6.5 milyar dolarlık dev rezervde faaliyete başlanıyor

Bilecik Söğüt’te Gübretaş’a ait maden sahasında 2020 yılında keşfedilen 109 ton altın madeninin piyasa değeri, yaklaşık 6.5 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Rezervin kullanılabilmesi için maden sahasında gerekli hazırlıklar tamamlandı. Bu doğrultuda 27 Ocak Cuma günü, ilk altın külçenin dökülmesi planlanıyor.

Bilecik Söğüt’te Tarım Kredi Kooperatifi iştiraklerinden Gübretaş’a ait maden sahasında bulunan 109 ton altın rezervi 2020 yılında keşfedilmişti. 2 yıllık bir süreden sonra altının çıkarılması için gerekli hazırlıklar tamamlandı. Bu doğrultuda tahmini 6.5 milyar dolar değerinde olan rezervden ilk külçe 27 Ocak Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla dökülecek.

İlk etapta 1 milyon 252 bin ton altın çıkarılacak

Altının çıkarılması için 2 yıllık bir süreçte inşa edilen tesise 450 milyon liralık yatırım yapıldı. İlk etapta yüzde 82’lik çıkarılmaya hazır olan rezerve odaklanılacak. Daha sonra tüm maden sahasında altın çıkarılmaya başlanacak. 6 milyar doların üzerinde değere sahip rezervden ilk etapta 1 milyon 252 bin ton altın çıkarılacak. Tüm maden sahası işletilmeye başlandığında bu rakam 6-7 ton civarını bulacak. Geçtiğimiz yıl Türkiye, 42 ton altın üretti. Buradan çıkarılacak 7 tonluk altın madeninin, Türkiye’nin altın ihtiyacının yaklaşık yüzde 15’ini sağlayacağı anlamına geliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top