Çolakoğlu Makina’dan Toz Bastırma Sistemi: Dry Fog System

Maden sektörünün yerli üreticisi Çolakoğlu Makina, sektöre yönelik birçok ürün geliştiriyor. 2018 yılından bu yana Ar-Ge Merkezi olarak da faaliyet gösteren firma, özellikle Dry Fog toz bastırma sistemleri ile dikkat çekiyor. Dry Fog’un az su tüketimi ile yüksek performans gösterdiğinin altını çizen Çolakoğlu Makina Ar-Ge Yöneticisi İbrahim Can Duman, Dry Fog’un avantajlarını, Çolakoğlu Makine Ar-Ge Merkezi’ ni ve Ar-Ge ürünlerini Maden Ocak Teknolojisi Dergisi’ne anlattı.

Çolakoğlu Makina’ nın kuruluş süreci ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Çolakoğlu Makina, faaliyetlerine, 1980 yılında Yüksek Makine Mühendisi Halil Çelikarslan’ ın kurduğu Çolakoğlu Mühendislik Makine San. Tic. ve Ltd. Şti. ismi altında başladı. Kuruluşunun ilk yıllarında çay fabrikalarının proses ekipmanları imalatı ve vinç imalatı olarak iki dalda faaliyet gösteriyordu. Daha sonra madencilik sektörü ve daha birçok endüstriyel sahada kullanılabilecek özel proses ekipmanları için tüm mekanik tasarım, malzeme temini, imalat ve test işlerini gerçekleştirmeye başlamıştır. 2004 yılında maden sektörünün dünyaca önde gelen firmalarından biri olan Finlandiya şirketi Outotec O.Y. şirketi ile tanışarak uluslararası üretim kalitesinde imalat yapmaya başlamış ve dünyanın birçok ülkesine ihracat yapmaya devam etmektedir. 2004’ ten bu yana da Outotec O.Y. ile işbirliğimiz başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Firmamız müşterilerinden gelen daha uzun ömürlü ve yüksek performanslı talepleri daha etkin bir şekilde karşılayabilmek için 2014 yılında HARDOX Wearparts üyesi olmuştur. 2004 yılından beri ISO 9001(Kalite Yönetim Sistemi Standardı) standartlarında hizmet veren firmamız 2017 yılında OHSAS 18001(İş Sağlığı ve Güvenliği Standardı) ve ISO 14001(Çevre Yönetim Standardı) belgelerini de almıştır. 2018 yılında, kaynak kalitesini artırmak ve daha sağlam çelik yapıların imalatını yapabilmek için EN ISO 3834-2 Kaynak Kalite Belgesini aldı ve 2020 yılı içinde TSE EN ISO 45001(İSG Uluslararası Standardı) versiyon geçişini sağladık.

Çolakoğlu Makina sektörün ihtiyaç duyduğu ürün ve tasarımları, kaliteden ödün vermeden hayata geçirebilmek, sektöre araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle de katkı sağlamak için 2018 Mart ayında AR-GE Merkezi unvanını almaya hak kazandı. Ar-Ge merkezi unvanı ile mühendislik yaklaşımlar ve analizler doğrultusunda, Türkiye’de madencilik sektöründeki ihtiyaçları ve talepleri bilimsel bir temelde daha etkin şekilde karşılama imkânlarımız güçlendi. Akademisyenler ile iş birlikleri kurarak her projemizi alanında uzman akademisyenlerle yürütme olanağı sağladık.

Ar-Ge çalışmalarına bakış açınız nedir? Çolakoğlu Makina’ nın Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz? Yeni ürünler görmeye devam edecek miyiz?

Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişte bilimsel ve teknolojik ilerlemenin önemi bugün küresel düzeyde kendini göstermektedir. Bu bağlamda, bilime, teknolojiye, Ar-Ge ve yeniliğe kaynak ayıran firmaların gerek sosyal ve ekonomik refah sağlama gerekse küresel söz hakkı elde etme açısından diğer firmalara göre daha üstün konumda oldukları aşikârdır. Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin kurulması, sürdürülebilmesi, ülkelerin teknoloji ve yeniliğe dayalı kapasitelerinin geliştirilmesine dolayısıyla kalkınmaya büyük katkı sağlamaktadır.

Çolakoğlu Mühendislik Makine Sanayi Tic. Ltd. Şti., 2018 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ nda düzenlenen değerlendirme toplantısında “Ar-Ge Merkezi” unvanını ve “Ar-Ge Merkezi Belgesi” ni almaya hak kazandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi’nin de aktif desteği ile faaliyetlerimize daima artan bir ivme izleyerek devam ediyoruz. Madencilik sektörü başta olmak üzere çeşitli endüstriyel alanlara yönelik özel proses ekipmanları üzerinde Ar-Ge faaliyetlerini yürüterek yetkinliği ve teknik donanımı yüksek kriterlere sahip Ar-Ge personeli ile araştırma-geliştirme, tasarım, imalat ve test çalışmalarını gerçekleştirerek sektörün öncü firmalarından biri olma yolunda güçlü, yenilikçi ve rekabetçi firmalar arasında yerimizi almayı hedefliyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızda sürekli geliştirme ve iyileştirme odaklıyız. Ticarileşen ürün sayımız her yıl düzenli bir artış gösteriyor, yeni teknolojileri ülkemize kazandırmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak hedefimiz, bu doğrultuda yeni ürünler görmeye devam edeceğiz. Üniversite ve sanayilerle olan işbirliklerimize önem veriyoruz. Birlikte güzel projelere ve başarılara imza attık ve devam edeceğiz. Ar-Ge merkezimizin tamamen kendi bünyesinde projelerin tasarımını, analizlerini, prototip imalat ve test işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

