihracatçı birlikleri ile beraber 40’ın üzerinde ülkeden satın alıma gelen firmaların daveti ile daha geniş kapsamlı bir alım heyeti organizasyonu düzenledik. Sektörümüzün tüm aktörleri için önemli iş birliklerine imza attığımız İzmir’in ardından yıl içinde yeni organizasyonlarda da yer alarak ihracat kapasitemizi daha da artırmak için çalışmaya devam edeceğiz” açıklamalarını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top