Zorlu görevlerin kahr amanı: “Hidrolik Kırıcılar”

Yıkım, kırım, maden ve hafriyat sektörünün vazgeçilmez ürünü olan hidrolik kırıcılar, zorlu görevlerde çalışabilmek için sürekli güç, dayanıklılık ve kırma gücü sergiliyor. Günümüzde kova haricinde en çok kullanılan ataçmanlardan biri olan hidrolik kırıcılar, mini ekskavatörlerden büyük tonajlı ekskavatörlere, bekoloderlere kadar birçok iş makinesine uyum sağlıyor. Bir hidrolik kırıcının seçimi ile başlayan, kullanımı ve bakımı ile devam eden süreçte sorun yaşamamak için bilinçli hareket etmek şart. Hidrolik kırıcıyı almaya karar verdikten sonraki en önemli iş hidrolik kırıcı seçimi. Bu seçimin doğru yapılmaması için ise taşıyıcının (Ekskavatör, bekoloder, vs.vs.) ağırlığı, hidrolik debisi (It/dk) çalışma basıncı, (bar), işin tipi (Yıkım işi, sualtı çalışması, metalürjik işler, taş ocağı) ve çevre şartları (Ses, gürültü, biyolojik yağlar) büyük önem taşıyor. Makina Market; yıkımlarda, hafriyat çalışmalarında, maden ocaklarında ve şehir içi çalışmalarında kullanılan hidrolik kırıcı modellerini sizler için inceledi.

HB 2500 hydraulic breaker

EPİROC’UN YENİ NESİL AKILLI HİDROLİK KIRICILARI

Epiroc, yeni nesil hidrolik kırıcıları ile güç ve ağırlık performansı sayesinde müşterilerinin işletme giderlerini önemli ölçüde azaltıyor. Epiroc’un akıllı seri hidrolik kırıcıları, mermer sektörüne özel hem dayanıklılık hem de yüksek performans vaat ediyor

Epiroc’un yeni nesil orta ve ağır hidrolik kırıcılarının güç /ağırlık oranı ve performansının diğer ürünlere kıyasla önemli ölçüde daha fazla olduğu belirtildi. Düşük ağırlığı ve yüksek verimi sayesinde Epiroc kırıcılar, iş makinesinden daha az hidrolik güce gereksinim duyarken azami darbe performansını koruyor. Bu durum daha küçük iş makinelerinin kullanılmasına olanak sağlayarak iş makinesi için yatırım maliyetini azaltıyor. Aynı zamanda kırıcıların hidrolik sistemden daha az güç alarak, iş makinesinden daha az yakıt almasına ve müşterilerin işletme maliyetini düşürmesini sağlıyor. Türkiye koşullarında yakıt maliyetlerinin genel işletme giderlerindeki payı göz önünde bulundurulduğunda Epiroc’un yeni nesil kırıcıları ile kullanıcılar genel işletme giderlerini önemli ölçüde azaltıyor ve Epiroc, toplam işletme maliyetinde sağlanan tasarrufa ve dayanıklılığa önem veren firmalar tarafından tercih edilen bir marka haline geliyor.

AutoControl ile performans arttı

Epiroc’un ağır seri kırıcıları, mermer başta olmak üzere inşaat sahaları ve taş ocaklarında, açık ve yer altı madenlerinde, birincil patlatmasız kaya kırma ve ikincil taş kırma işlemlerinin yanı sıra büyük güçlendirilmiş beton yapıların birincil kırma işlerinde kullanılıyor. Ağır seri kırıcılarının tamamı gelişmiş kontrol teknolojisi ile kırıcı performansı, çalışma sırasındaki darbe enerjisi ve hız arasındaki çıktı dengesini ayarlayan otomatik piston strok boyu anahtarlama sistemi olan AutoControl ile optimize edildi. Piston strok uzunluğu sistemi AutoControl çalışmalar sırasında çıkış dengesini otomatik olarak ayarlayarak performansı artırıyor.

HB ağır seri kırıcılar 

HB ağır seri kırıcılar, Epiroc’un Almaya Essen şehrinde bulunan fabrikasında üretiliyor. 22 tondan 140 tona kadar ağırlık sınıflarındaki taşıyıcılar için tasarlanan HB serisi, servis ağırlıkları 2 ton kg ila 10 ton arasında değişen dokuz modelde pazara sunuluyor. Ağır model kırıcılarda orta segment modellerde olduğu gibi performansı arttırıp titreşimi azaltan EnergyRecovery özelliğine, bakım gereksinimini azaltan ContiLube II otomatik yağlama sistemine, kırıcı darbe mekanizmasını koruyan, gürültü ve titreşim seviyelerini azaltan VibroSlienced Plus sistemine, opsiyonel toz koruması DustProtector II’ye, aşırı yüklenmeleri önleyen dahili basınç emniyet valfi olan PowerAdapt’e sahip.

