EPIROC DIAMEC SMART 6, ETİ BAKIR’IN KÜRE TESİSLERİNDE

EPIROC VE ETİ BAKIR İŞLETMELERİ ARASINDAKİ İŞ BİRLİĞİ KATLANARAK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR. ETİ BAKIR SON OLARAK KÜRE TESİSLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE DIAMEC SMART 6 YERALTI SONDAJ MAKİNESİNİ FİLOSUNA EKLEDİ. OPERASYON SIRASINDA DELİK DELİNEN KAYAÇ YAPISI VE MAKİNENİN ÇALIŞMA KOŞULLARIYLA İLGİLİ PEK ÇOK PARAMETREYİ KAYIT ALTINA ALAN DIAMEC SMART 6, KÜRE TESİSLERİNDEKİ VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR.

Eti Bakır, Kastamonu’nun Küre ilçesinde bulunan yeraltı maden işletmesiyle yılda 1.350.000 ton tüvenan bakır üreterek, Türkiye’nin önemli bakır üretim merkezleri arasında yerini alıyor. Eti Bakır Küre tesisi, Epiroc ile devam eden iş birliği doğrultusunda sondaj makinesi filosuna Diamec Smart 6’yı ekledi. Klasik makinelere göre pek çok avantaj bulunan Diamec Smart 6, makinenin operasyon sırasında delik delinen kayaç yapısıyla ve makinenin çalışma koşullarıyla ilgili pek çok parametreyi kayıt altına alıyor. Böylece delgi işlemi sırasında operatörlere duyulan ihtiyaç en aza indiriliyor. Operatörün bulunmadığı zamanlarda da delgiye devam edebilen Diamec Smart 6, bu özelliğiyle vardiya değişimi sırasında kullanıcılarına fayda sağlıyor. BU özellik sayesinde Diamec Smart 6 ile delinen kayaç yapısına bağlı olarak günde 10 metre fazladan delik delmek mümkün oluyor. Eti Bakır gibi, madencilik faaliyeti sırasında veri toplama ve değerlendirme çalışmasına önem veren firmalar için Diamec Smart 6, topladığı verilerle saha ve kayaç yapısı hakkında çok önemli bilgiler sağlayarak, sondajın ilerleyen aşamalarına ışık tutuyor.

DELME İŞLEMİNE AİT VERİLERE KOLAYLIKLA ULAŞILIYOR

Epiroc’un özel bir yazılımı Exploration Manager sayesinde makinenin kaydettiği tüm veriler, basit bir USB vasıtasıyla bilgisayara aktarılabiliyor. Yapılan bu kayıt ile delme işlemine ait geriye dönük hataların ve arızaların tespit edilmesi mümkün oluyor. Bu program ile kullanıcı tarafından belirlenen parametrelere göre, operatör bazında veya vardiya bazında çok değişik analizler yapılırken operasyonla ilgili iyileştirici aksiyonlar alınabiliyor. Makinenin Türkçe menülü bilgisayar sistemi, kullanıcı dostu bir özellik olarak dikkat çekiyor.

KORUYUCU KAFES İŞ GÜVENLİĞİ

Gelişmiş makine altyapısı sayesinde iş güvenliği anlamında da kullanıcısına avantaj sağlayan Diamec Smart 6’nın üzerinde daha az miktarda kablo mevcut. Yer altında dar alanlarda çalışma zorunluluğu dikkate alındığında, bu özellik önemli bir avantaj olarak sunuluyor. Yine çalışma güvenliği bakımından sunulan önemli özelliklerden birisi de makine üzerindeki koruyucu kafes yapısı. Bu koruyucu kafes makine üzerindeki hareketli parçaların, operatör veya makine etrafında bulunması gereken diğer personelle irtibatını keserek ekstra güvenlik sağlıyor. Sonuç olarak sağlanan bu avantajlarla yüksek performanslı ve düşük maliyetli bir sondaj işlemi gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top