Çolakoğlu Makina’ nın maden sektörüne yönelik ürünlerinden bahseder misiniz?

Askılı Soyunma Sepet Sistemi

Maden ve endüstriyel alandaki soyunma odalarında elbiseler kilitli dolaplarda saklanmaktadır. Kilitli elbise saklama dolapları soyunma odalarında oldukça fazla yer kaplayarak hem hareket alanı kısıtlanmakta hem de ortamın yeterince aydınlık, ferah olmasını engelleyerek elbiselerin havasız kalmasına ve ortamda kötü kokuların oluşmasına neden olmaktadır. Askılı soyunma Sepet Sistemi ile elbise sepetlerinin askı vaziyetinde uygun aralıklarla durması hava sirkülasyonunu kısıtlamadan aydınlık ve ferah ortam oluşmasını sağlıyor. Profesyonel tasarımı sayesinde de her türlü bina yapısına uygulanabiliyor.

Car Wash System

Car Wash System şantiye sahalarında kullanılan ağır tip araçların çamurdan ve madenden arındırılması için tasarladığımız bir ekipmandır. Tamamen otomatik olan bu sistem sayesinde, araçlar maden atıklarından arındırılıyor ve konveyör sistemi ile ekipman tabanındaki özel sıyırıcılar ile sıyrılan maden atıkları biriktirme havuzunda toplanıyor. Bu sayede araçların çamur ve atıklardan temizlenmesi ve suyun geri dönüşümlü olarak kullanılması sağlanır.

Mobil WC

Geliştirdiğimiz diğer bir ürün Mobil WC. Yaklaşık 750 litrelik atık depolama ünitesine sahip olan bu ürün, gider problemleri olmadan uzun süre kullanılabiliyor. Maden, şantiye vb. alanlar açısından büyük önem taşıyan ürün, içerdiği biyolojik sıvı sayesinde atıkları parçalayarak doğaya zararsız hale dönüştürüyor. Tek ve çift kabinli olarak tasarlayıp imalatını gerçekleştiriyoruz.

Mining Door

Mining Door yeraltı maden işletmelerinde galerilerin belirli bölgelerine yerleştirilen; havanın akış yönünü, miktarını ve hızını kontrol etmek amacıyla geliştirilen, araç ve personel geçişlerini sisteme entegre edilmiş sensörler ile sağlayan, yeraltı ve yerüstünden otomasyon panelleri ile kontrol edilebilen otomatik kapı sistemlerimizdir. Mining Door kanatları 47mm/s hız ile 15 saniyede 90ᵒ olacak şekilde açılmaktadır. Bu özellik yeraltı galerilerinden sürekli geçmek zorunda kalan uzun ve geniş araçların geçişlerini kolaylaştırıyor.

Sızdırmaz Kapılar

Yeraltı maden işletmelerinde galerilere açılan yemekhane odalarının veya madende oluşabilecek tehlikeli durumlara karşı çalışanların sığınabileceği sığınma odalarının giriş kapıları olarak tasarlanan, mukavemeti yüksek çelik yapı, kullanımı pratik ve açma kapama esnasında zaman kaybettirmeyen kilit mekanizması ve sızdırmaz yapıda olması gibi özellikleri ile ön plana çıkan yenilikçi bir Ar-Ge ürünümüzdür.

Bottle Roller

Bottle Roller ekipmanı, maden işletmelerinde veya analiz laboratuvarlarında değerli cevher hammaddelerinden altın, gümüş, bakır gibi metallerin geri kazanım çalışmalarının gerçekleştirildiği, endüstri standardı haline gelmiş olan Liç testi yönteminin uygulanmasına olanak sağlayan ekipmandır. Liç testi yönteminde karışım içerisine gönderilmesi gereken gaz veya atmosfer havası, test işlemi devam ederken her bir şişenin içerisine, test etkinliğini artırmak amacıyla özel olarak tasarladığımız adaptör kapak sayesinde transfer edilir. Sadece bu testi gerçekleştirmekle kalmayıp laboratuvar gereksinimlerine yönelik istenilen konfigürasyonda tasarlanarak da kullanılabilir.

