Mikroman Maden, TOMRA sayesinde yeni pazarlara açılıyor

Türk kuvars madencilik şirketi Mikroman Maden, TOMRA Pro Secondary Laser ve TOMRA Pro Secondary Color ayıklama makineleriyle ürün kalitesini artırmaya yönelik çalışmalarına hız kazandırıyor. Manisa Kula tesisinde TOMRA’nın renkli ve lazer teknolojilerini kullanan Mikroman Maden, bu sayede en yüksek saflıkta geri kazanım elde ederken, farklı alanlardaki müşterilerin özel ihtiyaçlarına yönelik üretimler de yapabiliyor.

Sensör tabanlı ayıklama alanındaki öncü projeleriyle birçok sektörde müşterilere yüksek performanslı ayıklama ve analiz çözümleri sunan TOMRA, bu sayede üretkenliği artırarak, kalite standartlarını da yükseltiyor. Lazer ve renk ayıklama sistemleri ile mikronize ve granül ürünlerin kalitesini ve yapısını değiştirerek çeşitli sektörlere hizmet sunabilen Mikroman Maden de TOMRA çözümleri sayesinde operasyonlarını genişletme ve yeni pazarlara girme potansiyeli yakalıyor.

TOMRA, geliştirme çalışmalarıyla çözümlerini iyileştiriyor

Daha önce tane boyutlarını Pro Tertiary Color makinesi ile 15 mm’ye kadar işleyen Mikroman Maden, 2020 yılından itibaren Pro Tertiary Color makinesiyle 2-4 mm arasındaki tane boyutlarını ayıklıyor ve 4-10 mm arasında boyuta sahip malzemedeki renkli safsızlıkları gideriyor. Ayrıca Mikroman Maden, bu ayıklama makineleriyle hizmet verdiği çeşitli sektörlerin ihtiyaç duyduğu farklı malzemeleri daha küçük tane boyutlarında sunmak üzere çeşitlendirebiliyor. Tüm bunlarla beraber Mikroman Maden’in 20 mm’nin altındaki tane boyutlarında lazer teknolojisiyle elde edilen yüksek saflık seviyelerine ulaşabilmesine de olanak tanıyan TOMRA Madencilik’in Ürün Yönetimi Direktörü Ines Hartwig, “İlk zamanlarda Pro Tertiary yalnızca renk teknolojisiyle sunuluyordu. Sonrasında PRO Tertiary platformunda TOMRA çok kanallı lazer teknolojisini uygulayan yeni bir ürün geliştirmeye odaklandık. Bu çözümle saf beyaz, yüksek kaliteli bir kuvars ürünü elde etmek için şist (tortul) kayaçlar, feldspat ve kalsit gibi beyaz kuvars olmayan safsızlıkların da tespit edilmesini ve ayıklanabilmesini hedefledik” şeklinde konuştu.

Mikroman Maden ile TOMRA iş birliği başarıyı getirdi

Mikroman Maden ekipleri ile TOMRA Ar-Ge departmanı iş birliği sonucunda ürün geliştirme süreci kısa sürede tamamlandı ve Kula tesisine 5-15 mm ve 15-35 mm tane boyutlarını işlemek için Pro Tertiary Laser ayıklama makinesi kuruldu. Bir arada çalışan Pro Tertiary Color ve Laser ayıklama makineleriyle 5-35 mm arası boyutlardaki safsızlıkların %98’i tutarlı bir şekilde temizlenirken; su, yakıt ve elektrik tüketiminde de tasarruf sağlandı. Birçok avantaj sağlayan Pro Tertiary Laser, 6 ile 32 mm boyutları arasındaki malzemeleri algılama ve ayıklamadaki performansıyla benzerlerinden ayrılıyor. Bu yeni makineyle algılama ile hattan çıkarma arasındaki mesafe en aza indiriliyor ve ejektör sayısı artırılarak hassas, etkili ve verimli bir ayıklama gerçekleştiriliyor. Seyrek bakım aralıkları, basit kullanım ve istikrarlı güç ile öne çıkan Pro Tertiary Laser, lazer dalga boylarının belirli uygulamalara uygun şekilde özelleştirilmesini sağlayan tek çözüm olarak dikkat çekiyor. Pro Tertiary Laser hakkında açıklama yapan Hartwig, “Mikroman geçmişte daha büyük tane boyutları için lazer teknolojisini uyguladı. Ardından renk ayıklama makinelerinin avantajlarından faydalandı. Son olarak yeni ürünümüz için iş birliği yapmak bizi memnun etti. Mikroman Maden, ayıklamayı talep ettikleri ürünlerin ve atıkların küçük partikül örneklerini bize verdi. Bizim mühendislik ekiplerimiz de TOMRA Madencilik Test Merkezi Müdürü Markus Dehler’in desteğiyle yeni makineyi geliştirdi” ifadelerini kullandı.

TOMRA teknolojisi büyümeyi mümkün kılıyor

TOMRA ile yaptığı iş birliği sayesinde ürün portföyünü kompozit taş, cam, elektronik, metalurji, boya ve seramik başta olmak üzere çok çeşitli sektörlere hizmet verecek şekilde genişleten Mikroman Maden, bu iş birliğinin ardından aralarında ABD, İspanya, İtalya ve İsrail’in de bulunduğu 15 ülkeye ihracat yaparak büyüme hedeflerini gerçekleştirdi. Şu anda 4 tesiste toplam 18 TOMRA ünitesiyle çalışmalarını sürdüren Mikroman Maden, TOMRA teknolojisini kullanarak müşterilerine homojen ve yüksek kaliteli ürün sunabiliyor. TOMRA hizmetleri sayesinde çalışmalarında başarıyı yakalayabilen Mikroman Maden yönetimi, TOMRA’nın sunduğu tüm boyut çeşitlerini ürünün rengine ve yapısına göre ayırabilmeleri sayesinde Türkiye’nin dünya genelindeki ihracatında ve yurt içi satışlarında %65’lik bir pay kazandıklarını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top