İhracat odaklı çalışan Limar Mermer, Hidromek ile büyüyor

Göller Şehri olarak tanınan ve binlerce yıllık tarihe sahip olan Isparta, şimdilerde adını lavanta, gül bahçeleriyle duyurup yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Isparta, sadece turizmle değil, mermer üretimiyle de ihracata önemli katkılar sağlıyor. Bölgede bu yönde üretim yaptıklarını belirten Limar Mermer Firma Ortağı Selim Altınel, “Yalvaç’ta bulunan açık ocak işletmemizde Hidromek iş makineleriyle, gri mermer çıkartıyoruz ve üretimimizin tamamını Çin’e ihraç ediyoruz” dedi.

Coğrafi konumu itibarıyla her zaman önemli bir geçiş noktası olma özelliğini koruyan Isparta, Anadolu’da göller yöresinin merkezinde yer alıyor. Göllerinin yanında gül, lavanta bahçeleri ve dokuma halılarıyla kültür turizminde önemli bir yerde bulunuyor. Aynı zamanda bölge, mermer ocaklarıyla da ekonomiye önemli katkılar sağlıyor. Bu yönde çalışmalar sürdüren Limar Mermer, Hidromek’in HMK 370 LC HD ve H4 Serisine ait HMK 390 LC HD paletli ekskavatörleriyle üretim kapasitesini her geçen gün artırıyor. Bu kapsamda Makina Market olarak Isparta’ya gittik ve Limar Mermer Firma Ortağı Selim Altınel ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Yurt dışı odaklı çalışma

Isparta’ya gelmeden önce 2015 yılında Bilecik’te çalışmalar gerçekleştiren Limar Mermer, sektörün nabzını tutarak faaliyetlerini 2019 yılından itibaren Isparta Yalvaç’taki açık ocak işletmesinde sürdürüyor. Açık ocak işletmesindeki çalışmalardan bahseden Limar Mermer Firma Ortağı Selim Altınel, “Çin’de gri mermerlerin popüler bir konumda bulunması Bilecik’ten Isparta’ya taşınmamızda etkili oldu. Burada gri mermer çıkartarak ihracata katkı sağlıyoruz. Bu amaçla İşletmemizde yaklaşık 50 kişilik bir ekiple faaliyetlerimize devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Gri mermer, Çin pazarında popülerliğini koruyor

Yalvaç’ta bulunan mermer ocağındaki gri mermerin, bej diye tabir edilen taşların yapısıyla benzer özellikte olduğunu kaydeden Selim Altınel, “Ocağımızdaki taşın renginin açık gri olması ve spiderlerinin bulunması tercih edilme noktasında etkisini artırıyor. Bu kapsamda taşımıza ilgi duyulan yurt dışı pazarlarında çalışmalar yürütüyoruz. Yılda 25 bin ton civarında üretimini yaptığımız blok mermerlerin tamamını Çin’e gönderiyoruz. Daha sonra Çin’e ulaşan taşlar, oradaki fabrikalarda işlenerek 1.5-2.4 cm olarak plaka halinde kesiliyor. İşlenen gri mermer, otel projeleri başta olmak üzere yapı inşaatlarının iç kullanım alanlarında yer alıyor” dedi.

Makine Parkı yeni Hidromek’ler ile genişliyor

“İhracat kapasitemizi her geçen gün artırmaya devam ediyoruz. Bunun için de makine parkımızı genişletmemiz gerekiyor” diyen Selim Altınel, sahip oldukları iş makineleri hakkında bilgiler verdi. Altınel, “Yalvaç’ta bulunan açık ocak işletmemizdeki, Hidromek’in 2 adet HMK 370 LC HD ile H4 Serisine ait 2 adet HMK 390 LC HD paletli ekskavatörler, çalışmalarımızın bel kemiğini oluşturuyor. Ekskavatörlerimizin yanında 3 adet lastikli yükleyicimiz ile belden kırmalı kamyon ve hafriyat kamyonlarımız da bulunuyor. Sahada 4 adet Hidromek makinemiz görünse de, yakın zamanda satın aldığımız 5’inci makinemiz HMK 390 LC HD’nin de önümüzdeki günlerde parkımıza katılmasını bekliyoruz. Daha sonraki süreçte de makine satın alımlarımızın devam edeceğini söyleyebilirim” diye konuştu.

