Muğla, madencilik sektörüyle ihracata katkı sağlıyor

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nden yapılan açıklamaya göre Muğla’ya kayıtlı maden ihracatçılarının, 2022 yılının ocak-mayıs döneminde Türkiye’nin ihracatına yüzde 44’lük artışla 53 milyon dolar katkı sağladığı bildirildi.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, İzmir dışında ilk yönetim kurulu toplantısını Muğla’ya kayıtlı maden ihracatçılarıyla birlikte gerçekleştirdi. Muğla’nın ihracatında madencilik sektörünün en güçlü ikinci sektör konumunda olduğuna dikkat çeken Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, EMİB’ten 2021 yılında ihracat yapan bin 200 üyenin 125’inin Muğla’ya kayıtlı olduğunu belirtti.

2021 yılında 87 milyon dolar doğal taş ihracatı

22 Nisan’da yapılan genel kurulda üyelerinin teveccühüyle Ege Maden İhracatçıları Birliği’nde göreve geldiklerini anlatan Muğla’nın turizm sektöründe olduğu kadar madencilik sektöründe de önde olduğunu söyleyen Alimoğlu, “Muğlalı firmalarımız Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz üzerinden 2021 yılında 133 milyon dolar ihracata imza attı. Bu ihracatın 87 milyon doları doğal taş oldu” dedi.

“4 yıl sonraki hedefimiz 12 milyar dolar”

Madencilik sektörü olarak 2021 yılında Türkiye ihracatına 6 milyar dolar katkı sağladıkları ifade eden Alimoğlu, “Madencilik sektörümüzün ihracatının 2,2 milyar dolarını doğal taş sektörümüz gerçekleştirdi. Görev süremizin sonunda 12 milyar Dolarlık maden ihracatı yapmayı hedefliyoruz. Bu hedef için projeler geliştirmeye devam ediyoruz. Bu süreçte üyelerimizin önerileri bizim için her zaman öncelikli ve yol gösterici oluyor” açıklamalarını yaptı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top