Yeni serinin ilk sahibi Akçelik Madencilik oldu

15 Mart 2016 Salı - 14:00
Kategori: Video Galeri

PAYLAŞ

Akçelik Madencilik, bin 200 hektarlık maden alanında kömür çıkarma çalışmalarına devam ediyor. Tekirdağ Malkara'daki madende çıkarılan kömür, yıkama zenginleştirme tesisinden geçip hazır hale getirilirken hafriyat çalışmaları da yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu yüksek tempoya ayak uydurmak amacıyla Enka Pazarlama'dan Hitachi Zaxis 690 LCH ekskavatör alımı gerçekleştiren Akçelik Madencilik, aynı zamanda Türkiye'de Hitachi'nin yeni seri makinesine sahip olan ilk firma oldu. 

 

Akçelik Holding'in bağlı bir kol olarak çalışmalarını yürüten Akçelik Madencilik, 1961 yılında Haydar Akçelik tarafından kurulmuş. Sektörün kömür ve endüstriyel ham madde ihtiyacını karşılamak üzere çalışmalarını yürüten Akçelik Madencilik, 57 yıllık tecrübesiyle tercihini Enka Pazarlama'dan yana yapmaya devam ediyor. Tekirdağ Malkara'da bulunan maden ocaklarında, Enka Pazarlama'nın distribütörlüğünü yaptığı Hitachi ve Kawasaki makinelerin dışında makine bulundurmayan Akçelik Holding, Türkiye lansmanı yeni yapılan Hitachi Zaxis 690 LCH paletli ekskavatörün de ülke içinde ilk kullanıcı firması oldu.

"Türkiye'nin sayılı tesislerinden"

Tekirdağ Malkara'da kömür madeni çıkartan Akçelik Madencilik, uzun süre İstanbul'da kum ve kil çıkarıp satmış. Daha sonra 3. Havalimanı inşaatının başlamasıyla o bölgeden Akçelik Madencilik, 2010 yılında Tekirdağ Malkara'ya gelmiş. Konuyla ilgili konuşan Akçelik Madencilik Genel Müdürü Suat Öztorun, "Madenciliği bırakmayalım dedik. En iyi yer olarak burayı gördük ve geldik" diyor. Bölgenin kömür yapısının çok farklı olduğunu anlatan Öztorun, bu farklılığın kendilerini yıkama ve zenginleştirme tesisi kurmaya ittiğini anlattı. Öztorun, "İstanbul'un kömürü net kömür olarak çıkıyor. Buranın kömürü zenginleştirmeye mecbur bir yapıda. Kil, taş, toprak ve kömür olarak karışık çıkıyor" diyerek yıkama zenginleştirme tesisi kurduklarını söyledi. Tesisle ilgili detayları veren Öztorun, "Tesisi tamamen kendi imkanlarımızla kurduk. Kendi mühendislerimiz ve öz kaynaklarımızı kullanarak yapımını tamamladık. Ben müthiş bir yatırım olduğunu düşünüyorum. Kurutma ve filterpresslerimiz de mevcut. Bölgenin bir numaralı, Türkiye'nin sayılı tesislerinden biri" diyerek madencilik adına önemli çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi.

Yunanistan'a kömür ihracatı

 

Maden ocağında yapılan çalışmalara da değinen Öztörun, baştan sona yaşanan süreci özetledi. Öztorun, "Önce hafriyatı yapıyoruz. 20 ile 40 metre derinliğinde bir hafriyat kaldırıyoruz. Karışık halde bulunan kömüre ulaşınca, çıkarıp tesisimize getiriyoruz. Yıkama zenginleştirme tesisinde kil, taş, toprak ve kömür ayrılıyor. Kömürü kurutmadan geçirip hazır hale getirdikten sonra bölge sanayisine gönderiyoruz" diyerek bölge sanayisinde önemli bir yerleri olduğunun altını çizdi. Öztorun, bunun yanında kömürü toz, pirinç, fındık ve ceviz diye farklı kategorilere ayırıp, talebe göre satışını gerçekleştirdiklerini de belirtti. Bölgede doğalgaz yerine kömürün tercih edildiğini söyleyen Öztorun, "Üçte bir fiyatına gelen kömürü doğalgaza tercih ediyorlar. Kendileri için daha avantajlı olanı seçerek doğru olanı yapıyorlar" dedi. Firma, bölgenin kömür ihtiyacını karşılamak dışında bir dönem ülke sınırlarının dışına çıkıp, Yunanistan'a da ihracat yapmış. 2011-2014 yılları arası büyük tonajlarda kömür ihracatı yaptıklarını belirten Öztorun, "İç piyasada kömürün değerinin artması ve Yunanistan tarafından dilediğimiz fiyatların gelmemesiyle ihracatımızı durdurduk" dedi. Yurtdışından kömür ithal edilirken kendilerinin kömür ihracatı yaptıklarının altını çizen Öztorun, "Bu denli büyük tonajlarda Yunanistan'a kömür ihracatı yaparak bir ilki gerçekleştirdik" diye konuştu. Rusya ile yaşanan son krizlerin ardından ülkede kömüre verilen kıymetin tekrar arttığını ve devletin desteklerini arttırdığını söyleyen Suat Öztorun, "Doğalgazın durumu ortada. Biz madenciler olarak bu açığı kapatmaya hazırız" dedi. Akçelik Madencilik olarak bir başka maden projesi daha yürüttüklerini belirten Öztorun, Çatalca'da manganez ocağı açtıklarını ve manganeze yatırım yaparak değerlendireceklerini söyledi. Öztorun, "Manganeze tam olarak başlayana kadar üstte bulunan 20 metrelik kum aynasını değerlendireceğiz. Şimdilik o kumu yıkayıp satıyoruz. Günde 3-4 bin ton satış gerçekleştiriyoruz. Amacımız ise günlük 10 bin tonlara çıkarabilmek. Çünkü İstanbul ocağımızda günlük 12 bin tonluk satış kapasitelerine çıkabilmiştik" dedi.