 

 

 

 

 

Ürünleriniz arasında yer alan Dry Fog System ürünü toz ile mücadele için oldukça dikkat çekici bir ürün. Dry Fog’ un teknik özellikleri hakkında detaylı bilgi verir misiniz?,

Bilindiği gibi üretim sürecinde malzemelerin taşınması, aktarılması ve nakliyesi gibi endüstriyel birçok uygulama, ortam havasında ince parçacıklar halinde toz bulutları oluşturur. Meydana gelen bu toz bulutları, insan sağlığı açısından rahatsız edici ve tehlikeli olmasının yanı sıra çevredeki ekipmanlara da zarar verebiliyor. Ortamda oluşan tozun bertaraf edilmesi, uzaklaştırılması veya bastırılması gerekiyor. Sistemde bulunan ultrasonik nozullar sayesinde oluşturulan yapay sis havada asılı halde bulunan tozların sis içerisindeki damlacıklara yapışması ve tozların ağırlaşarak yere çökelmesi sağlanıyor. Sistemin bileşenlerinden bahsedecek olursak; basınç kontrol ve dağıtım paneli, otomasyon paneli, sisleme üniteleri, ultrasonik nozullar ve boru bağlantılarından oluşuyor. Basınç kontrol ve dağıtım ünitesi, sistemin verimli şekilde çalıştırılması ve optimum sis oluşumunun sağlanması için ideal debi ve basınç ayarlarının kontrol edilmesini sağlar. Sisleme ünitesi, uygulama yapılacak yere montaj edilen sis oluşumunun gerçekleştiği bölümdür. Ultrasonik nozullar sistemin en önemli parçalarıdır. Damlacık büyüklüğü 1 ile 10 mikron arasında değişen yapay bir sis elde edilmektedir. Su tüketimi de çok düşük miktarlarda kalmaktadır. Sistemdeki boru bağlantıları basınç kontrol ve dağıtım ünitesinden nozul girişine kadar olan alanı kapsar.

Otomasyon paneli, IEC standartlarına göre tasarlanmış olup malzemelerin seçimi yüksek kalitede olacak şekilde yapılmıştır. HMI ekran, kullanıcıya tam sistem kontrolü sağlamasının yanı sıra sistemin basınç değerleri ve sistem hatalarının görüntülenmesini sağlar. Uyarıların bu şekilde ayrıntılı olarak görüntülenmesi, hatalara daha hızlı erişim ve doğru müdahaleyi sağlar.

Bu ürünün müşteriye sunduğu avantajlar nelerdir?

Toz yoğunluğu ve uygulama alanı göz önüne alınarak yapılan basınç ve boru hattı hesapları ile optimum sis oluşumu ve etkin bir toz bastırma işlemi gerçekleştiriliyor. Uygulamaya özgü tasarımlar ile su tüketimi minimum düzeyde tutuluyor. Su tüketiminin belirli düzeylerde kalması ile su tasarrufu elde edilip ortamda çamur oluşumu engellenmiş oluyor. Bu sayede müşterilerimizin ve çalışanlarının çalışma koşullarında iyileştirme sağlıyoruz.

Dry Fog ürününün en önemli özelliği ya da özellikleri nelerdir?

Açısı ayarlanabilir nozul aparatı ve yüksekliği ayarlanabilir sisleme ünitesi ayakları sayesinde toz çıkaran bölgede etkin bir bastırma sağlanmıştır. Sistemde hava ve su kullanarak çalışan ultrasonik nozulların ve sisteme entegre sensörlerin kullanılmasıyla gerekmeyen durumlarda sistemin duraklaması ve ayarlanabilir zamanlayıcı sayesinde istenilen zamanlarda sistemin çalışması su tüketimini azaltıyor. Sisleme yapılacak bölgelerin ayrı ayrı çalıştırılabilmesi, ihtiyaç olan bölgelerde sisleme yapılması su tasarrufuna yardımcı olacaktır. Ultrasonik nozullarda oluşturulan uygun çaptaki su damlacıkları sayesinde tehlikeli olabilecek boyuttaki toz kontrolü sağlanmaktadır. Otomatik temizleme sistemi ile kolay bakım sağlayacak ve sistemin ömrünü uzatacaktır.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Politikamız sürekli değişen ekonomik koşullara uygun bir üretim anlayışıdır. Atıl olanı etkin hale dönüştürme ilkesi ile yola çıktık ve bu doğrultuda ilerliyoruz. Sıfır kaza, minimum çevre kirliliği, maksimum müşteri memnuniyeti sağlamak ve bu doğrultuda kaliteyi yakalamak en önemli misyonlarımızdır. Bu önemli noktalardan hareketle, sektörde firmamızı kalıcı tutan ise üretim ve hizmetimiz. Dünya standartlarını yakaladık ve bu çizgiyi bozmadan ilerliyoruz. Müşterilerimize sadece ürün/ekipman değil, bu ürün/ekipmanların test ve analiz işlemlerini gerçekleştirerek sistem optimizasyonunu sağlıyoruz.

Sürekli gelişme ve ekip çalışmasına olan inancımız hedeflediklerimize ulaşmamızda yol haritamız. İnancımıza her daim sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top