TÜRKİYE, MADEN İHRACATINDA CUMHURİYET TARİHİ REKORU KIRDI

ANKARA’DA BİR OTELDE DÜZENLENEN ‘2021 MADEN İHRACATI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI’NA KATILAN ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ, “2021’DE CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUNU KIRARAK 5 MİLYAR 930 MİLYON DOLARLIK MADEN İHRACATI YAPTIK. HER YENİ REKOR, BİZE YENİ BİR SORUMLULUK DAHA YÜKLÜYOR” DEDİ.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Madencilik sektörümüz normalleşme dönemine girilmesiyle birlikte özellikle ihracat bazlı büyük bir sıçrama yaşadı. 2021’de Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 5 milyar 930 milyon dolarlık maden ihracatı yaptık. Her yeni rekor bize yeni bir sorumluluk yüklüyor. 2000 yılında maden ihracatımız 565 milyon dolardı. Son 20 yılda 10 kattan fazla bir artış yakaladık. 2020’deki 4 milyar 270 milyon dolarlık maden ihracatımızla kıyasladığımızda ise yıllık bazda yüzde 40’lık bir artış oldu” dedi. Düzenlenen ‘2021 Maden İhracatı Değerlendirme Toplantısı’na başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez olmak üzere Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Tabii Kaynaklar Dairesi Başkanı Leman Çetiner, Maden Petrol İşleri Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Yasin Erdoğan, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan ve davetliler katıldı.

‘İHRACAT PORTFÖYÜMÜZE YENİ ÜLKELER EKLEDİK’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, maden ihracatı yapılan ülkelere yenilerini eklediklerini belirterek, “2021 yılında maden ihracatı yaptığımız ilk 10 ülke Çin, ABD, İspanya, Bulgaristan, Belçika, İtalya, Hindistan, İsveç, Almanya, Fransa oldu. Bu sene portföyümüze Endonezya, Özbekistan, Hong Kong, Arnavutluk ve Sırbistan gibi yeni ülkeleri de ekledik. Maden ihracatımızı en yoğun gerçekleştirdiğimiz Çin yüzde 28, ABD yüzde 9,7, İspanya yüzde 5, Bulgaristan ve Belçika ise yüzde 4 oranıyla öne çıkıyor” diye konuştu.

“EN ÇOK METALİK CEVHER İHRAÇ EDİLDİ”

En çok ihraç edilen ürünün 2 milyar 150 milyon dolar ile metalik cevherler ve grubu olduğunu söyleyen Bakan Fatih Dönmez, “Bir diğer sevindirici gelişme ise işlenmiş doğal taş ihracatında oldu. Bu ürün de 1 milyar 283 milyon dolar ile ikinci sırada yer aldı. Endüstriyel mineraller ilk defa milyar dolarlar seviyesini aşarak 1 milyar 100 milyon dolarlık ihracatla listemizin üçüncü sırasında yer aldı. Maden ihracatımız alt kalemlerde dengeli bir dağılım gösteriyor. Bir maden grubu ihracatın önemli bir kısmını domine edip diğerleri daha küçük yüzdelerle yer almıyor. Ürün çeşitliliğinin artırılması yönünden de bizler içinde önemli bir gelişme. En fazla dış ticaret fazlası verdiğimiz madenlerimiz ise doğal taşlar, bor, trona, krom-ferrokrom, feldispat ve tuz madeni oldu” ifadesini kullandı.

“2021’DE ALTINDA 2 MİLYAR DOLAR DIŞ TİCARET FAZLASI”

Bakan Dönmez, 2021’de altında 7,6 milyar dolarlık ihracat, 5,6 milyar dolarlık ise bir ithalat rakamını yakaladıklarına dikkat çekerek, “2017’den bu yana dış ticaret açığımız olan altında bu sene yaklaşık 2 milyar dolarlık bir dış ticaret fazlası elde ettik. Altın madenciliği önem verdiğimiz sektörlerin başında geliyor. Çünkü, Türkiye’de üretilen ürünler içinde, en fazla katma değer sağlayan ürünler arasında ilk sırada altın geliyor. Kamu ve özel sektörün ortak hedefler doğrultusunda ortaya koyacağı çalışmalar bizi güçlü bir şekilde daha da ileriye götürecek. Bakanlığımız sektörle güçlü bir iletişim halinde. Her zaman sektörümüzün yanında olduğumuzu ve destek vereceğimizin bilinmesini istiyoruz. Pandemiye rağmen üretimimiz çok iyi seviyelerde seyrediyor. Madencilik alanında yaptığımız çalışmaların semeresini kat kat alıyor ve bir sonraki sene artan bir ivmeyle daha fazla mesafe kat ediyoruz” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top