İnan Makina, Tuzla Şubesi’nde müşterileriyle buluştu

Hidrolik kırıcı üretiminde dünyanın önemli markalarından biri olan İnan Makina, kuruluşundan bu yana iş ortaklığı yaptığı müşterileriyle bir araya geldi. İnan Makina Kurucusu Mehmet Tuscuoğlu’nun da katıldığı müşteri etkinliğinde İnan Makina’nın Çerkezköy’deki yeni fabrikası tanıtıldı ve yeni 5 tonluk MTB 505 ile 7 tonluk MTB 705 kırıcılarının lansmanı gerçekleştirildi.

Ürettiği MTB marka hidrolik kırıcılar ile dünyada önemli bir marka konumuna gelen İnan Makina, Mehmet Tuscuoğlu’nun isteği üzerine kuruluşundan bu yana iş birliği yaptığı müşterileriyle Tuzla Şubesi’nde düzenlenen etkinlikte buluştu. İnan Makina Kurucusu Mehmet Tuscuoğlu, etkinliğe katılan müşterilerin tamamıyla yakından ilgilendi ve uzun süre sohbet etti. Eski günlerin anıldığı etkinliğe müşteriler de yoğun ilgi gösterdi. Maden ve Ocak Teknolojileri Dergisi olarak etkinlikteki yerimizi aldık ve İnan Makina yetkilileri ve müşterilerle görüştük.

Müşterilerle beraber büyüdük”

Yaklaşık 48 yıl önce üretim hayalleriyle İnan Makina yolculuğuna çıkan ve gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarla kırıcı sektörünün duayen isimleri arasında yer alan Mehmet Tuscuoğlu, ürettikleri MTB marka kırıcı ve ataçmanları, 65 ülkeye ihraç ettiklerini söyledi. 1972 yılında 50 metrekarelik bir dükkan ile İnan Makina’nın kurulduğunu belirten Mehmet Tuscuoğlu, “80 yaşındayım, 48 seneden beri de kırıcı sektöründe faaliyet gösteriyorum. Ama artık işleri benden sonra bu işi devam ettirecek genç kuşağa devrediyorum. Kızım Tijen Alkan yönetim kurulu başkanı ve eşi Dinçer Alkan yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak bundan sonra devam edecek. Bizimle beraber çalışan güçlü bir yönetim kadromuz var ve İnan Makina’ yı daha da ileri götüreceklerinden eminim. Türkiye’de ilk kırıcıyı üreten benim, çok çabaladım. İlk işe başlarken bu kadar büyüyeceğimizi tahmin etmiyordum ama biz müşterilerimizle beraber bugünlere geldik. Onların desteklerini her zaman yanımızda hissettik. Onlarla beraber büyüdük. Müşterilerimizin görüşleri bizim için çok değerli. Onlardan aldığımız geri dönüşleri üretimimize uygulayarak daha kaliteli bir ürün ortaya çıkardık. Amacımız her zaman % 100 yerli üretimi sağlamaktı. Dolayısıyla hep beraber belirli bir seviyeye gelmek için mücadelemiz hala devam ediyor” dedi.

İnandık ve zoru başardık”

Üretime başladıkları yıllarda “Türkiye’de mümkün değil hidrolik kırıcı üretemezsiniz” diye söylentilerin ortaya çıktığını belirten Mehmet Tuscuoğlu, bugün İnan Makine olarak ürettikleri MTB kırıcıları ve ataçmanları, Türkiye’nin yanı sıra yurt dışı pazarına da sunduklarına dikkat çekti. İnan Makina olarak dünyanın önemli organizasyonları arasında yer alan Bauma, İntermat ve Conexpo Fuarı’na katıldıklarını ve çok iyi dönüşler aldıklarını dile getiren Tuscuoğlu, şunları ekledi: “İlk yurt dışı fuarımız Bauma’da ürettiğimiz kırıcımızı sergilediğimizde bize inanmadılar. ‘Mümkün değil Türkiye’de siz kırıcı üretemezsiniz. Nereden alıyorsunuz onu söyleyin bize’ dediler. Tabi bu olay karşısında bizim moralimiz çok bozuldu ama biz yaptığımız işe inandık ve üretime devam ettik. Zoru başardık. Önemli olan kaliteli ve dünya standartlarında bir ürün sunmaktı. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye’de ürettiğimiz yerli kırıcı ve ataçmanlarımızı dünyanın farklı noktalarına gönderiyoruz. Ülkemize katma değer sağladığımız için çok mutluyuz.”

