TÜRKİYE’NİN İLK MADENCİLİK MESLEK LİSESİ AÇILDI

MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE İHTİYAÇ DUYULAN ARA ELAMAN İHTİYACINI KARŞILAMAK AMACIYLA TÜRKİYE’DE İLK OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYAN İVRİNDİ NURETTİN ÇARMIKLI MADENCİLİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ’NİN AÇILIŞI, MİLLÎ EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER İLE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ’İN KATILIMIYLA YAPILDI.

Balıkesir’in İvrindi ilçesindeki İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışında konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Son zamanlarda mesleki teknik eğitimde yaptığımız paradigma değişimindeki en büyük kırılma noktası, işverenlerin mesleki ve teknik eğitimin tüm süreçlerine katılması oldu. Artık, mesleki ve teknik eğitim müfredatını, sektör temsilcileriyle birlikte oluşturuyoruz. Bu alanda iyileştirmeler yapıyoruz. Öğrencilerin işletmedeki beceri eğitimlerini sektör temsilcileriyle planlıyoruz” diye konuştu.

“MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİNDE, EĞİTİM ALMAK İÇİN ORTAOKUL MEZUNU OLMAK YETERLİ”

Mesleki teknik eğitimle ilgili 3308 Sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle Türkiye’de mesleki eğitimin ivme kazandığını söyleyen Mahmut Özer, “Yapılan değişiklikle haftada bir gün okula, diğer günlerde işletmede, reel ortamda eğitim alınan mesleki eğitim merkezlerinde olan öğrencilerin artık her ay aldığı asgari ücretin yüzde 30’unu devlet ödüyor. Dolayısıyla artık mesleki eğitim merkezi, işveren için çok cazip bir model hâline geldi. Aynı zamanda 3. sınıfın sonunda kalfa olan gençlerin son sınıfta aldığı ücret de bu kanun değişikliğiyle iyileştirildi. Artık kalfalar, asgari ücretin 3’te 1’i değil, asgari ücretin yarısı kadar ücret alacak. Tüm mesleki eğitim merkezi öğrencileri, iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacak. Mesleki eğitim merkezlerinin en büyük özelliği, herhangi bir yaş sınırlaması yok. Buralarda eğitim almak için ortaokul mezunu olmak, yeterli” dedi.

KANUN DÜZENLEMESİ MESLEKİ EĞİTİME OLAN İLGİYİ ARTIRDI

Özer, 3308 Sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’ndaki değişikliğin yürürlüğe girmesinden sonra bir ay geçmeden mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenci sayısının 90 bin arttığına işaret ederek, “3308 sayılı mesleki eğitim kanununda yapılan değişikli ile bu alana ilgi arttı. Kanun düzenlemesinden önce yaklaşık 159 bin mesleki eğitim merkezine kayıtlı öğrenci varken şu anda bu sayı 250 binleri aşmış bulunuyor. 2022 yılındaki hedefimiz ise, 1 milyon genci mesleki eğitim merkeziyle tanıştırmak. Böylece bir taraftan iş gücü piyasasının ‘aradığım elemanı bulamıyorum’ mazeretini ortadan kaldırdığımız gibi Türkiye’deki genç işsizlik oranlarını da tek haneli oranlara düşürme imkanına sahip olacağız” açıklamalarında bulundu.

“MADENCİLİK ALANINDAKİ 51. AR-GE MERKEZİ’Nİ BURAYA KURACAĞIZ”

Bakan Özer, Türkiye’yi sadece kalkındırmakla kalmayıp bölgesinde, dünyada lider bir ülke olması ve beşeri sermaye niteliğini artırması noktasında her türlü imkânı seferber etmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. Özer, “Bu okulumuz, istihdam garantili madencilik alanındaki tek okul olduğu için madencilik alanındaki 51. AR-GE Merkezi’ni buraya kuracağız ve bu okul sadece eğitim öğretimle hizmet sunmakla kalmayarak, AR-GE ve inovatif çalışmalar, madencilik alanında patent, faydalı model, marka ile tasarım tescillerine odaklanarak ülkemizin gelişimine katkıda bulunacak” ifadelerini kullandı.

OKUL LABORATUVARI, DONANIMIYLA TÜRKİYE’DE İLK OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR

Okulda bulunan ve yaklaşık 1 milyon liraya mal olan maden laboratuvarı da Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Bu laboratuvar, maden sahalarında bulunanlara benzer özelliklere sahip. Şu anda 144 öğrencinin eğitim gördüğü lise tam kapasite faaliyete geçtiğinde 544 öğrenciyi madenlere hazırlayacak. Bölgedeki madencilik alanında faaliyet gösteren firmalar da öğrencilere staj ve istihdam imkanı sağlayacak.

Törene Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Oğuz, Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey ve maden saha işletmecileriyle, okulun öğretmen ve öğrencileri katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top