Koza Altın, Eskişehir’de 20 bin ons altın tespit etti

Eskişehir’in Kaymaz ilçesinde 20 bin onsluk potansiyel altın kaynağı bulunduğu açıklandı. Koza Altın tarafından yapılan açıklamada, bu kaynaktan yaklaşık 16 bin ons altın üretimi hedeflendiği belirtildi.

Koza Altın, Kaymaz işletmesinde gerçekleştirdiği sondajlar sonucunda bulduğu 20 bin onsluk potansiyel altın kaynağı hakkında KAP’a yaptığı açıklamada, hedeflenen 16 bin ons altın üretimiyle şirket cirosuna yaklaşık 500 milyon TL katkı sağlanacağını ifade etti.

Şirketin açıklamasında, “Kaymaz işletmemiz mevcut açık ocak sahalarında, 2022 yıllında gerçekleştirilen cevher geliştirme sondajları neticesinde, yaklaşık 20 bin ons’luk potansiyel altın kaynağı tespit edilmiştir. Bu kaynaktan yaklaşık 16 bin ons altın üretimi hedeflenmiştir. 2022 yılı içerisinde cevherin Kaymaz işletmesinde üretimi yapılacaktır. Şirketimizin 2022 yılı cirosuna yaklaşık 500.000.000. TL katkısı olacaktır” denildi. İzmir-Ovacık, İzmir-Çukuralan, Eskişehir-Kaymaz, Kayseri-Himmetdede ve Gümüşhane – Mastra ile birlikte toplam 5 sahada aktif olarak altın üretimi gerçekleştiren Koza Altın, gelecek 5 yıl içinde yıllık 15 ton altın üretimi hedefliyor.

Rakamlarla 20 bin ons altın

1 ons altın şu an bin 750 Dolar seviyelerinden fiyatlanıyor. Bu durumda 20 bin ons altın 35 milyon dolar ediyor. Türk Lirası olarak bakıldığında ise 630 milyon lira civarında rezerv bulunduğu anlamına geliyor. Koza Altın’ın maden çıkarma maliyetleri de değerlendirildiğinde, şirketin 2022 yılı için cirosuna 500 milyon liralık katkı sağlaması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top