TTK, 494.2 MİLYON LİRA DEĞERİNDE TAŞ KÖMÜRÜ SATIŞI GERÇEKLEŞTİRDİ

TÜRKİYE TAŞKÖMÜRÜ KURUMU (TTK), GEÇEN YIL 836 BİN 795 TON KÖMÜR SATARAK 494 MİLYON 249 BİN 494 LİRA GELİR SAĞLADI. ZONGULDAK TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI METİN DEMİR, “SATIŞI YAPILAN KÖMÜRÜN MİKTARI VE ELDE EDİLEN CİRONUN ZAMANLA DAHA DA ARTACAĞINA İNANIYORUZ” DEDİ.

‘Kömür kent’ olarak bilinen Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez ve Armutçuk ilçeleri ile Bartın ve Amasra’da bulunan maden ocaklarında üretimi yapılan taş kömürü, demir çelik fabrikalarında, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşların kullanımına sunularak ülke ekonomisine kazandırılıyor.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir

 “TTK, bir maden kurumdan daha fazlası”

Kurum faaliyetlerinin sadece madencilik olarak yorumlanmasının TTK’ye haksızlık olacağını belirten Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir, “TTK, yer altı madenciliğinde bir okul olmanın ötesinde kenti yoktan var eden, ülkenin çeşitli illerinden gelen yüz binlerce insana iş ve aş veren, kentle özdeşleşmiş özel bir kurumdur. Satışı yapılan kömürün miktarı ve elde edilen cironun zamanla daha da artacağına inanıyoruz. Bakanlık yetkilileri ve kurum yöneticilerinin bu konudaki gayretlerini biliyor ve destekliyoruz” dedi.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil

“Taş kömürü, ülke ekonomisinde önemli bir yerde”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, taş kömürünün bölge ve ülke, üretim ve istihdam açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Yeşil, “Havzamızda çıkarılan taş kömürünün ne kadar değerli ve önemli olduğunun bilincindeyiz. Bizler de bu bilinçle madencilerimizle ülke ekonomisine katkı sağlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Havzada çıkarılan taş kömürü demir çelik sanayisinin yanı sıra elektrik üretimine de katkı sağlıyor. Üretimi artırarak, ileride bu rakamların çok üstüne çıkarak, ülke sanayisinin ihtiyacına katkı sağlamayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top