Epiroc, 2022’nin 4. çeyreğinde siparişlerde artış görüyor

İsveçli madencilik ve altyapı ekipmanı üreticisi Epiroc, 2022’nin 4. çeyreğine ilişkin ara raporunu yayınladı. Çeyrek boyunca duyurulan çok sayıda satın almanın Epiroc’un otomasyon, elektrifikasyon ve dijitalleşme alanındaki konumunu güçlendirdiği söyleniyor.

Şirketin, yüksek müşteri faaliyeti ile desteklenen hizmetin iyi büyümeye devam ettiğini bildirmesiyle, talebin dördüncü çeyrekte yüksek kaldığı söyleniyor. Rapora göre sipariş alımı %18 artarak 1.2 milyar euroya yükseldi.

“Pazarda güçlü bir gelişme kaydettik”

Rapora ilişkin konuşan Epiroc CEO’su Helena Hedblom, “2022 yılı boyunca Epiroc, Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan aksamalar da dahil olmak üzere önemli tedarik zinciri zorluklarını yönetti. Mart ayında, o sırada dördüncü en büyük pazarımız olan Rusya’ya teslimatları durdurduk. 2022’de müşteri etkinliği yüksek kaldı. Birçok büyük ekipman siparişi kazandık ve satış sonrası pazarında güçlü bir gelişme kaydettik” dedi.

Rekor gelir artışı

Güçlü sipariş büyümesi dönemi, tedarik zinciri zorluklarını hafifletme ve Epiroc’un üretim tesislerinden elde edilen iyi çıktı düzeyi, rapor edilen “rekor düzeyde yüksek” gelirlere yol açtı. Organik olarak, şirketin gelirleri %8 artarak 1.22 milyar euroya yükseldi. Üretici, yaklaşık 9-12 aylık tedarik süreleri ve uzayan nakliye süreleri ile güçlü bir ekipman büyümesi döneminin ardından, çeyreğin daha yüksek bir işletme sermayesi ile sona erdiğini belirtiyor. Bu da işletme nakit akışını olumsuz etkiledi ve 134 milyon Euro tutarında gerçekleşti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top