MADENCİLİK SEKTÖRÜNÜN ÖNCELİĞİ İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ

MADENCİLER, MADENLERİ İNSANLIĞA KAZANDIRIRKEN BUGÜNE ÇOK SAYIDA ÖLÜMLÜ KAZAYLA KARŞI KARŞIYA KALDI. 13 MAYIS 2014 TARİHİNDE MANİSA’NIN SOMA İLÇESİNDE YÜREKLERİMİZİ YAKAN MADEN KAZASINDA 301 MADEN EMEKÇİSİNİ KAYBETMİŞTİK. SOMA’DAKİ MADEN KAZASININ ACILARI TÜRK TOPLUMUNUN ZİHNİNDE DAHA ÇOK TAZE İKEN TÜRK MADENCİLİK SEKTÖRÜ BÖYLE KAZALARIN TEKRAR YAŞANMAMASI İÇİN İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ PROJELERİNE YOĞUNLAŞTI.

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yürütücülüğünü yaptığı “Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi” hibe programı çerçevesinde hazırladığı proje ile hibe almaya kazanan kurumlardan biri oldu. Madencilik sektörünün İş ve işçi sağlığına, iş ve işçi güvenliğine azami özen gösterilmesi gereken bir iş kolu olduğunun altını çizen Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, “Madencilik ve Doğal taş sektöründe iş kazalarının ortadan kaldırılmasını amaçladıkları “Madencilik Sektöründe İş Kazalarının Önlenmesi için İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarının Geliştirilmesi” isimli projelerinin yaklaşık 210 bin Euro değerinde bütçe almaya hak kazandığına temas etti.

Projeyi, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’yle birlikte yürüttükleri bilgisini veren EMİB Başkanı Kaya, “Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın yürütücülüğünü yaptığı “Madencilik Sektöründe İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi” projemizle sektörümüzde Soma gibi yüreğimizi yakan kazaların önlenmesi için çalışmalar yürüteceğiz. Projenin genel amacı iş kazaları ve yaralanmaları azaltmak için Türkiye’de doğal taş madenciliği sektöründe İSG farkındalığını ve gelişimini artırmak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top