“Makine parkımızı istediğimiz oranda genişlettik”

Ticaret hacmi büyümeye devam ettikçe makine parkını da yenilemek gerektiğini belirten ve bu kapsamda düzenli aralıklarla makine satın almanın önemine değinen Selim Altınel, “Sahada çalışan makinelerimiz arıza veya başka bir sebepten dolayı devre dışı kalırsa, işlerin devamlılığını sağlamak için makineye ihtiyaç duyuyoruz. İşlerimizin aksamaması için makine parkımızı belirli bir düzende oluşturduktan sonra geriye dönük şekilde makine yenilemesi yapmamız gerekiyor. Biz de bu süreci engellemek için makine parkımızı istediğimiz oranda genişlettik. Bu doğrultuda aradığımız çözümü Hidromek’te bulduk ve makine parkımızı bu yönde geliştirmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Mermer fuarında başlayan çözüm ortaklığı

Hidromek ile 2016 yılında gerçekleşen Bursa Blok Mermer Fuarı’nda tanıştıklarını anlatan Altınel, “Fuar alanında blok mermer üzerine standımız bulunuyordu. Hidromek ile stant alanlarımız yan yana konumlanmıştı. Bizim o anda ekskavatör ihtiyacımız vardı. Hidromek o yıllarda HMK 370 LC HD’nin tanıtımını yapıyordu. Orada makineyi inceledik ve olumlu bir kanıya vardık. Böylelikle Hidromek’ten ilk makinemizi satın aldık ve çözüm ortaklığımız başlamış oldu” dedi.

Devam eden iş birliği

Limar Mermer’in Hidromek ile bağlantısının iş ortaklığından daha fazla olduğuna değinen Selim Altınel, herhangi bir sorun yaşarlarsa Hidromek ile iletişime geçtiklerini ve sorunların hızlıca giderildiğine değindi. Altınel, ayrıca kullanıcı yorumları ile markaya katkı sağladıklarını dile getirdi ve gelecek dönemde de Hidromek ile iş birliğinin devam edeceğinin sinyalini verdi.

Limar Mermer Ocak Yöneticisi Naim Altınel:

Hidromek’ler dayanıklılık, yakıt tasarrufu ve performansı ile ihtiyacı fazlasıyla karşılıyor

2017 yılından bu yana Limar Mermer’de çalıştığını ifade eden Ocak Yöneticisi Naim Altınel, sahada bulunan makinelerin çalışma alanlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Naim Altınel, “Parkımızda bulunan iş makineleri, mermer ocaklarındaki görevlerde yer alıyor. Ekskavatörlerimizde kırıcı, panter, riper ve kova ataşmanlarını kullanarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Makinelerde doğru ataşmanları kullanmak iş gücünü yükseltiyor. Sahada kullandığımız Hidromek iş makinelerinin sağlam bir şasiye sahip olduğunu deneyimliyoruz. Makineler mermer ocaklarında sert zeminlerde yürüyüş yaptığından, çok fazla vibrasyona maruz kalıyorlar. Fakat Hidromek’in bu aşamada başarılı işler çıkardığını görüyoruz. Ekskavatörlerin gövde ve yürüyüş takımlarının sağlamlığının yanında bir diğer önemli konuda yakıt tasarrufu oldu. Mermer ocağımızdaki yıkımlarda, kaya devirmelerinde, kaldırma çalışmalarında makinelerin sağladığı performans ihtiyacımızı fazlasıyla karşılıyor. Genel olarak Hidromek iş makinelerinin performansından memnunuz” ifadelerini kullandı.

“Hidromek’ten güzel geri dönüşler alıyoruz”

Altınel, şöyle devam etti: “Yüksek riskli bir iş kolunda çalıştığımızdan güvenliğe özen gösteriyoruz. Firma yetkilileriyle görüşmelerimiz sonucunda makinelerdeki iyileştirme çalışmalarına katkı sağlamak için kullanıcı yorumlarımızı markaya iletiyoruz. Onlar da taleplerimizle ilgileniyorlar ve bu yönde çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Hidromek’ten ekonomik, donanım ve servis anlamında güzel geri dönüşler alıyoruz. Markanın iletişim yakınlığının artarak devam etmesini istiyoruz. Hidromek ile güzel işler yapabileceğimize inanıyoruz.”

Limar Mermer Operatörü Ali Gedik:

“Hidromek, kullanıcı dostu makineler üretiyor”

14 yıldır iş makinesi operatörü olarak görev alan Ali Gedik, 6 yıldır Limar Mermer’de çalışmalarını sürdürüyor. İşletmede aktif bir şekilde kullandığı iş makinelerini değerlendiren Gedik, “Hidromek, kullanıcı dostu ama gelişmiş teknolojiye sahip makineler üretiyor. Kullanım kolaylığını destekleyen tasarım detayları da işlerimizi kolaylaştırırken verimliliğimizi artırıyor. Daha çok hidrolik kırıcı ataşmanı ile çalışsam da panter, riper ve kova ataşmanlarını da aktif bir şekilde kullanıyorum. Genel itibarıyla HMK 370 LC HD ve H4 Serisi HMK 390 LC HD güç, performans anlamında işlerimize yetiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top