Atlas Copco: “İşletmelerin verimliliğini ve karlılığını maksimuma çıkartıyoruz”

ZH 2550 XD 5000 3D setup

Sürdürülebilir verimlilik çözümleri ile dünyanın en önemli oyuncularından biri olan Atlas Copco, Türkiye’deki faaliyetlerine de hız kesmeden devam ediyor. Birçok sektöre olduğu gibi madencilik sektörü içinde çözümler üreten firma Türkiye’nin önemli maden firmaları ile çalışıyor. Atlas Copco’nun Türkiye’deki çalışmalarını Atlas Copco Yağsız Hava Bölüm Müdürü Erman Tezulaş Maden ve Ocak Teknolojileri Dergisi’ne anlattı

Atlas Copco’nun kuruluş süreci ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Sürdürülebilir verimlilik çözümleri sağlamada dünya lideri Atlas Copco 1873 yılında İsveç’te kuruluyor. Kompresör Tekniği, Endüstriyel Teknik, Güç Ekipmanları ve Vakum çözümleri ile 180’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Dünya genelinde 92 ülkede 45.000’den fazla çalışana sahip. Türkiye’de Kompresör Tekniği olarak 1950’den beri faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimize yenilikçi basınçlı hava teknolojilerinin (kompresör) yanı sıra hava ve gaz işleme ekipmanları, hava şartlandırma sistemleri, düşük basınç blower’ları ve yüksek basınç kompresörleri sunuyoruz. Farklı bölgelere hizmet vermek üzere konumlandırılmış farklı ülkelerde de üretim tesisleri bulunuyor. Atlas Copco ürün ve hizmetlerini sürdürülebilir verimlilik, enerji tasarrufu, güvenlik ve ergonomiye odaklanarak geliştiriyor.

Atlas Copco Kompresör Tekniği, enerji verimli endüstriyel hava kompresörleri üreten 140 yılı aşkın tecrübesi ile lider bir firma. Sunduğumuz yüksek verimli değişken devirli hava kompresörleri, Class 0 yağsız kompresörleri, Değişken Hızlı Ünite çözümleriyle, Smartlink izleme sistemleri, AirNet alüminyum basınçlı hava boru hatları, parça ve servis dâhil olmak üzere sunduğu tüm inovatif çözümlerle sektörde standartları belirliyor. İş alanı olarak global bir servis ağına sahibiz ve müşterilerimizin sürdürülebilir verimliliklerini artırmak için inovasyon yapmaya devam ediyoruz. Ana ürün geliştirme ve üretim birimlerimiz Belçika, İsveç, ABD, Çin, Hindistan, Almanya ve İtalya’da yer alıyor.

Müşterilerimiz için değeri en üst düzeye çıkarmak için sürekli yenilik yapıyoruz. Sürdürülebilir verimlilik bizim odak noktamız ve temel hedefimiz enerji maliyetlerini düşürmek. Yüksek verimli ve enerji tasarrufu sağlayan ürünlerimizle basınçlı hava sektörüne liderlik ederek yön veriyoruz. Temel hedefimiz enerji maliyetlerini düşürmek ve güvenilirlik noktasında müşterilerimizin ara vermeksizin üretim yapmasına destek olmak.

Atlas Copco’nun ürünlerinden bahseder misiniz?

Atlas Copco Yağsız Hava Bölüm Müdürü Erman Tezulaş

Atlas Copco olarak sahip olduğumuz geniş ürün yelpazesi ile demir çelik, otomotiv, tekstil, petrokimya, gıda&içecek, ilaç sanayi gibi birçok farklı sektöre hizmet veriyoruz. Her sektöre ve uygulamaya yönelik ihtiyaçlar farklı olmakla birlikte çözüm sunabildiğimiz oldukça fazla teknoloji mevcut. Ürünlerimiz arasında Yağ enjeksiyonlu vidalı, yağsız vidalı, santrifüj (turbo), yağsız hava blowerları, pistonlu yüksek basınç kompresörleri, nitrojen jeneratörleri, merkezi kontrolcüler, gazlı ve kimyasal tip hava kurutucuları, marin tipi kompresörler (denizcilik), enerji geri kazanım üniteleri, boosterlar ve filtre grupları bulunmakta.