"Enka Pazarlama sözüne sadık bir firma"

 

Makine tercihlerinde karşılıklı güven, performans ve yakıt giderlerine çok dikkat ettiklerini ve şu ana kadar hep doğru tercihlerde bulunduklarına inandıklarını söyleyen Akçelik Madencilik Genel Müdürü Suat Öztorun, "Enka Pazarlama sözüne sadık bir firma. Temsilcilerde çözüm odaklı güler yüzlü insanlar. Karşılıklı ilişkilerimiz hep kuvvetli oldu ve bundan sonrada kuvvetli olacağına inanıyorum. Bizim için en önemli faktör karşılıklı güvendir ve Enka Pazarlama bunu sağlıyor" dedi. Bin 200 hektarlık maden ocağında çalışan tüm makinelerin Hitachi olduğu belirten Öztorun, "Hitachi'nin performansı bizi bugüne kadar yanıltmadı. Yılda 2-3 tane Hitachi iş makinesi alımı gerçekleştiriyoruz. Makinelerin güç ve performanslarından gayet memnunuz" dedi. Aynı zamanda 20 kişilik bir ekibin çalıştığı kendi bakım atölyelerinin olduğunu belirten Öztorun, "Makinelerin bakımlarında hiçbir masraftan kaçınmıyoruz. Hem makinelerin teknolojik avantajları, hem firmamızın uygulamakta olduğu operatör performans değerlendirme ve ödül sistemi sayesinde Hitachi makinelerimizden son derece tatmin edici yakıt giderleri ve uzun ömür alıyoruz. Benzer koşullarda çalışan başka firmalardaki makinelere göre %15-18 daha düşük işletme maliyeti ile çalışıyoruz" diye konuştu.

Zaxis 690 LCH ekskavatörden beklenti büyük

Enka Pazarlama'yla aralarındaki ilişkinin kuvvetli olduğunu belirten Öztorun, "Enka Pazarlama, gerek satış gerekse de satış sonrası servis konusunda elini taşın altına sokmaktan çekinmiyor. Biz de aynı saygı ve güveni kendilerine gösteriyoruz. Bu karşılıklı ilişki sayesinde burada Hitachi'den başka makine çalışmıyor" dedi. Yeni Hitachi Zaxis 690 LCH ekskavatörüde bu karşılıklı güven sayesinde hemen aldıklarını vurgulayan Öztorun, "Zaxis 690 LHC, daha düşük tonajda olan üç makinenin yapacağı işi, tek başına yapıyor. Bunu yaparken de minimum yakıt tüketiyor. Bu yüzden Hitachi'den bu güne kadar her zaman beklentilerimizi yüksek tuttuk” dedi.

İş güvenliği yatırımları

Akçelik Madencilik'in aynı zamanda maden ocağında iş güvenliğine de büyük önem veriyor ve yıllık 1 milyon liraya yakın bir iş güvenliği yatırımı gerçekleştiriyor. Konuyla ilgili konuşan Öztorun, "Biz çalışanlarımızın bırakın sakat kalmalarını veya hayatlarını kaybetmelerini, bir iş kazası sonucu burunlarının kanamasını bile istemiyoruz. İş güvenliği konusunda kendi bünyemizde bir kadromuz bulunuyor ve iş güvenliği adına yapılması gereken her şeyi yapıyoruz" diye konuştu.