Yeni fabrika ve teknoloji

Uzun yıllar iş ortaklığı yaptıkları müşteriler ile buluşmak için Tuzla Şubesi’nde bir etkinlik düzenlediklerini kaydeden İnan Makina Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Dinçer Alkan, etkinliğe katılan müşterilere Çerkezköy’deki yeni fabrikayı da tanıtma fırsatı bulduklarını söyledi ve şunları ekledi: “Kurucumuz Mehmet Tuscuoğlu’nun isteği üzerine uzun yıllardır çalıştığımız müşterilerle bir araya gelmek istedik. Özellikle Anadolu yakasındaki müşterilerimizle buluştuk ve İnan Makina ile ilgili olan anılarını yad ettik. Bu etkinlik kapsamında Çerkezköy’deki yeni fabrikamızı ve yeni ürünlerimizi tanıtma imkanı bulduk.” Çerkezköy’deki yeni fabrikadaki çalışmaların 2019 yılı itibariyle kesintisiz devam ettiğini aktaran Dinçer Alkan, 82 bin metrekare üzerine kurulu yeni tesisle ilgili açıklamalarda bulundu: “62 bin metrekarelik alan sahip fabrikamızda hammaddeden başlayarak bütün prosesleri takip ederek, A’dan Z’ye hidrolik kırıcılarımız, yıkım makaslarımız, burgular, kompaktörler, delici bit ve ataçmanların üretimine devam ediyoruz. Yeni fabrikamızda tabi mümkün olan son teknolojiyi getirdik. Olabilecek en iyi şartları sağlayarak en verimli şekilde dünya çapında dünya markası olan MTB ürünlerini üretiyoruz. 2019 yılı itibariyle yeni fabrikamızdaki çalışmalarımız kesintisiz sürüyor. İkitelli’deki fabrikamızda satış ve satış sonrası hizmetlerimiz, Tuzla, Ankara, Antalya ve Burdur’daki şubelerimizde de çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.”

MTB, dünya markası haline gelecek”

İnan Makina’nın Kurucu Mehmet Tuscuoglu’nun iş ortaklarını ziyaret etme fikrinden hareketle yola çıktıklarını ve bu kapsamda İnan Makina ile uzun yıllardır iş birliği yapan müşterilere yönelik bir etkinlik düzenlediklerini kaydeden İnan Makina Şubeler Direktörü Gürel Sancak, “Tijen Hanım (İnan Makina Yönetim Kurulu Başkanı), Mehmet Bey’in uzun zamandır eski dostlarını ve iş ortaklarını ziyaret etmek istediğini söyledi. Biz de Mehmet Bey’in yaşı itibariyle tek tek gezmek yerine Tijen Hanım’ın da yardımlarıyla eski dostları bir araya getirelim istedik. Sağolsunlar müşterilerimiz de bizi kırmadılar ve İnan Makina’yı İnan Makina yapan bugünlere gelmesinde her birinin ciddi temel taşı olan insanlarla bir araya geldik” dedi. İnan Makina’nın Türkiye’de ve dünyada önemli başarılara imza attığının altını çizen Gürel Sancak, “Biz kendimize daima Mehmet Tuscuoğlu’nu örnek alıyoruz. Bugünlere nasıl gelindiğini irdeliyoruz. Mehmet Bey’in bugünlere gelmesindeki en büyük neden esnaflık, zamanında hızlı hizmet ve kalite. Bu sıralamanın yerleri değişir ama her şeyden önemlisi hizmet ve müşteri memnuniyeti asla değişmez. Biz de bu memnuniyeti sağladık. Onun yanı sıra TÜBİTAK destekli arge merkezimizde sürekli çalışmalar yaparak, İnan Makine olarak ürün ağımıza her yıl yeni ürünler katarak, kalitemizi her yıl daha üst seviyeye çıkarıyor ve yolumuza devam ediyoruz. İnan Makina, Türkiye’de yüzde 68’lik bir pazar payına sahip. Yurt içindeki pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz ama bizim asıl hedefimiz şu an yurt dışı. Yurt dışında MTB’yi bir dünya markası haline getirmek istiyoruz. Bunun içinde önümüzdeki aylarda Las Vegas’ta Conexpo Fuar’ında olacağız ve 5 tonluk MTB 505 ve 7 tonluk MTB 705 kırıcılarımızı sergileyeceğiz.”