Enerji verimliliği sağlayan ürünlerimiz, Türkiye genelindeki güçlü organizasyon yapımız ve servis ağımız bizi rakiplerimizden farklı kılıyor. Atlas Copco çok güçlü bir marka. Müşterilerimiz bizi güvenilir, dayanıklı ve enerji verimliliği sağlayan ürünlerimizin yanı sıra sağladığımız servis nedeniyle tercih ediyor. Verimlilik bizim genlerimizde var ve temel hedefimiz enerji maliyetlerini düşürmek. Bunların bizi pazar lideri yaptığına inanıyoruz. Bugün pazarın çok fazla şeye ihtiyacı var ve her ürünün kendine has özellikleri bulunuyor. Pazarda çok iyi bir konumdayız. Yüksek verimli ve enerji tasarrufu sağlayan ürünlerimizle basınçlı hava sektörüne liderlik ediyoruz, yön veriyoruz. Ar-Ge’ye düzenli yatırım yaparak, ürünlerimizin yüzde 35’e varan oranda enerji verimliliği sağlamasına ve işletme maliyeti tasarrufuna sürekli katkıda bulunuyoruz.

Zorlu koşullara uygun ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan ürünlerimizin satış sonrası hizmetleri de bizim için çok önemli. Türkiye geneline yayılan servis ağımız ile 7/24, bütün Türkiye’de lokal olarak basınçlı hava ağınızın maksimum verimlilikte çalışmasını sağlıyoruz. Amacımız ani arızalara ve plansız duruşlara en kısa sürede müdahale etmek. Bunun için tüm kompresörlerimizin uzaktan izlenmesini sağlayan Smartlink adını verdiğimiz Endüstri 4.0 teknolojisini kullandığımız cihazımızla, içindeki hat sayesinde tüm oluşabilecek arıza durumlarını ve anlık duruşları tanımlanan kişilere mesaj atarak, bildirme özelliğine sahip.

Ayrıca servis bölümümüz tarafından yapılan servis bakım anlaşmaları ile ürünlerimizin bakımlarının zamanında yapılması ve verimliliğinin artırılması bizim için büyük önem taşıyor. Periyodik bakımlar ürünler için oldukça önemlidir. Zamanında yapılan bakımlar ürün ömrünü uzatır ve oluşabilecek arızaların büyük ölçüde önüne geçer.

Madencilik sektörüne yönelik ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Yüz yıldan uzun süredir madencilik sektörü için ekipman üretiyoruz. Tüm madencilik uygulamalarına yönelik yağ enjeksiyonlu ve yağsız hava kompresörleri ya da blower’ları ile işletmelerin verimliliğini ve karlılığını maksimuma çıkartmak için yardımcı oluyoruz. Yüzey ve yeraltı madenciliği ve proseslerinde, işleme ile ilgili olarak eritme, kok fırını gaz geri kazanımı, doğrudan demir redüksiyonu, baca gazındaki kükürdü giderme, elektrik üretimi, atık su arıtma, enstrüman havası, tesis havası, proses havası, mineral işleme, filtre preslerini veya pnömatik kontrolleri çalıştırmak için zenginleştirme prosesindeki uygulamalarda büyük hacimli ve düşük basınçlı hava ihtiyaçlarına çözüm sunabiliyoruz. Bunlara ek olarak, pnömatik taşıma, filtre presleri, yığma liçi, öğütme ve eleme, köpüklü yüzdürme işlemleri için 0.5 bar dan 20 bar’a kadar değişik kapasitlerde madencilik sektörüne yönelik ürünlerimiz bulunmakta.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Yeni ürünleriniz olacak mı?

