İMİB MADEN SEKTÖRÜNÜN SORUNLARINI TİCARET BAKANLIĞINA İLETTİ

MADEN İHRACATÇISI FİRMALARIN DAHA SAĞLIKLI BİR ORTAMDA HİZMET VEREBİLMESİ İÇİN TALEPLERİNİ YETKİLİ KURUMLARA İLETMEYİ SÜRDÜREN İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (İMİB), TİCARET BAKANI DR. MEHMET MUŞ’A BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ. İMİB YÖNETİM KURULU BAŞKANI AYDIN DİNÇER, EGE MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (EMİB) YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEVLÜT KAYA, TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ (TMD) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ EMİROĞLU VE TÜRKİYE MERMER DOĞAL TAŞ VE MAKİNALARI ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ (TÜMMER) YÖNETİM KURULU BAŞKANI İBRAHİM ALİMOĞLU VE TÜMMER YÖNETİM KURULU ÜYESİ MEHMET SERTER’İN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLEN ZİYARETTE SEKTÖRÜN SON DÖNEMDE YAŞADIĞI SORUNLAR BAKAN MUŞ’A AKTARILDI. GÖRÜŞMEDE NAVLUN FİYATLARINDAKİ ANORMAL ARTIŞLAR, YÜKSEK LİMAN MASRAFLARI, KONTEYNER HASARLARI VE KONTEYNERLERİ SAĞLAYAN LİNE’LARIN KEYFİ UYGULAMALARI İLE PAYLOAD AŞIMLARI SORUNLARI DETAYLICA ELE ALINDI.

Türkiye ekonomisi için stratejik öneme sahip olan maden sektöründeki ihracat faaliyetlerinin sekteye uğramaması adına çalışmalarını sürdüren İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ticaret Bakanı Dr. Mehmet Muş’u makamında ziyaret etti. Pandemi sürecinde yaşanan sektör sorunlarının masaya yatırıldığı görüşmede çözüm önerileri İMİB Başkanı Aydın Dinçer tarafından Bakan Muş’a aktarıldı.

NAVLUN FİYATLARINDAKİ ANORMAL ARTIŞLARI BAKANIMIZA AKTARDIK”

Yapılan görüşmeyle ilgili açıklama yapan İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Öncelikle navlun fiyatlarındaki anormal artışları Bakanımıza aktardık. Yüksek hacimli alımların yapılması, buna karşın limanlardaki kapasitenin düşürülmesi ve konteyner arzındaki daralma, navlun fiyatlarının yükselmesine sebep olmaya devam ediyor. Rakamlarla örnek vermek gerekirse, pandemi öncesi süreçte 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti’ne yapılan yüklemelerde 20’lik konteyner fiyatları 350-450 USD bandında iken, 2021 yılında bu rakam 1.900 USD’ye ulaştı. Amerika’ya yapılan doğal taş yüklemelerinde ise 2020 Aralık’ta navlun bedeli yaklaşık 1.600 USD iken, Mayıs 2021’de 6.500 USD’ye yükseldi. Söz konusu artışlar sebebiyle firmalarımızın sorunlarını bertaraf edebilmek adına alternatif çözümler üzerinde değerlendirmelerde bulunduk ve kuru yük gemileri ile taşımacılık için fiyatlar aldık ancak benzer durumda ton başına 20-25 USD olan fiyatların 80 USD’ye kadar çıktığını gözlemledik” dedi.

YÜKSEK LİMAN MASRAFLARI DA MASAYA YATIRILDI

Görüşmede yüksek liman masraflarına da değindiklerini ifade eden Dinçer, “İstanbul, Bursa ve Kocaeli’ndeki limanlarda ilaçlama ve lashing adı altında daha önceden konteyner başına 50-100 TL gibi fiyatlar ödenen hizmetler için 400-450 USD bedeller istendiği ve firmaların astronomik tutarları ödemeye mecbur bırakıldığı bilgisini aldık. Firmalarımızın zor durumda bırakıldığı bu konuyu da Bakanlığa taşıdık. Yanı sıra konteynerlere ilişkin line’lardan kaynaklı sorunlar da yaşanıyor. Mısır Port Said Limanı’nda konteynerlerde hasar olduğu söylenerek birçok firmaya fahiş cezalar uygulanıyor ve teslimatlar uzun süre limanda bekletiliyor, firmalarımız alıcı karşısında zor duruma düşüyor” diye konuştu.

Liman işletmelerinin, konteynerlerin payload aşımları(azami taşıma kapasitesi aşımı) esnasında yalnızca 10-20 kiloluk aşımlarda dahi 6 ila 10 bin TL arasında para cezaları uyguladığının altını çizen Dinçer, “Özellikle doğal taş yüklemelerinde, yüksek tonajlı bloklarda bu türden ağırlığı fazla olan malzemelerde ufak farklar oluşurken, hassas hesaplamalar yapılamıyor. Beyanname kapatmalarda tolere edilebilen +/- yüzde 5 fark gibi, firmalarımızın fahiş cezalara maruz kalmamaları için, payload aşımlarında da yüzde 3-5 oranında bir tolere uygulanması gerekiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top