2050’ye kadar bir milyon madencinin işten çıkarılması söz konusu olabilir

Dünyada madenlerin kapatılmasına yönelik planlar yapılırken, pazarın ekonomik ve temiz enerji kaynakları olan rüzgar ve güneş enerjisi sektörüne dönüşü konuşuluyor. Bu sebepten dolayı da 2050 itibarıyla yaklaşık 1 milyon madencinin işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğu tespit edildi.

Uluslararası düşünce kuruluşu Global Energy Monitor (GEM) tarafından hazırlanan Küresel Kömür Madeni Takipçisi raporuna göre, küresel kömür üretiminin yüzde 90’ından sorumlu olan 4 bin 300 aktif ve planlanan istihdama ilişkin veriler yayımlandı. Bu kapsamda bir ilk olarak açıklanan çalışmaya göre, dünyada faaliyette olan kömür madenlerinde 2,7 milyon madenci, direkt olarak istihdam ediliyor. Madenlerin kapatılmasının gündeme gelmesiyle birlikte kömür endüstrisinin 2035’e kadar yaklaşık yarım milyon kişiyi işten çıkaracağı tahmin ediliyor. Bu hesaplamaya göre günde ortalama 100 işçinin işten çıkarılma riskiyle karşı karşıya kalması anlamına geliyor. Öngörülen maden kapanmaları göz önüne alındığında, 2050 itibarıyla, yaklaşık 1 milyon istihdam kaybı yaşanacağı söz ediliyor. Kömür madencilerinin toplam istihdamın 2,2 milyonu Asya’da bulunurken, madenlerin kapanmasından en fazla Çin ve Hindistan’daki istihdamın etkileneceği öngörülüyor.

Hindistan, 73 bin 800 kişiyi işten çıkarma riskiyle ilk sırada yer alıyor

Dünyadaki kömür üretiminin yarısından fazlasını oluşturan Çin’deki madenlerde 1,5 milyonun üzerinde madenci aktif olarak çalışıyor. Dünyanın ikinci en büyük kömür üreticisi olan Hindistan’da ise resmi kayıtlara göre 337 bin 400 madenci istihdam ediliyor. Bu iki ülkeyi, 160 bin madenci istihdamıyla Endonezya, 109 binle Rusya ve büyük kısmı Polonya’da olmak üzere 90 binle Avrupa takip ediyor. Hindistan devlet şirketi olan Coal India ise 2050’ye kadar 73 bin 800 kişiyi işten çıkarma riskiyle, şirketler arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de madenlerde yaklaşık 12 bin kişinin istihdam edildiği ve 2050’ye kadar 2 bin madencinin işsiz kalma riski bulunduğu tahmin ediliyor. GEM Küresel Kömür Madeni Takipçisi Proje Yöneticisi Dorothy Mei, rapora ilişkin değerlendirmesinde, kömür madenlerinin kapanmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyerek, işçiler için ortaya çıkacak ekonomik ve sosyal zorlukların önlenebileceğini belirtti. GEM Kömür Programı Direktörü Ryan Driskell Tate ise yaptığı açıklamada, “Temiz enerji dönüşümünün sadece laftan ibaret olmadığından emin olmak istiyorsak, işçileri gündemin ilk sırasına koymalıyız. Enerji dönüşümüne odaklanan teknolojiler ve piyasalarla, kömür madencilerinin ve topluluklarının endişeleri konusunda hareketli olmamız gerekiyor” sözlerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top