Atlas Copco her zaman inovasyona önem veren ve geliştirdiği teknolojiler ile endüstriye destek olan bir misyona sahip olmuştur. Bu bağlamda ortalama olarak her 5 yılda bir yeni ürünlerini piyasaya sunmaktadır. En son 2018 Eylül ayında yapılan ve dünyada 2. En büyük organizasyon seçilen “Smart Air Event” ile neredeyse tüm ürün gamında yenilikler yapılarak güncellendi. Bunlara ek olarak Ar-Ge çalışmaları sürekli olarak devam etmekte olup ana ürün geliştirme birimlerimiz Belçika, İsveç ve ABD’ de yer almaktadır.

Piyasanın itici gücü enerji verimliliği diyebiliriz. Kullanım ömrü göz önüne alındığında en yüksek tutar enerji maliyetleri. Türkiye’deki endüstriyel büyüme, enerji arzındaki büyümeden çok yukarıda. Bu durum yakın gelecekte bir enerji sıkıntısına yol açacak. Bu nedenle tüm yatırımlarda ve tüketimlerde enerji verimliliğini dikkate almak gerekiyor. Yüksek verimli ve enerji tasarruflu ürünlerimizle basınçlı hava sektörüne liderlik ediyoruz. Düzenli Ar-Ge yatırımları ve gelişen ürünlerimiz ile %30’a kadar enerji tasarrufu sağlıyoruz.

2020’nin ilk 4 ayını geride bıraktık. Atlas Copco olarak nasıl bir 4 ay geçirdiniz?

Covid 19 süreci bütün dünyayı beklenenden çok daha hızlı şekilde dijitalleşmeye yönlendirdi, biz de bu süreçte bu dönüşüme ne kadar hazır olduğumuzu gördük ve çok hızlı bir entegrasyon süreci geçirdik. Gerek iç süreçlerimizde gerekse iş ortaklarımızla takip ettiğimiz işlerde dijitalleşmenin de yardımı ile başarılı bir 4 ayı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz. Müşterilerimize olan yakınlığımızı telekonferanslar, online webinar’lar ve eğitimler ile devam ettirdik. Özellikle müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik ilkelerinin böyle zamanlarda daha da öne çıktığını ve bu doğrultuda yatırımlarını şekillendirdiklerini gözlemliyoruz.

2020’nin gelecek ayları ve 2021 konusunda öngörüleriniz nelerdir?

Özellikle Covid 19 ve normalleşme sürecinde ekonomik kalkınmanın önemli adımlarından biri sanayinin ve üretimin devam etmesi ve sürekliliği olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda bize de müşterilerimiz gibi çok iş düşüyor ve bu sorumluluğun bilinciyle daha sıkı çalışıyoruz, iş ortaklarımıza daha çok destek oluyoruz. Üretimin ve sanayinin desteğiyle kolay olmasa da güçlü bir 2020 ve 2021 geçireceğimize şüphemiz yok.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı ?

Hava tüketimi konusunda kullanıcıların daha fazla bilgi sahibi olması, toplam sahip olma maliyeti, enerji verimliliği ve verimlilik artışına odaklanılması ile Türk endüstrisi pazardaki ürünleriyle daha rekabetçi hale gelebilir. Saydığım tüm bu noktalar üretim maliyetinden tasarruf ederek, daha fazla yatırım yapılmasına da olanak sağlayacaktır.

Önümüzdeki süreçte dijitalleşen dünyada Atlas Copco Akıllı Hava sistemleri (SmartAir) ile yine enerji verimliliğinde öncü olacak, basınçlı hava sistemlerini şartlandırma, otomasyon ve borulama da dahil olarak çözüm üretmeye devam edecektir. Hedefimiz tüm sektörlerde Türk sanayisinin sürdürülebilir şekilde verimliliğini artırmak diyebilirz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top