TÜRK DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜ ÇİN PAZARINDAN VAZGEÇMİYOR

TÜRK DOĞAL TAŞ SEKTÖRÜ EN BÜYÜK İHRAÇ PAZARI ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NDEN VAZGEÇMİYOR. DÜNYA’NIN EN BÜYÜK DOĞAL TAŞ FUARI KONUMUNDAKİ XİAMEN ULUSLARARASI DOĞAL TAŞ FUARI’NA PANDEMİYE RAĞMEN BU YIL 7 TÜRK FİRMASI KATILIRKEN, UZUN YILLARDIR XİAMEN FUARI’NIN TÜRKİYE MİLLİ KATILIM ORGANİZASYONUNU BAŞARILI BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİREN EGE MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ BU YIL İNFO STAND İLE KATILDI.

2022 yılından itibaren Xiamen Fuarı’nın Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu düzenlemek için çalışmalarını başlattıklarını dile getiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, 2021 yılında Uluslalarası katılımın sağlandığı hol sayısının 8’den 2’ye düşürülmesi, fuar idaresi tarafından 2021 yılı için vize garantisi verilememesi ve Çin’de karantina uygulamasının olması nedeniyle Milli Katılım Organizasyonu yapmadıkları bilgisini verdi.

ÇİN’E DOĞAL TAŞ İHRACATIMIZ YÜZDE 41 ARTTI

 2021 yılında pandemi şartlarının hafiflemeye başlamasıyla birlikte Türk doğal taş sektöründe büyük bir toparlanma yaşandığına temas eden EMİB Başkanı Kaya, “2021 yılının Ocak-Nisan döneminde Türk doğal taş sektörü olarak ihracatımızı yüzde 26 arttırarak 620 milyon dolara ulaştık ve pandemi sonrasında oluşan kara bulutları dağıttık. 2020 yılının ilk dört aylık döneminde Çin’e yaptığımız doğal taş ihracatı 139,5 milyon dolar iken, 2021 yılının aynı döneminde yüzde 41’lik artışla 196,5 milyon dolara yükselttik. Çinli ithalatçılarımızı 25-28 Ağustos 2021 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan dünyanın en büyük iki doğal taş fuarından biri olan İzmir Marble Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’na davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

EMİB Başkanı Mevlüt Kaya

2020 yılında Türkiye Milli Katılım Organizasyonu pandemi nedeniyle iptal edilen Xiamen Uluslarası Doğaltaş Fuarı’nda, EMİB organizasyonu ile 72 firma yer alacaktı” diyen Kaya sözlerini şöyle tamamladı: “Bireysel katılımlarla 150 civarında Türk firması Çin’e ve dünyanın her tarafından gelen alıcılara doğal taş ihracatımızı arttırmak için tanıtım yapacaktı. 2022 yılında daha önceki yıllarda katılım gerçekleştirdiği alanda milli katılım organizasyonuna devam edecek.

Pandemi başlamadan önce Türk doğal taş firmalarının ürünlerini Ege Maden İhracatçıları Birliği olarak Çin’e ulaştırmıştık. Firmalarımız adına, bu ürünleri Çin’de 2022 yılında Xiamen Fuarı’nda tanıtmak amacıyla depoluyoruz.” 18-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında açık kalacak olan Xiamen Uluslarası Doğaltaş Fuarı’nda, Ege İhracatçı Birlikleri’nin standında Türkiye’nin Guangzhou Ticaret Müşavirimiz Serdar Afşar, Çin’den ve dünyanın dört bir tarafından gelen doğal taş ithalatçılarına Türk doğal taş sektörü hakkında bilgi veriyor ve Türkiye’yi temsil ediyor. Ege Maden İhracatçıları Birliğince, Türk doğal taş sektörünün tanıtımını yaptığı Çin’in sosyal medya platformu wechat üzerinde de Türk doğal sektörü ve Türk firmaları potansiyel alıcı firmalara tanıtılıyor. Bu sene Xiamen Uluslarası Doğaltaş Fuarı’na Türkiye’den; “Atlas Marble Ind. & Foreign Trade Ltd., Çekiçler İnşaat Taş. Tic ve San. A.Ş., Dimer Mermer İnşaat San. ve Tic. A.Ş., İltaş Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Leonardo Mermer Madencilik A.Ş., MRT Mining Industry INC. ve Sezgin Marble” firmaları katılırken, doğal taş sektörüne yönelik yayın yapan Marble Trend Magazine ve TURKISH STONE WORLD MAGAZINE dergileri de Xiamen Fuarı’nda yerlerini aldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top