MADENCİLİKTE YAŞANACAK AKSAMALAR SERAMİK SEKTÖRÜNÜ OLUMSUZ ETKİLER

İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (İMİB) DÜZENLEDİĞİ SANAYİDE MADEN PANELLERİ SERİSİNİN İKİNCİSİNDE SERAMİK SEKTÖRÜNÜ MERCEK ALTINA ALDI. MADENCİLİK SEKTÖRÜNÜN, SERAMİK SEKTÖRÜNÜN ÖNEMLİ BİR ÇÖZÜM ORTAĞI OLDUĞU VURGUSU YAPILAN PANELDE, MADENLERİN SANAYİYE CİDDİ ORANDA KATKI SAĞLADIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ. AYRICA ETKİNLİKTE MADEN SEKTÖRÜNÜN SERAMİK ALANINA ÖNEMLİ ÖLÇÜDE HAM MADDE TEDARİKİ SAĞLADIĞININ, SEKTÖRDE YAŞANMASI MUHTEMEL BİR AKSAMANIN TÜM ALANLARDA OLDUĞU GİBİ SERAMİKTE DE İHRACATI VE ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLECEĞİNİN ALTI ÇİZİLDİ.

Madencilik sektörünün gelişimi için çalışmalarını sürdüren İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), online platformda düzenlediği Sanayide Maden Panelleri serisinin ikincisinde seramik sektörünü detaylıca ele aldı.

MADEN ARAMA FAALİYETLERİNİN HIZLANMASI HAM MADDE TEDARİKİ SORUNUNU ÇÖZER”

Panelde madencilik sektörünün seramikle olan ilişkisine değinen TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Seramik sektörü ihracata ve iç piyasaya önemli katkılar sağlıyor. Bu alanda yatırımlarını artıran şirketler, ham maddeyi yerli kaynaklardan temin etmek istiyor. Yurt içinden tedarik edememeleri halinde ithal etmek zorunda kalarak rekabet güçlerini kaybediyorlar. Bu anlamda madencilik sektörü, seramik sektörünün çok önemli bir paydaşı konumunda bulunuyor. Sektörümüzde yaşanacak bir aksama tüm alanlarda olduğu gibi seramikte de ihracatı ve üretimi olumsuz etkiler. Bunun yaşanmaması için öz kaynaklarımız olan madenlerimizi üretmeli ve bunu sürdürülebilir kılmalıyız. Bu yüzden özellikle madencilik sektöründe arama faaliyetlerini hızlandırmalı, geleceğin yatırımları için yeni rezervler bulmalı ve hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırmalıyız. Böylece sanayi yatırımlarının hayata geçmesini sağlayacak ham madde tedarikini de çözmüş oluruz” dedi.

MADEN FAALİYETLERİNİN REDDİ ALGISI SANAYİMİZİ ÇIKMAZA SOKAR”

Son yıllarda arama faaliyetleri ve işletme ruhsat sayılarındaki düşüşe dikkat çeken Dinçer, şöyle devam etti: “Çevreci madencilik uygulamaları geliştirilerek sürdürülebilir üretim yapılmalı. Maden faaliyetlerinin reddi algısı oluşturulursa tüm sanayimiz büyük bir çıkmaza girer. Öte yandan son dönemde maden yatırımcıları mevzuatlardaki arama ve işletme izinlerinin uzun sürmesinden dolayı yatırımlardan kaçınıyor. Bu durumda gelecekteki yatırımların ham maddesini sağlayacak rezervlerin aranmasından da vazgeçmiş oluyoruz. Bu durum sektörün geleceği açısından endişe verici. Dolayısıyla özellikle orman ve arazi kullanım izinlerinde hızlı aksiyon almak gerekiyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı son dönemde bu alanda ciddi adımlar atıyor ancak orman izinleri sürecinde sektörde tıkanıklıklar yaşanıyor.”

DÜNYADA HAM MADDEYE TALEP ARTTI”

Ham madde fiyatlarının yüksek seyretmesinin, girdi maliyetlerinin artmasıyla oluştuğunu ifade eden Dinçer, “Akaryakıt maliyetleri, izin bedelleri ve arazi tahsis oranlarının yüksek olması girdi maliyetlerini daha da artırıyor. Ayrıca dünyada ham maddeye talep arttı ve üretimde istenilen seviyelere gelinemeyince bu da fiyatları yukarı çeken bir diğer unsur oldu. Önümüzdeki dönemde fiyatların daha stabil olacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Yeşil Mutabakat’ın uygulanması konusunda madencilik sektörünün kritik rolü olduğunu vurgulayan Dinçer, rüzgar ve güneş enerjisinde kullanılacak panel ve türbinlerin yapımının madenlere bağlı olduğunu aktardı. Elektrikli araçların kullanımın artmasına paralel olarak bu araçların bataryaları için de lityumun gerekli olduğunun altını çizen Dinçer, yeşil dönüşümde madenciliğe olan ihtiyacın her geçen gün arttığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top