MADEN SEKTÖRÜ NİTELİKLİ GENÇLERLE PARLAYACAK

MADENCİLİK SEKTÖRÜNE NİTELİKLİ İŞGÜCÜ KAZANDIRMAK VE SEKTÖRLE İLGİLİ ÜNİVERSİTE BÖLÜMLERİNİ SEÇEN ÖĞRENCİLERE BURS VERMEK AMACIYLA GEÇTİĞİMİZ YIL HAYATA GEÇİRİLEN “CEVHERİMİZ SENSİN” PROJESİ, İKİNCİ YILINDA DA GENÇ MÜHENDİS ADAYLARINA DESTEK OLUYOR. TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ MADEN SEKTÖR KURULU VE YÖK İŞ BİRLİĞİNDE GERÇEKLEŞEN PROJE KAPSAMINDA; 2021 YKS SINAVI BAŞARI SIRALAMASINDA İLK 100.000’DE YER ALAN VE  MADEN MÜHENDİSLİĞİ, JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ, JEOFİZİK MÜHENDİSLİĞİ VEYA CEVHER HAZIRLAMA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMLERİNDEN BİRİNİ İLK 5 TERCİHİ ARASINDA KAZANAN ÖĞRENCİLERE ASGARİ ÜCRET ORANLARINDA BURS DESTEĞİ SUNULUYOR.  

IMIB Başkanı – Aydın Dinçer

Üniversitelerin maden, jeoloji, jeofizik ve cevher hazırlama mühendisliği bölümlerinin algısını yükseltmek ve sektörün ihtiyaç duyduğu yetkin insanlar yetiştirmek amacıyla 2020-2021 yılında başlatılan “Cevherimiz Sensin” burs projesi, ikinci yılında da öğrencilerin yanında oluyor. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği (BAİB) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) arasında imzalanan protokol çerçevesinde devam eden Cevherimiz Sensin projesi kapsamında; 2021 YKS sınavı başarı sıralamasında ilk 65.000’de yer alan, ve İstanbul ile Ankara’da bulunan üniversitelerin Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerinden birini ilk 5 tercihi arasında kazanan öğrencilere yabancı dil hazırlık sınıflarındaki eğitimleri de dahil olmak üzere öğrenim süreleri boyunca her yıl 9 ay süresince burs veriliyor. İlk 30.ooo’de binde yer alan öğrencilere asgari ücret(aylık 2.557 TL), 30.o01-50.000 arasında yer alan öğrencilere asgari ücretin yarısı (aylık 1.278 TL), 50.001-65.000 arasında yer alan öğrencilere ise asgari ücretin üçte biri (aylık 852 TL) tutarında destek sağlanıyor. Ayrıca Maden Sektör Kurulu’nun bu sene Anadolu’daki üniversitelerin de tercih edilmesini teşvik etmek üzere aldığı karar ile, ilk 100.000’e giren ve İstanbul ile Ankara dışındaki üniversiteleri tercih eden öğrencilere de tam asgari ücret (aylık 2.557 TL) tutarında burs veriliyor.

İlk 100.000’e giren ve İstanbul ile Ankara dışındaki üniversiteleri tercih eden gençlere tam asgari ücret oranında burs imkanı

2021 YKS sınavı başarı sıralamasında ilk 100.000’e giren ve İstanbul ile Ankara dışındaki illerde yer alan üniversitelerin Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği veya Jeofizik Mühendisliği bölümlerinden birini ilk 5 tercihi arasında kazanan öğrencilere de öğrenim süreleri boyunca her yıl 9 ay süresince aylık 2.557 TL tutarında burs veriliyor. Burs rakamları her eğitim-öğretim yılı başında güncelleniyor. Öğrencilerin öğrenim hayatı boyunca burstan faydalanabilmeleri için her yıl 4 üzerinden 2,5 genel not ortalamasına sahip olması gerekiyor.

“Madenciliğe odaklanacak gençlerimiz sayesinde verimlilik artacak”

Üniversite sınavında başarılı olan öğrencilerin, sektörle ilgili bölümleri seçmelerini teşvik etmek için bu projeyi hayata geçirdiklerini belirten TİM Maden Sektör Kurulu ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, “Ülkemiz maden açısından barındırdığı zengin rezervleriyle adından söz ettiriyor. Bu alandaki gücümüzü pekiştirmek için sektörümüzün ihtiyaç duyduğu yetkin insanları üniversite hayatından itibaren yetiştirmemiz gerekiyor. Bu düşünceden hareketle hayata geçirdiğimiz Cevherimiz Sensin burs projesi sayesinde geleceğimizi bugünden inşa ederek hem sektörümüzün hem de gençlerimizin bilgi ve birikim seviyesini daha üst noktalara taşımayı planlıyoruz. Kamuda, özel sektörde ya da üniversitelerde madenciliğe odaklanacak gençlerimiz sayesinde işlerimizin de verimliliği artacaktır. Bu projemizle gençlerimize güçlü bir kapı açtığımız gibi, sektörümüzü de onların varlığıyla daha parlak bir hale getirmenin altyapısını oluşturuyoruz. Cevherimiz olan gençlerimize elimizden geldiğince destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top