Türkiye, yılın ilk 4 ayında 2.23 milyar dolarlık maden ihracatı gerçekleştirdi

İMİB’den yapılan açıklamaya göre, madencilik sektörü, 2022 yılının ilk 4 aylık diliminde 2,23 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Metin Çekiç, yıllık bazda yüzde 26 değer artışının yaşandığını belirterek yıl sonu maden ihracatı hedefinin 7 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Türkiye madencilik sektörü, 2022 yılının yıl sonu maden ihracatı 7 milyar dolar olarak belirlenirken yılın ilk 4 ayında 2,23 milyar dolarlık maden ihracat hacmi yakaladı. Madencilik sektörünün ihracat hacmi hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Metin Çekiç, sektörler arasında en yüksek katma değer ve istihdam yaratma kapasitesine sahip olan madencilik sektörünün nisan ayında 705,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini kaydetti.

İlk dört ayda 849,4 milyon dolarlık metalik cevher ihracatı

Yılın ilk 4 ayında metalik cevherler grubunun 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 34,9 artış gösterdiğini ve 849,4 milyon dolarlık ihracat ile ilk sırada yer aldığını belirten Metin Çekiç, “İkinci sırada yüzde 26,2’lik artış ve 471,7 milyon dolar ile işlenmiş doğal taşlar, üçüncü sırada yüzde 26,8’lik artış ve 434,4 milyon dolar ile endüstriyel mineraller ve dördüncü sırada 200 milyon dolar ile blok doğal taşlar yer aldı. Bu maden gruplarını ise yüzde 42,6’lık artış ve 154,7 milyon dolarlık ihracat ile ferro alyajlar takip etti. Toplam doğal taş ihracatı yüzde 0,1’lik artış ile 672,5 milyon dolar oldu” açıklamalarını kaydetti.

Doğal taş ihracatında ilk sırada ABD yer aldı

Sektörün ilk 4 ayında doğal taş ihracatında ilk sırayı yüzde 24,1 değer artışı ve 168,5 milyon dolarla ABD’nin bulunduğunu aktaran Çekiç, ikinci sırada yer alan Çin’e 133,9 milyon dolar değerinde doğal taş ihracatı yapıldığını ve Çin’i 35,9 milyon dolarla Fransa’nın, 35,1 milyon dolarla İsrail’in ve 32,2 milyon dolarla Irak’ın takip ettiğini ifade etti.

“Birlikte hareket etmemiz en büyük gücümüz olacak”

İhracat rakamlarındaki başarıyı sürdürülebilir kılmak ve yıl sonunda 7 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak adına sektörün tüm oyuncularına önemli görevler düştüğünü belirten Çekiç, “Ülkemizin maden varlığını doğru yönetmek için sonuç alan bir yönetim anlayışıyla hareket etmemiz gerekiyor. Bunun için sektörümüzün önündeki sorunların tespitini yaparak, doğru bir stratejiyle sonuç almayı hedefliyoruz. Burada temel amacımız sonuç alan bir yaklaşımla hareket etmek olacak. Doğru diyalog kanallarını kullanarak sektörümüzü yurt dışındaki prestijli fuarlarda temsil etmemiz gerekiyor. Bunun için milli katılım organizasyonları, ihracatçı firmalarımızın göstereceği çabalar ve hep birlikte hareket etmemiz en büyük gücümüz olacak” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top