Yurt dışında pazar payı artıyor

İnan Makina’nın yurt dışındaki çalışmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan İnan Makina Almanya Şube Müdürü Adnan Edizcan, yurt dışında her geçen gün pazar paylarını artırdıklarını söyledi. İnan Makina’nın Bulgaristan’dan sonra Almanya’da da şube kurduğunu kaydeden Adnan Edizcan, “Almanya şubesi İnan Makina’nın ikinci yurt dışı şubesi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Almanya’dan önce Bulgaristan’ı kurduk daha sonra Almanya’da yapılanmaya karar verdik. 2015 yılının sonundan itibaren Almanya’da satış, yedek parça ve servis hizmetlerimize devam ediyoruz. Almanya bizim için oldukça hareketli ve iyi bir pazar. Almanya’da iyi bir konumdayız. Pazardaki ilk dört firmadan birisiyiz. Memnunuz ve her geçen gün satış rakamlarımız artıyor. Gittikçe de kalitemizi ortaya koydukça müşteri sayımızda da artış yaşanıyor” dedi.

MÜŞTERİLERİN GÖRÜŞLERİ

Vedat Baltaoğlu İnşaat – Vedat Baltaoğlu

1999 yılında Marmara Bölgesi’nin doğusunda çok ciddi bir deprem yaşadık. Bunun sonucunda kırıcı kullanımımız arttı. Bu dönemde İnan Makina ile tanıştık ve ürünlerini kullanmaya başladık. O günkü heyecan ile İnan Makina hala çalışmaya devam ediyoruz. Kalite, sağlamlık ve yerli olması nedeniyle MTB markasını yıllardan beri tercih ediyoruz. Şuan da Yozgat, Kırşehir ve Sakarya’daki tüm şantiyelerimizde İnan Makina’nın dışında farklı bir marka bulunmuyor. Sadece İnan Makina’nın kırıcılarını kullanıyoruz ve ürünlerden son derece memnunuz. Ayrıca satış sonrası hizmetler konusunda da gerekli tüm hizmeti en kısa sürede alıyoruz. İnan Makina’nın yetkililerine istediğimiz saatte rahat ulaşabiliyoruz ve yaşanan herhangi bir problem en kısa sürede gideriliyor. Bizim gibi firmalar, aradığı zaman karşısında bir muhatap buluyorsa bu iş birliğinin sürekli devam etmesini sağlar. İş birliğimiz uzun yıllardan beri devam ediyor. Bundan sonrada durmaya niyetimiz yok.

Özdemir Hafriyat – Hacı Ali Özdemir

Kırıcı kullanmaya başladığım günden beri İnan Makina ile çalışıyorum. Türkiye piyasasında İnan Makina’nın kırıcıları oldukça yaygın kullanılıyor. Kırıcılardan çok memnunum. Her şeyden önce bizim burada karşılaştığımız insanlar, yöneticisinden üretimde çalışanına kadar sınırsız bir hizmet alıyoruz. Burayı kendi yerimiz gibi görüyoruz. Onun için çok mutluyum. Kaliteli, sağlam ve dünya markası olan MTB marka yerli üretim kırıcılarına herkesin destek vermesini istiyorum.

Akyıldız Hafriyat – Asım Akyıldız

İnan Makina, ürünlerinin kaliteli, sağlam ve dayanıklı olması kadar sahibinin ve yöneticilerinin de insanlıkları çok değerli. Firmanın kurucusu Mehmet Tuscuoğlu’nun insanlığı bende büyük izler bıraktı. Ürünlerine zaten söylenecek tek bir söz bulamıyorum. Bir ara farklı bir marka ile çalıştım ama daha sonra aradığım kaliteyi ve sağlamlığı bulamadığım için yeniden MTB markasını tercih ettim. İnan Makina’nın dünyadaki ve Türkiye’deki başarısı bana da gurur veriyor. İnan Makina’nın ürünün bir şantiyede çalıştığını görünce mutlu oluyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

scroll to top