Maden sektörü yüzde 47 büyüdü

Türkiye ekonomisi için stratejik önemde bulunan maden sektörü, 2021 Şubat ayında 141 ülkeye toplam 415,5 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdi.  Sektörün ihracatında geçen yılın aynı ayına kıyasla değer bazında yüzde 47,21 artış yaşanırken, toplam ihracat ilk 2 aylık dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 25,71’lik artışla 768,7 milyon dolar oldu. Rakamları değerlendiren İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, konuyla ilgili  “Madencilik sektörü olarak ihracatta önemli bir performansa imza attık. Ekonomik anlamda beklentilerin yükselmesi ve 2021 büyüme tahminlerinin pozitif yönde seyretmesi sektörümüzü olumlu etkilemeye devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin Şubat 2021’deki ihracatı, tüm sektörler için geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yüzde 9,6 artışla 16,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ihracatını en çok arttıran sektör maden sektörü oldu. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, sektörün şubat ayı ihracatını 415,5 milyon dolar olarak açıklarken, geçen yılın aynı ayına göre yaşanan artışı yüzde 47,21 olarak ifade etti.

Türkiye en çok mermer, traverten, çinko ve krom ihraç etti

Maden sektörünün alt kırılımlarında yaşanan artışlara da dikkat çeken Dinçer, şunları kaydetti: “Doğal taş ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,45’lik artış grafiği yakaladık. Buradaki artışı önemsiyoruz çünkü dünyanın doğal taşta en büyük dört ihracatçısından biriyiz. Hedefimiz dünya ihracatında Pazar payımızı arttırmak. Doğal taş ihracatımızın 160,8 milyon dolarlık kısmını işlenmiş doğal taş, 118,1 milyon dolarlık kısmını ise blok doğal taş ihracatı oluşturdu. Maden ihracatını ürün grubu bazında incelediğimizde en çok ihracatın metalik cevherler grubunda yapıldığını görüyoruz. Şubat ayı sonu itibariyle, metalik cevherler ihracatında yüzde 64,65 artış ile 271,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer

Çin liderliğini korudu Suudi Arabistan 63. sıraya düştü

Sektörün 141 ülkeyi kapsayan ihracat listesinde öne çıkan ülkeleri de paylaşan Aydın Dinçer, sözlerine şu şekilde devam etti: “Maden sektöründe en çok ihracat yaptığımız ülkeler Çin, ABD, Belçika, İspanya ve İtalya oldu. Doğal taş grubunda en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke ise Çin, ABD, Fransa, İsrail ve Hindistan oldu. Bununla birlikte Suudi Arabistan’a yapılan maden ihracatında 2 aylık dönemde geçen yıla kıyasla yüzde 98,99’luk, doğal taş ihracatında % 99,34’lük düşüş yaşandı. Suudi Arabistan, doğal taş ihracatı gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında 3’üncü sıradan 63’üncü sıraya geriledi.”

Sektör ihracat performansı pandemi öncesi döneme göre değerlendirilmeli

Maden Sektörünün, 2020 yılı Ocak ayında Çin’de başlayan ve etkisi tüm dünyaya yayılan Covid-19 Pandemisinden ilk etkilenen sektörlerden olduğunu belirten Aydın Dinçer:  “ 2020 yılını pandemi ve yeni normale uyum sağlama süreci ile geçirdik, üretim ve ihracatta duraksamalar yaşadık. Bu sebeple ihracat performansımızı 2020 yılı değil 2019 yılının aynı dönemine oranla değerlendirmek çok daha gerçekçi olur. Bu bakış açısıyla değerlendirme yaptığımızda, ilk iki aylık dönemde maden sektörü ihracatımızın 2019 yılının aynı dönemine oranla yüzde 28 artış gösterdiğini söyleyebiliriz. Aynı değerlendirme ile doğal taş ihracatımızda 2019 yılına oranla yüzde 10, metalik cevherlerde yüzde 63, endüstriyel minerallerde yüzde 8, ferro alyajlarda ise yüzde 76 artış yaşandı”.

8 Mart’ta Türk Doğal Taş Sektörü İngiltere’ye gidiyor

Pandemi koşullarına rağmen aşı uygulamalarının hız kazanması ve kontrollü normalleşme sürecine girilmesinin, 2021’deki olumlu havanın devam etmesine katkı sağladığını aktaran Dinçer, yeni normalle birlikte ülke ziyaretlerinin sanal ortamda yıl boyu devam edeceğini söyledi. Dinçer, “8-19 Mart tarihleri arasında Birleşik Krallık ’a, 12-16 Nisan tarihleri arasında ise Rusya’ya sanal ticaret heyetiyle gideceğiz. Bunların yanı sıra işlenmiş doğal taşta önemli pazarlarımızın başında gelen ABD’de ve İtalya’da yapılacak fuarlara ise fiziki olarak katılım sağlayacağız” dedi.

2021’de iş süreçlerini hızlandıracak bir anlayışın hakim olacağını umuyoruz

Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 1,8, geçen yılın son çeyreğinde ise yüzde 5,9 büyüme kaydetmesinin açıklanmasıyla birlikte 2021’e dair beklentilerini paylaşan Dinçer, sözlerini şöyle tamamladı: “Ekonomik anlamda beklentilerin yükselmesi ve 2021 büyüme tahminlerinin pozitif yönde seyretmesi sektörümüzü olumlu anlamda etkilemeye devam ediyor. İhracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler, seyahat kısıtlamaları yüzünden seçili ürünleri alamaması nedeniyle stoklarını eritti ve 2021 yılında yüksek hacimle alımlar yapmaya başladı. Bu sayede madencilik sektörü olarak ihracatta önemli bir performansa imza attık. İlerleyen aylarda da artışın süreceğini öngörüyoruz ‘’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top