Epiroc, ilk kez elektrik bataryalı yerüstü sondaj makinesini test ediyor

Epiroc, yüzey operasyonları için dünyanın ilk elektrik bataryalı sondaj makinesini sahada test etmek üzere İsveçli inşaat şirketi Skanska ile anlaştı. Deneme, dünya çapındaki yerüstü madenlerinde ve taş ocaklarında sıfır emisyonlu sondaja giden yolda bir kilometre taşı olarak dikkat çekiyor.

 Epiroc, yüzey operasyonları için ilk elektrik bataryası ile çalışan sondaj makinesiyle büyük bir adım atıyor. Makinenin tasarımı, Epiroc’un başarısı kanıtlanmış SmartROC T35 yerüstü sondaj makinesine dayanıyor. Epiroc’un yeraltı bataryalı delicileri geliştirilmesinden elde ettiği engin deneyimini kullanan SmartROC T35 E, taş ocaklarının ve daha büyük inşaat sahalarının çevre standartlarını iyileştirmek için tasarlandı. Operasyonlarda sıfır emisyona ek olarak teçhizat, optimum güvenlik, güvenilirlik ve performans için bir dizi akıllı özellik, seçenek ve gelişmiş otomasyon çözümleri ile birlikte geliyor. Epiroc, halihazırda yer altı madenleri için bataryalı elektrikli makineler ve çözümler konusunda lider bir tedarikçi olarak biliniyor. Skanska, deliciyi İsveç’in Stockholm kenti yakınlarındaki bir taş ocağında test edecek. İsveç’in Örebro kentinde üretilen makine, Eylül ayında taş ocağına ulaşacak. Epiroc, SmartROC T35 E’nin piyasaya ne zaman sunulacağını daha sonra açıklayacak.

Emisyonsuz ürün yelpazesi

Epiroc Başkanı ve CEO’su Helena Hedblom, “Epiroc’un 2030 yılı için cesur sürdürülebilirlik hedefleri var. SmartROC T35 E ile taş ocakları ve büyük inşaat uygulamaları için eksiksiz bir emisyonsuz ürün yelpazesi sunma sözümüze ulaşma yolunda büyük bir adım atıyoruz” dedi.

“Cesur çevresel hedefler”

Skanska Industrial Solutions AB Proje Müdürü Johan Eliasson, “Bir dönüm noktasına ulaşıldı ve iklim üzerindeki etkimizi azaltmak için yeni bir fırsat geldi. Epiroc ve Skanska arasındaki uzun süreli işbirliğinden dolayı çok mutluyum ve bu projeyi birlikte yapabilmek heyecan verici. Her iki şirket de cesur çevresel hedefler belirledi – bu proje, Skanska’nın daha iyi bir toplum inşa etme sözümüzün önemli bir parçası olan 2045 yılına kadar tamamen iklim nötr olma hedefine doğru gerçekten büyük bir adım atıyor” dedi.

Emisyonsuz operasyonlar

Epiroc’un bataryalı elektrikli ürün çözümleri pazardan büyük ilgi görüyor. Müşterilerin faydaları arasında emisyonsuz operasyonlar, daha düşük gürültü kirliliği ve titreşimler ve daha yüksek üretkenlik sayılabilir. Makineler, operasyonlardaki ve satılan ürünlerden kaynaklanan CO2 emisyonlarını yarıya indirmeyi içeren Epiroc’un 2030 için iddialı sürdürülebilirlik hedeflerinde hayati bir rol oynuyor. 2021’de hedefler, Bilim Destekli Hedefler girişimi tarafından küresel ısınmayı maksimumda tutmakla uyumlu olarak doğrulandı.1,5°C, en son iklim bilimi ve Paris İklim Anlaşması’nın hedefi ile uyumlu. Epiroc, 2025 yılına kadar yeraltı madencilik ekipmanlarından oluşan eksiksiz filosunu pille çalışan versiyonlar olarak ve 2030 yılına kadar yüzey operasyonları için tam filosunu pille çalışan versiyonlar olarak sunacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top