SİNTEK GROUP VE MUĞLA ÇİMENTO, YENİ ÇİMENTO FABRİKASI İÇİN SÖZLEŞME İMZALADI

MUĞLA ÇİMENTO’NUN YENİ ENTEGRE ÇİMENTO FABRİKASI İÇİN İMZALAR ATILDI. SİNTEK GROUP İLE MUĞLA ÇİMENTO ARASINDA İMZALANAN İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASINA GÖRE MUĞLA’NIN YATAĞAN İLÇESİNDE SIFIR TESİS OLARAK KURULACAK FABRİKA, GÜNLÜK 4.500 TON KLİNKER KAPASİTEYE SAHİP OLACAK. SİNTEK GROUP, PROJE ÇERÇEVESİNDE İNŞAAT VE MEKANİK İŞLER, YARDIMCI EKİPMAN TEDARİĞİ VE PROJE YÖNETİMİNİ ÜSTLENECEK.

Kent Şirketler Grubu’na bağlı Muğla Çimento ve Sintek Group arasında imzalanan anlaşma, yer teslimini müteakiben 16 aylık sürede klinker üretim hattının inşaat ve montaj işlerinin tamamlanması, 18 aylık sürede ise çimento değirmeni ve paketleme üniteleri de dahil olmak üzere komple tamamlanmasını içeriyor.

TOPLAM 11.750 TON MONTAJ YAPILACAK

İnşaat işi kapsamında; yaklaşık 100.000 m3 beton dökümü ve 16.000 ton inşaat demiri kullanılacak ve klinker silosu, farin silosu, çimento silosu kayar kalıp yöntemi ile yapılacak. Mekanik işler kapsamında, toplam 11.750 ton montaj yapılacak; değirmen, kırıcı ekipmanları, reclaimer ve stacker ekipmanları, paletli görürücü gibi ekipmanlar Sintek kapsamında tedarik edilecek. Sistem filtrelerinin imalatı Sintek’in Ankara’daki atölyesinde yapılacak ve diğer muhtelif ekipmanlar Türkiye’den tedarik edilecek. Teknolojik ekipman imalatlarının büyük bir kısmı da Sintek şantiye atölyesinde yapılacak.

 “TÜRK ÇİMENTO SEKTÖRÜNE YENİ BİR TESİS KAZANDIRACAĞIZ”

İş birliği ile ilgili bilgi veren Sintek Group Kurucu Ortağı Onur Atakay: “Çimento, enerji, demir-çelik ve lojistik sektörleri başta olmak üzere birçok sektör için anahtar teslimi kurduğumuz ve işletmeye aldığımız tesislere bir yenisini daha ekledik. Kent Şirketler Grubu’na bağlı Muğla Çimento’nun yeni entegre çimento fabrikasını anlaşmayla belirlenen sürede tamamlayacak ve Türk çimento sektörüne yeni bir tesis kazandıracağız. Türkiye’deki faaliyetlerimizin yanı sıra yakın zamanda Amsterdam’da açtığımız Sintek BV adlı şirketimiz ile Avrupa’da da operasyonlarımızı sürdüreceğiz. Avrupa pazarındaki potansiyel müşterilerin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Afrika’daki potansiyel müşterilere de ulaşacağız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top