Akıllı Koruma Sistemi (IPS)

Ağır model hidrolik kırıcılar, ilave olarak eşsiz, dünyada bir ilk olan Akıllı Koruma Sistemi (IPS) ile hidrolik kırıcı performansını yeni bir seviyeye taşıyor. Bu sistem, Epiroc’un popüler AutoControl ve StartSelect fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde bir araya getiren bu tamamen otomatik sistem, her zamankinden daha basit, daha verimli ve daha ekonomik bir işlem sunuyor. IPS, hidrolik kırıcının her zaman AutoStart modunda başlatılmasını sağlıyor. Keski ile malzeme arasındaki temas basıncı arttığında ve AutoControl kısa piston strokundan uzun piston strokuna geçtiğinde, IPS otomatik olarak AutoStop moduna geçiyoe. Keski malzemeyi kırarsa, kesici otomatik olarak kapanır ve boş yanmayı önlüyor. Daha az aşınma ve daha fazla çalışma süresiyle daha basit, daha hızlı kırılma IPS, kırıcının çalışma davranışını otomatik olarak herhangi bir çalışma koşuluna uyarlayarak kırma işlemini operatör için daha da kolaylaştırıyor. Tam otomatik işlevselliği ile IPS operatör müdahalesi veya reaksiyonu gerektirmediğinden ve bu nedenle çalışma sürecinde kesinti olmadığından çalışma süresi daha yüksek. Sistem, merkezleme etkisi sayesinde kesicinin daha doğru ve belirgin şekilde daha hızlı bir şekilde konumlandırılmasına izin veriyor. Bu aynı zamanda taşıyıcı üzerindeki mekanik gerilimi ortadan kaldırıyor ve tüm aşınma bileşenlerinin ömrü uzuyor. Operatör üzerindeki fiziksel yük de en aza indiriliyor.

FURUKAWA FXJ SERİSİ HİDROLİK KAYA KIRICILAR

Furukawa’nın yeni seri hidrolik kaya kırıcıları, ekskavatörlere en son tasarım teknolojilerini sunuyor. Geliştirdikleri çok sayıda patentli yeni teknolojileri ile FXJ serisi performansını arttırarak, daha az bakım gerektiriyor ve sorunsuz çalışıyor. Yeni nesil kırıcılar, üstün güce, en yüksek seviyede güvenirliğe sahip. FXJ serisinin kullanıldığı ekskavatörlerin tonaj aralığı arttı. Bu da makine yatırım maliyetlerini azaltırken, geniş bir kullanım alanı sundu.

Yenilikçi tasarım ve kırma gücü

Yeni tasarlanan FRD hidrolik kırıcılar dünya pazarına sunuldu. Kırıcılar, FXJ monoblok gövde tasarımı sayesinde pazarda tek olma özelliğine sahip. Bu yeni tasarımla boy saplama kullanımı ortadan kalktı. Yeni monoblok tasarım ile silindir ve ön gövde birleştirildi ve bu sayede boy saplama kullanımına gerek kalmıyor. Yüksek kaliteli çelik ve üretim işlemlerinin sonucunda, daha az ağırlığa sahip ve yüksek performanslı bir kırıcı üretildi. Kırma enerjisi daha önce olduğundan daha fazla arttı. 

Arttırılmış dayanıklılık

FXJ, yeni ince tasarımıyla yıkım alanlarına ve ocak sahalarında daha kolay

Kullanılabiliyor. İnce tasarımına ek olarak, vibrasyonu azaltan yeni dizayn üst dampere sahip olan kırıcılar, üretimde en iyi malzemelerin ve en yüksek standartların kullanımı, daha uzun kullanım ömrü ve daha fazla etkiye sahip bir ürün ortaya çıkardı. Yeni ve üstün kaliteli toz keçeleri, toz girişini en aza indirmekte ve kırıcının ömrünü arttırıyor.

Kolay servis ve düşük işletme maliyeti

FRD servisi kolaylaştırmak için parça sayısını azaltarak monoblok silindiri kullandı. Bu Konstrüksiyon sayesinde boy saplama kullanımına gerek kalmadı. Yeni piston, valf tasarımı; darbe gücünü, sayısını artırmakta ve bakım onarımı kolaylaştırdı. Yüksek kaliteli malzemeler her parçaya daha fazla kullanım ömrü sağlamakta ve genel bakım maliyetini azalttı. Uzun süre arızasız çalışarak rakiplerine göre daha az yedek parça değişimi gerektirdiği için, piyasada en düşük yıllık bakım maliyeti avantajını sağladı.

