2019’a Kayen Sondaj yeniliği

Kayen Sondaj, Boart Longyear, Baroid ve Fann markaları ile müşterilerine hizmet veriyor. 2019 yılında Boart Longyear markasının renkli matkap serisi ve XQ tijleri ile ön plana çıkmayı hedefleyen firmanın Genel Müdürü Gökhan Nasuh ile bir araya gelerek, Kayen Sondaj’ı ve yeni ürünlerini konuştuk.

Sektöre 2013 yılında adım atan Kayen Sondaj, sadece sondaj ekipmanları değil sondaj kimyasalları, karot sandıkları gibi A’dan Z’ye ekipman tedariki sağlıyor. 2013’den 2015’e kadar Atlas Copco’nun bayiliğini üstlenen firma, 2015’ten sonra ise Boart Longyear, Baroid ve Fann gibi alanında lider markaların distribütörlüğünü üstlenerek müşterilerine hizmet veriyor. Ankara merkezli olarak hizmet verdiklerini belirten Kayen Sondaj Genel Müdürü Gökhan Nasuh, “Piyasada bilinirliği yüksek ve kaliteli malzemelerin tedarikini yapıyoruz. Boart Longyear sondaj ekipmanları, Baroid sondaj kimyasalları, Fann sondaj çamuru test ekipmanlarının tedarikini sağlıyoruz. Satış mühendisi ekibimiz ile her türlü saha desteği ve teknik çözüm desteği veriyoruz” dedi. 2019 yılı itibari ile Boart Longyear’ın yeni ürünleri olan renkli matkaplar ve XQ tijlere ağırlık vereceklerini vurgulayan Nasuh, bu ürünleriTürkiye’ye de getirmeye başladıklarını ve halihazırda kullanmaya başlayan müşterileri olduğunu ifade etti.

Yeni ürünler

Boart Longyear’ın bu sene lanse ettiği iki ürünün teknik detayları ve avantajları hakkında bilgi veren Nasuh, bu iki üründen biri renkli matkap serisi. Bu matkaplar diğerlerine nazaran daha geniş bant ve formasyon aralıklarına hitap ederken, daha hızlı sondaj ve daha uzun ömür vaad ediyor. Bu ürünlerimiz bütün dünyada kullanılıyor. Türkiye’ye de getirmeye başladık ve halihazırda kullanmaya başlayan müşterilerimiz mevcut” dedi. Bu yıl lanse ettikleri ikinci ürünün ise XQ tijler olduğunu ifade eden Nasuh, “Bu XQ tijlerin bir çok avantajı var. Çift başlangıç noktası var. Dolayısıyla çift başlangıçlı noktası olduğu için tijler birbirine bağlanırken çok daha hızlı ve birbirini zedelemeden bağlanıyor. Makine tarafından zedelemeden bağlandığı için de dişler daha uzun ömür sunuyorlar. Ek olarak Baroid sondaj kimyasallarının bu yıl piyasaya sunduğu ve sadece maden sondajlarına özel tasarladığı sondaj çamuru ürünü var. Müşterinin sondaj çamuru hakkında yeterince bilgisi olmasa bile kolaylıkla kullanabileceği yeni bir hazır ürün. Bu ürünle ilgili de mart ayı içerisinde Türkiye’deki 2 firmada testler yapacağız. Yurtdışından uzmanlar gelecek ve ürünü deneyecekler. 15 gün boyunca çeşitli sahalarda denemeler yapacaklar. Sonrasında ise satışa başlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

2018-2019 değerlendirmesi

Kayen Sondaj Genel Müdür Gökhan Nasuh

2018 çok hareketli başladığını ve iyi bir yıl olduğunu belirten Nasuh, “Özellikle bakanlığın yaptığı açıklama sonrasında 2018 ve 2019’da vaad edilen işlerin 2018 yılında gerçekleşmesiyle gerek sondaj firmaları gerekse maden firmaları sondaj sektörüne ciddi yatırımlar yaptılar. Bu da doğal olarak bize olumlu yansıdı. Fakat 2018’in ikinci yarısından itibaren döviz kurunda oluşan dalgalanma ve piyasalardaki daralma bizi de etkiledi. Fakat genele bakacak olursak 2018 başarılı bir yıl oldu” dedi 2019’un ise herkes için olduğu gibi belirsiz bir seyir izlediğini belirten Nasuh, “Çünkü bir önceki sene bakanlık tarafından vaad edilen projeler için henüz net bir bilgi yok. Sektörde genel bir daralama bekliyoruz. Buna yönelik önlemlerimizi aldık. Fakat 2018 yılı gibi bir yıl olacağını sanmıyorum” şeklinde belirtti.

Delme patlatma ürünlerinin satışına başlayacağız”

Boart Longyear’ın delme patlama ekipmanlarının önümüzdeki yıl itibari ile satışana başlayacaklarını belirten Nasuh, “Bu konuda çalışmalara başladık. Çünkü Boart Longyear’ın bu gruptaki ürünleri oldukça kaliteli fakat bilinirlik açısından eksiklikleri var. Bilinirlik için de ek çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yabancı yatırımcı gelmesi gerekiyor”

Maden sektörünün iyi bir yıl geçirmesi için yabancı yatırımcının Türkiye’ye gelmesi gerektiğinin altını çizen Nasuh, “Büyük yatırımlar gerekiyor. Daha önceki yıllarda Avustralyalı ve Kanadalı firmalar hayli ilgi gösteriyorlardı. Fakat 2012’den bu yana devam eden izin süreçleri nedeniyle yatırımcılar Türkiye’den uzaklaştı. Bu firmaların tekrar gelmesi gerekiyor. Bu tür süreçler de kısa sürede gerçekleşmiyor. O nedenle 2019’dan beklentilerimiz yüksek değil” dedi.

Satış sonrası hizmetler

Satış sonrası hizmetler olarak müşterilerine servis ekipleri ile 7/24 destek verdiklerini ifade eden Nasuh, “Eğer firmaların acil bir ürüne ihtiyacı olursa hemen hizmet veriyoruz ve ürünü sağlıyoruz. Eğer ürünlerimizin kullanılmasında bir destek talep eden müşterimiz olursa da her türlü destek ve eğitimi veriyoruz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top