Satış sonrası hizmetler

Güriș İş Makinaları Endüstri A.Ş., orijinal ve kaliteli tüm yedek parçaları stoklarda bulunduruyor ve müşteriden gelen her bir yedek parça talebine en hızlı ve en uygun şekilde çözüme kavuşturuyor. Güriş Endüstri stoklarına periyodik olarak kontrol ederek takviyeler gerçekleştiriyor. Furukawa ile birlikte ekip çalışmasına önem veren Güriş Endüstri, makinelerinin performansını artıracak, işletme maliyetlerini düşürecek, müşterilerini rakiplerine karşı güçlendirecek kaliteli yedek parçaları kullanıma sunuyor. Konusunda uzman mühendis ve teknisyen kadrosu ile Furukawa hidrolik kaya delici ve kırıcıların bakım, tamir ve revizyon işlemlerini dünya standartlarında gerçekleştiriyor.

Furukawa FXJ serisi en zor işler için hazır

 • Birincil kaya kırma
 • Kaya kırma
 • Dekapaj, kanal, yol ve rampa düzleştirme
 • Demirli beton, ön gerilimli beton, fiber destekli beton ve düşük ağırlıklı beton kırma
 • Asfalt, kompozit yüzeyler kırma, hendek, çukur ve toprak kazma  
 • Temel kazıkları çakma
 • Tünel kazısı uygulamalarında 
 • Liman ve kanalları derinleştirme ve genişletme
 • Sadece FRD özel ekipmanıyla, Taş ocağı, maden ocaklarında basamak düzleme ve Demir-çelik ve endüstriyel sektörlerde pota ve kalıp kırma

 

HKM RED 300 HİDROLİK KAYA KIRICILAR

Hidrolik kırıcı alanında yirmi yılı aşkın tecrübe ile ekskavatörlere kırıcı montajı, kırıcı tesisatı, kırıcı yedek parçaları imalatı ile bunların dış satımı ve kırıcı servisi konularında hizmet veren HKM, müşterilerinin ağır işleri için R300 serisi hidrolik kaya kırıcılarını pazara sunuyor.

Eşsiz mühendislik ve işçilik kalitesiyle en iyi hidrolik kırıcıyı yapmak mottosuyla yola çıkan HKM, müşterilerinin ihtiyaçlarına en etkili, basit ve hızlı çözümü sunuyor. En yeni ve ileri teknolojilerde öncü rol alarak büyüyen, bir dünya markası olarak zirvede yer almayı amaçlayan HKM, müşterilerine ağır işler için R300 serisi hidrolik kaya kırıcılarını sundu.

Güç kontrolünüzde

HKM Red 300 şantiyelerde sürdürülebilir yüksek kırım gücünü kesintisiz olarak sağlamak için geliştirildi. Makine, tam hidrolik çalışma prensibi ve yenilikçi boy saplama teknolojisi ile maksimum gücü ekonomik olarak kullanılmasını sağlıyor. Daha kısa ve somunsuz boy saplamalar ile yüksek kırım gücü artık daha fazla yedek parça masrafı demek anlamına gelmiyor. Oluşan titreşimlerin büyümeden sönümlenmesi için kısa ve somunsuz olarak geliştirilen boy saplamalar yedek parça ömrünü hiç olmadığı kadar arttırıyor. R300 serisi kullanıcıların özel islerine özel çözümler sunuyor. Tünel, su altı, aşındırıcı maden ocağı çalışmalarında maksimum performans ile fark yaratmanız için HKM Red 300 hazır olduğu belirtiliyor.

STANDART DONANIMLAR

 • Gürültü önleyici kapalı kabin
 • Titreşim sönümleyici komponentler
 • Yekpare kabin tasarımı
 • Toz koruma
 • Yüksek verimlilik ve performans
 • Yenilikçi saplama teknolojisi
 • Hidrolik güç ünitesi (Diyaframlı)

OPSIYONEL DONANIMLAR

 • Otomatik yağlama
 • Sualtı donanımı
 • Güçlendirilmiş dış kabin
 • Hızlı ataçsan değişim aparatı

 

TEKNIK VERILER

Çalışma ağırlığı (kg): 2950

Taşıyıcı ağırlığı (ton): 38-50

Uç çapı (mm): 160

Çalışma basıncı (bar): 130-150

Yağ debisi ( l/min): 180-280

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top